Հանցավոր կազմակերպությունը կատարել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացում և փողերի լվացում. 8 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ քրեակատարողական հիմնարկի կալանավորված անձ Զ․Հ․-ն ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր կազմակերպություն՝ դրանում ներառելով բազմաթիվ անձանց և հստակ սահմանելով նրանցից յուրաքանչյուրի դերակատարումը:
Մասնավորապես, Զ․Հ․-ն «Տելեգրամ» հեռահաղորդակցման հավելվածում ստեղծել և կառավարել է տարբեր անվանումներով օգտահաշիվներ և խանութ-հարթակներ, որոնց միջոցով 2024 թվականի հուլիսից մինչև 2025 թվականի հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում տարբեր անձանց կողմից ապօրինի իրացվել է առանձնապես խոշոր չափերով «Մեթամֆետամին» և «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցներ։
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ հանցավոր կազմակերպության անդամները պարբերաբար ձեռք են բերել առանձնապես խոշոր չափերով՝ տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ, որոնք հետագայում իրացվել են այլ անձանց կողմից:
Բացի այդ, թմրամիջոցների ապօրինի իրացումից ստացված առանձնապես խոշոր չափերով ֆինանսական միջոցների՝ առնվազն 24 մլն 16 հզր 284 ՀՀ դրամի հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով Զ․Հ․-ի կողմից՝ ինչպես թմրամիջոց ձեռք բերելու ցանկություն հայտնած անձանց, այնպես էլ հանցավոր կազմակերպության անդամներին տրամադրվել են էլեկտրոնային դրամապանակներ, բանկային քարտերի, հաշվեհամարների տվյալներ։ Հանցավոր կազմակերպության անդամները, ստանալով նշված գումարներից իրենց հասանելիք մասնաբաժինները,  մնացած գումարը կանխիկացումների, փոխանցումների և փոխարկումների միջոցով փոխանցել են Զ․Հ․-ի կողմից մատնանշված բանկային քարտերին:
Նախաքննության ընթացքում Զ․Հ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (փողերի լվացումը) և 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), մեկ անձի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը), 267-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իրացնելու նպատակով կեղծ արժույթ, արտարժույթ, արժեթղթեր, վճարահաշվարկային այլ փաստաթղթեր կամ վճարային գործիքներ պատրաստելը, պահելը, տեղափոխելը, առաքելը, ձեռք բերելը կամ դրանք իրացնելը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (փողերի լվացումը) և 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), երկու անձի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (փողերի լվացումը) և 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), մեկ անձի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը), 267-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իրացնելու նպատակով կեղծ արժույթ, արտարժույթ, արժեթղթեր, վճարահաշվարկային այլ փաստաթղթեր կամ վճարային գործիքներ պատրաստելը, պահելը, տեղափոխելը, առաքելը, ձեռք բերելը կամ դրանք իրացնելը) և 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), երեք անձի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը)։
Երեք անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, երեք անձի նկատմամբ՝ տնային կալանքը, մեկ անձի նկատմամբ վարչական հսկողությունը:

Преступная организация совершила незаконный сбыт наркотиков и отмывание денег в особо крупных размерах․ завершено предварительное следствие уголовного производства в отношении восьми лиц
В результате широкомасштабных следственных и процессуальных действий, проведенных в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, было установлено и обосновано, что арестованное лицо уголовно-исполнительного учреждения З. А. создал и руководил преступной организацией, включив в него много лиц, и четко определив роль каждого из них.
В частности, З. А. создал и управлял аккаунтами пользователей и магазинами-платформами под разными названиями в телекоммуникационном приложении Telegram, с помощью которых в период с июля 2024 года по июль 2025 года различными лицами были незаконно реализованы наркотические средства «метамфетамин» и «марихуана» в особо крупных размерах.
В ходе предварительного следствия было установлено, что члены преступной организации регулярно приобретали в особо крупных размерах различные виды наркотиков, которые впоследствии сбывались другими лицами.
Кроме того, с целью сокрытия преступного происхождения финансовых средств в особо крупных размерах, на сумму не менее 24 млн 16 тыс. 284 драмов РА, полученных в результате незаконного оборота наркотиков, как лицам, изъявившим желание приобрести наркотические средства, так и членам преступной организации, были предоставлены электронные кошельки, данные банковских карт и номеров счетов.
Члены преступной организации, получив причитающуюся им долю от указанных сумм, перевели оставшуюся сумму посредством обналичивания, переводов и конвертации на банковские карты, указанные З. Х.
В ходе предварительного следствия в отношении З. Х. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 318 Уголовного кодекса (создание преступной организации или руководство ею), пунктам 1 и 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег) и пунктам 1 и 2 части 3 статьи 393 (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздейсвующих) веществ, их препаратов или эквивалентных веществ (аналогов) или их производных с целью сбыта или их незаконный сбыт), в отношении одного лица – по части 1 статьи 319 (участие в преступной организации), части 1 статьи 267 (изготовление, хранение, перевозка, пересылка, приобретение или сбыт поддельной валюты, иностранной валюты, ценных бумаг, других платежно-расчетных документов или платежных инструментов с целью сбыта), пунктам 1 и 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег) и пунктам 1 и 2 части 3 статьи 393 (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздейсвующих) веществ, их препаратов или эквивалентных веществ (аналогов) или их производных с целью сбыта либо их незаконный сбыт), в отношении двух лиц – по части 1 статьи 319 (участие в преступной организации), пунктам 1 и 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег) и пунктам 1 и 2 части 3 статьи 393 (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздейсвующих) веществ, их препаратов или эквивалентных веществ (аналогов) или их производных с целью сбыта либо их незаконный сбыт), в отношении одного лица – по части 1 статьи 319 (участие в преступной организации), части 1 статьи 267 (изготовление, хранение, перевозка, пересылка, приобретение или сбыт поддельной валюты, иностранной валюты, ценных бумаг, других платежно-расчетных документов или платежных инструментов с целью сбыта) и пунктами 1 и 2 части 3 статьи 393 (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздейсвующих) веществ, их препаратов или эквивалентных веществ (аналогов) или их производных с целью сбыта либо их незаконный сбыт).
В отношении трех лиц в качестве меры пресечения был применен арест, в отношении трех лиц – домашний арест, в отношении одного лица – административный надзор.
Уголовное производство в отношении восьми лиц было направлено надзирающему прокурору с обвинительным заключением.