Բացահայտվել է նախկին տարիներին կատարված թմրամիջոցի ապօրինի իրացման դեպք
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի կողմից հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումների արդյունքներն ամփոփելու ժամանակ, ի թիվս այլնի, հանձնարարվել է նաև վեր հանել, ուսումնասիրել և ակտիվ քննություն իրականացնել նախկին տարիներին կատարված և չբացահայտված քրեական վարույթներով:
Արդյունքում, բացահայտվել կամ դատավարական ավարտի տեսքով ընթացք են ստացել նախորդ տարիների մի շարք քրեական վարույթներ (Վահրամ Խորխոռունու սպանության, Հայաստանի Հանրապետությանը սեփականության իրավունքով պատկանող՝ ՊՆ գույքի և Երևան քաղաքի Իսակովի պողոտային ու «Եռաբլուր պանթեոն»-ին կից հողատարածքների ապօրինի օտարման, Գյումրի համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, նրա տեղակալների, որդու և վերջինիս ընկերոջ օժանդակությամբ փողերի լվացում կատարելու դեպքերը և այլն):
Այդ համատեքստում ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում վեր է հանվել և ուսումնասիրվել նաև 2018 թվականի հուլիսի 20-ին ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթը` անհայտ անձի կողմից Հայ Առաքելական Եկեղեցու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանատան ընդունարանում Հ.Ա.-ին ապօրինի «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց իրացնելու դեպքի առթիվ:
Ձեռնարկված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է առերևույթ կատարված հանցագործությունը և պարզվել է, որ Ս.Խ.-ն նախնական համաձայնության է եկել իր անմիջական ենթակայությամբ ծառայող սարկավագ Ս.Տ.-ի և դեռևս չպարզված անձի հետ, ովքեր 2018 թվականի հուլիսի 7-ին, միմյանց փոխլրացնելով, ակցիայի մասնակից Հ.Ա.-ին ապօրինի իրացրել են «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց՝ հետևյալ եղանակով. Ս.Խ.-ի ցուցումով դիվանատան քարտուղար Ս.Տ.-ն բջջային հեռախոսով լուսանկարել է դիվանատան ընդունարանում կախված՝ Հ.Ա.-ին պատկանող ուսապայուսակը, ապա ստացված լուսանկարը «Վայբեր» հավելվածի միջոցով ուղարկել է Ս.Խ.-ին, ինչից հետո հանցավոր խմբի անդամները նշված ուսապայուսակի մեջ տեղադրել են «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցը՝ այդ կերպ հանդիսադիր վայրում՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանատան ընդունարանում Հ.Ա.-ին ապօրինի իրացնելով «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց։
Հանցավոր գործողությունները կատարելուց հետո, Ս.Խ.-ի հրահանգով, Ս.Տ.-ն իր հեռախոսահամարից զանգահարել է ՀՀ ոստիկանության Արմավիրի մարզային վարչության Վաղարշապատի բաժին և հայտնել ակցիայի մասնակիցների մոտ կասկածելի իրերի հնարավոր առկայության մասին՝ միաժամանակ ոստիկանության աշխատակցին ուղարկելով իր կողմից արված լուսանկարը, որից հետո ոստիկանության ծառայողների կողմից կատարված զննությամբ Հ.Ա.-ի ուսապայուսակից հայտնաբերվել է վերջինիս ապօրինի իրացված՝ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցը։
2025 թվականի դեկտեմբերի 4-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել մինչդատական վարույթի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (համապատասխանում է գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերին) Ս.Խ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին:
Նույն օրը հսկող դատախազի կողմից բավարարվել է ներկայացված միջնորդությունը և որոշում է կայացվել Ս.Խ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին։
Դեկտեմբերի 4-ին վերջինս դատարան ներկայացվելու նպատակով ձերբակալվել է: Նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ վարութային և ապացուցողական գործողություններ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, ինչպես նաև մյուս մասնակիցների արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

Выявлен случай незаконного сбыта наркотиков, совершенный в предыдущие годы
Во время подведения итогов основных профессиональных структурных подразделений председателем Следственного комитета РА, наряду с другими, было поручено также выявить, изучить и провести активное расследование по нераскрытым уголовным производствам, совершенным в предыдущие годы.
В результате, ряд уголовных производств прошлых лет были раскрыты или получили ход в виде судебного разбирательства (убийство Ваграма Хорхоруни, незаконное отчуждение имущества Министерства обороны и прилегающих к проспекту Исакова и «Ераблур пантеон» в Ереване, принадлежащего Республике Армения по праву собственности, злоупотребление должностными полномочиями бывшим главой общины Гюмри, отмывание денег при пособничестве его заместителей, сына и друга последнего). В этом контексте в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА было возобновлено и расследовано также уголовное производство, инициированное 20 июля 2018 года по признакам части 1 статьи 266 бывшего Уголовного кодекса РА по факту незаконного сбыта наркотического средства типа «марихуана» неизвестным лицом в приемной канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина Армянской Апостольской Церкви.
В результате предпринятых процессуальных и доказательственных действий было раскрыто очевидное преступление, и было установлено, что С.Х. достиг предварительного соглашения с дьяконом С.Т., служащим в его непосредственном подчинении, и с неустановленным лицом, которые 7 июля 2018 г., дополняя друг друга, участнику акции А.А. незаконно реализовали наркотическое средство типа «марихуана» следующим образом: по указанию С.Х. секретарь канцелярии С.Т. сфотографировал на мобильный телефон рюкзак принадлежащий А.А., висящий в приемной канцелярии, затем фото отправил через приложение «Вайбер» С.Х., после чего члены преступной группы поместили наркотик «марихуана» в указанный рюкзак, таким образом, в приемной Первопрестольного Святого Эчмиадзина Армянской Апостольской Церкви незаконно реализовав А.А. наркотическое средство типа «марихуана».
После совершения преступных действий по указанию С.Х. с его номера телефона позвонил в Отдел Вагаршапата Управления Армавирского марза Полиции РА и сообщил о возможном наличии подозрительных предметов у участников акции, одновременно отправив сотруднику полиции сделанную им фотографию, после чего осмотром, проведенным сотрудниками полиции, в рюкзаке А.А. было обнаружено незаконно реализованное наркотическое средство «марихуана».
4 декабря 2025 года органом, осуществляющим производство, было подано ходатайство прокурору, осуществляющему надзор за досудебным производством, о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении С.Х. в соответствии с пунктами 1 и 4 части 2 статьи 266 Уголовного кодекса РА, принятого 18 апреля 2003 года (соответствует пунктам 1 и 4 части 2 статьи 393 действующего Уголовного кодекса РА).
В тот же день надзирающий прокурор удовлетворил представленное ходатайство, и было принято постановление о возбуждении общественного уголовного преследования в отношении С.Х.
4-го декабря последний был задержан для представления в суд.
В суд было подано ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.
Предпринимаются необходимые процессуальные и доказательственные действия для выяснения всех обстоятельств дела, а также для дачи уголовно-правовой оценки действиям других участников.