Բացահայտվել է նախկին տարիներին կատարված թմրամիջոցի ապօրինի իրացման դեպք
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի կողմից հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումների արդյունքներն ամփոփելու ժամանակ, ի թիվս այլնի, հանձնարարվել է նաև վեր հանել, ուսումնասիրել և ակտիվ քննություն իրականացնել նախկին տարիներին կատարված և չբացահայտված քրեական վարույթներով:
Արդյունքում, բացահայտվել կամ դատավարական ավարտի տեսքով ընթացք են ստացել նախորդ տարիների մի շարք քրեական վարույթներ (Վահրամ Խորխոռունու սպանության, Հայաստանի Հանրապետությանը սեփականության իրավունքով պատկանող՝ ՊՆ գույքի և Երևան քաղաքի Իսակովի պողոտային ու «Եռաբլուր պանթեոն»-ին կից հողատարածքների ապօրինի օտարման, Գյումրի համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, նրա տեղակալների, որդու և վերջինիս ընկերոջ օժանդակությամբ փողերի լվացում կատարելու դեպքերը և այլն):
Այդ համատեքստում ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում վեր է հանվել և ուսումնասիրվել նաև 2018 թվականի հուլիսի 20-ին ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթը` անհայտ անձի կողմից Հայ Առաքելական Եկեղեցու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանատան ընդունարանում Հ.Ա.-ին ապօրինի «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց իրացնելու դեպքի առթիվ:
Ձեռնարկված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է առերևույթ կատարված հանցագործությունը և պարզվել է, որ Ս.Խ.-ն նախնական համաձայնության է եկել իր անմիջական ենթակայությամբ ծառայող սարկավագ Ս.Տ.-ի և դեռևս չպարզված անձի հետ, ովքեր 2018 թվականի հուլիսի 7-ին, միմյանց փոխլրացնելով, ակցիայի մասնակից Հ.Ա.-ին ապօրինի իրացրել են «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց՝ հետևյալ եղանակով. Ս.Խ.-ի ցուցումով դիվանատան քարտուղար Ս.Տ.-ն բջջային հեռախոսով լուսանկարել է դիվանատան ընդունարանում կախված՝ Հ.Ա.-ին պատկանող ուսապայուսակը, ապա ստացված լուսանկարը «Վայբեր» հավելվածի միջոցով ուղարկել է Ս.Խ.-ին, ինչից հետո հանցավոր խմբի անդամները նշված ուսապայուսակի մեջ տեղադրել են «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցը՝ այդ կերպ հանդիսադիր վայրում՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանատան ընդունարանում Հ.Ա.-ին ապօրինի իրացնելով «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց։
Հանցավոր գործողությունները կատարելուց հետո, Ս.Խ.-ի հրահանգով, Ս.Տ.-ն իր հեռախոսահամարից զանգահարել է ՀՀ ոստիկանության Արմավիրի մարզային վարչության Վաղարշապատի բաժին և հայտնել ակցիայի մասնակիցների մոտ կասկածելի իրերի հնարավոր առկայության մասին՝ միաժամանակ ոստիկանության աշխատակցին ուղարկելով իր կողմից արված լուսանկարը, որից հետո ոստիկանության ծառայողների կողմից կատարված զննությամբ Հ.Ա.-ի ուսապայուսակից հայտնաբերվել է վերջինիս ապօրինի իրացված՝ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցը։
2025 թվականի դեկտեմբերի 4-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել մինչդատական վարույթի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (համապատասխանում է գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերին) Ս.Խ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին:
Նույն օրը հսկող դատախազի կողմից բավարարվել է ներկայացված միջնորդությունը և որոշում է կայացվել Ս.Խ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին։
Դեկտեմբերի 4-ին վերջինս դատարան ներկայացվելու նպատակով ձերբակալվել է: Նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ վարութային և ապացուցողական գործողություններ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, ինչպես նաև մյուս մասնակիցների արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

Case of Illegall Drug Supply Committed in Previous Years Disclosed
While summing up the results of the main professional structural subdivisions by the Chairman of the RA Investigative Committee, among others, instructions were also given to identify, review, and conduct active investigation of criminal cases from previous years that had been initiated but remained unsolved.
As a result, a number of criminal proceedings from previous years have been disclosed or have progressed toward a procedural conclusion (cases of Vahram Khorkhoruni’s murder, the illegal alienation of property owned by the Republic of Armenia-specifically, property of Ministry of Defense and the land areas adjacent to Isakov Avenue and the Yerablur Pantheon in Yerevan, abusing official authorities by former head of Gyumri community, money laundering with the help of his deputies, son and the latter’s friends, and others).
In this context, the criminal proceeding initiated according to the Part 1 of the Article 266 of RA former Criminal Code, regarding the case of illegally supplying "Marijuana" to H.A. by an unknown person at the reception hall of the Chancellery of the Mother See of Holy Etchmiadzin of the Armenian Apostolic Church, was identified in General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
As a result of procedural and evidentiary actions the apparent crime was disclosed and it was found out that S.Kh. reached a prior agreement with deacon S.T., who served under his direct authority, as well as with another unidentified individual, and on July 7, 2018, acting in coordination with one another, they illegally supplied narcotic drug of “Marijuana” to H.A., a participant of the protest, in the following way: at S.Kh.’s instruction, the chancellery secretary S.T. took a photograph with his mobile phone of the backpack belonging to H.A., which was hanging in the reception hall of the Chancellery, and sent the photograph to S.Kh. via the Viber application. After that, the members of the criminal group placed the narcotic drug of “Marijuana” type inside the mentioned backpack, thereby illegally supplying the narcotic drug to H.A. at the scene - in the reception hall of the Chancellery of the Mother See of Holy Etchmiadzin of the Armenian Apostolic Church.
After committing the criminal actions, upon S.Kh.’s instructions, S.T. called the Vagharshapat Division of Armavir Regional Department of the RA Police from his phone number and reported the possible presence of suspicious items among the participants of the protest, simultaneously sending the police officer the photograph he had taken. Following this, during the inspection carried out by the police officers, the narcotic drug of “Marijuana” type, which had been illegally supplied to H.A., was discovered in H.A.’s backpack.
On December 4, 2025 a motion was submitted to the prosecutor by the investigative body to initiate a public criminal prosecution against S.Kh. according to the Points 1 and 4 of the Part 2 of the Article 266 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (which corresponds to the Points 1 and 4 of the Part 2 of the Article 393 of RA Criminal Code).
On the same day the motion was sufficed by the prosecutor and a decision was made to initiate a public criminal prosecution against S.Kh..
On December 4 the latter was arrested to be presented to court. A motion was submitted to court to apply detention as a pretrial measure against him. It was sufficed.
The preliminary investigation of the criminal proceeding is ongoing.
Necessary procedural and evidentiary actions are conducted to find out all circumstances of the case.