Հանցավոր կազմակերպության անդամները 2008-2014 թվականներին հափշտակել են Երևան համայնքին պատկանող շուրջ 73.8 հա մակերեսով հողատարածքները, կատարել առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից 2008-2014 թվականներին կատարված կոռուպցիոն դեպք:
Մասնավորապես՝ նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ գինու-կոնյակի գործարանի սեփականատեր Հ.Մ.-ն ունենալով մտերիմ հարաբերություններ Կադաստրի կոմիտեի աշխատակազմի տարածքային ստորաբաժանման նախկին ղեկավարի, ինչպես նաև մի քանի ընկերությունների փաստացի սեփականատեր Գ.Ա.-ի հետ, Երևան քաղաքում գտնվող 40 հա, 19,3 հա և 14,5 հա մակերեսով հողամասերը կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ Երևան համայնքի գույքային ֆոնդից ապօրինի դուրս բերելու, դրանք՝ որպես սեփականություն Հ.Մ.-ին փոխկապակցված ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց անուններով ձևակերպելու արդյունքում խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու և փողերի լվացում կատարելու նպատակով ստեղծել և ղեկավարել են հանցավոր կազմակերպություն:
Հանցավոր կազմակերպության անդամները նշված անշարժ գույքերը իրենց հետ փոխկապակցված ընկերությունների միջոցով տարբեր ժամանակահատվածներում գրավադրել են տարբեր առևտրային բանկերում՝ ստանալով 10 մլն և ավելի ԱՄՆ դոլարի վարկեր:
Այնուհետև, Կադաստրի կոմիտեի աշխատակազմի տարածքային ստորաբաժանման նախկին ղեկավարը պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելով, պաշտոնեական կեղծիք և խարդախություն կատարելով ապահովել է հանցավոր կազմակերպության մյուս ղեկավարներին և մասնակիցներին Երևան համայնքին պատկանող մի շարք հողատարածքների՝ սեփականության իրավունքի կեղծ վկայականների տրամադրումը՝ հետագայում մի շարք ձևական քաղաքացիաիրավական գործարքների միջոցով նշված անձանց կողմից փողերի լվացում կատարելու նպատակով:
Իրենց հերթին հանցավոր կազմակերպության մասնակիցները գիտակցելով, որ վերը նշված հողատարածքները ձեռք են բերվել մի շարք հանցանքների կատարման արդյունքում և դրանք ունեն հանցավոր ծագում, ի կատարումն հանցավոր կազմակերպության ղեկավարների կողմից տրված հանձնարարականների, ձեռնամուխ են եղել հանցավոր կազմակերպության վերջնական նպատակին հասնելուն:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է հանցավոր կազմակերպության մեջ ներառված անձանց շրջանակը: Վերջիններիս բնակարաններում կատարվել են մեկ տասնյակից ավելի խուզարկություններ, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող առարկաներ:
6 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը), 4 անձի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը) և 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը), 1 անձի նկատմամբ՝ 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը), 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը) և 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը), 1 անձի նկատմամբ՝ 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը), 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը), 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը) և 1 անձի նկատմամբ՝ 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը), 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):

Члены преступной организации в 2008-2014 годах похитили земельные участки площадью около 73.8 га, принадлежащие общине Ереван, совершили отмывание денег в особо крупных размерах
В результате крупномасштабных следственных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, был раскрыт коррупционный случай, совершенный преступной организацией в 2008-2014 годах.
В частности, в ходе предварительного следствия выяснилось, что владелец винно-коньячного завода Г.М., имея тесные отношения с бывшим руководителем территориального подразделения аппарата комитета кадастра, а также фактическим владельцем нескольких компаний Г.А., с целью хищения сумм в особо крупных размерах и отмывания денег путем мошенничества в результате незаконного выведения из фонда имущества общины Ереван находящихся в городе Ереван земельных участков площадью 40 га, 19,3 га и 14,5 га с использованием поддельных документов, оформления на имена физических и юридических лиц, аффилированных с Г.М., как собственность последнего, создал преступную организацию и руководила ею.
Члены преступной организации заложили указанную недвижимость через аффилированные с ними компании в разные периоды в различных коммерческих банках, получив кредиты на сумму 10 млн и более долларов США.
Затем бывший руководитель территориального подразделения аппарата комитета кадастра, злоупотребляя должностными полномочиями, совершив должностной подлог и мошенничество, обеспечил предоставление другим руководителям и участникам преступной организации поддельных свидетельств о праве собственности на ряд земельных участков, принадлежащих общине Ереван, с целью последующего отмывания денег указанными лицами посредством ряда формальных гражданско-правовых сделок.
В свою очередь, участники преступной организации, осознавая, что вышеуказанные земельные участки были приобретены в результате совершения ряда преступлений и имеют преступное происхождение, во исполнение поручений, данных руководителями преступной организации, приступили к достижению конечной цели преступной организации.
В результате процессуальных и доказательственных действий, проведенных в ходе предварительного следствия уголовного производства, выявлен круг лиц, входящих в преступную организацию.
В отношении 6 лиц возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 319 Уголовного кодекса (участие в преступной организации) и пункту 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных размерах), в отношении 4 лиц - по части 1 статьи 319 (участие в преступной организации), пункту 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных размерах) и части 1 статьи 457 (подлог документов, штампов, печатей, бланков или реализация, изготовление или использование подложных документов, штампов, печатей, бланков), в отношении 1 лица – по части 1 статьи 318 (создание или руководство преступной организацией), по пункту 3 части 3 статьи 255 (мошенничество в особо крупных размерах), пункту 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных размерах) и по части 1 статьи 457 (подлог документов, штампов, печатей, бланков или реализация, изготовление или использование подложных документов, штампов, печатей, бланков), в отношении одного лица - по части 1 статьи 318 (создание преступной организации или руководство ею), пункту 3 части 3 статьи 255 (мошенничество в особо крупных размерах), пункту 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных размерах), пункту 2 части 2 статьи 441 (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием или превышение полномочий) и части 1 статьи 445 (служебный подлог) и в отношении 1 лица - по части 1 статьи 318 (создание или руководство преступной организацией), по пункту 3 части 3 статьи 255 (мошенничество в особо крупных размерах), по пункту 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных размерах.