Հանցավոր կազմակերպության անդամները 2008-2014 թվականներին հափշտակել են Երևան համայնքին պատկանող շուրջ 73.8 հա մակերեսով հողատարածքները, կատարել առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից 2008-2014 թվականներին կատարված կոռուպցիոն դեպք:
Մասնավորապես՝ նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ գինու-կոնյակի գործարանի սեփականատեր Հ.Մ.-ն ունենալով մտերիմ հարաբերություններ Կադաստրի կոմիտեի աշխատակազմի տարածքային ստորաբաժանման նախկին ղեկավարի, ինչպես նաև մի քանի ընկերությունների փաստացի սեփականատեր Գ.Ա.-ի հետ, Երևան քաղաքում գտնվող 40 հա, 19,3 հա և 14,5 հա մակերեսով հողամասերը կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ Երևան համայնքի գույքային ֆոնդից ապօրինի դուրս բերելու, դրանք՝ որպես սեփականություն Հ.Մ.-ին փոխկապակցված ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց անուններով ձևակերպելու արդյունքում խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու և փողերի լվացում կատարելու նպատակով ստեղծել և ղեկավարել են հանցավոր կազմակերպություն:
Հանցավոր կազմակերպության անդամները նշված անշարժ գույքերը իրենց հետ փոխկապակցված ընկերությունների միջոցով տարբեր ժամանակահատվածներում գրավադրել են տարբեր առևտրային բանկերում՝ ստանալով 10 մլն և ավելի ԱՄՆ դոլարի վարկեր:
Այնուհետև, Կադաստրի կոմիտեի աշխատակազմի տարածքային ստորաբաժանման նախկին ղեկավարը պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելով, պաշտոնեական կեղծիք և խարդախություն կատարելով ապահովել է հանցավոր կազմակերպության մյուս ղեկավարներին և մասնակիցներին Երևան համայնքին պատկանող մի շարք հողատարածքների՝ սեփականության իրավունքի կեղծ վկայականների տրամադրումը՝ հետագայում մի շարք ձևական քաղաքացիաիրավական գործարքների միջոցով նշված անձանց կողմից փողերի լվացում կատարելու նպատակով:
Իրենց հերթին հանցավոր կազմակերպության մասնակիցները գիտակցելով, որ վերը նշված հողատարածքները ձեռք են բերվել մի շարք հանցանքների կատարման արդյունքում և դրանք ունեն հանցավոր ծագում, ի կատարումն հանցավոր կազմակերպության ղեկավարների կողմից տրված հանձնարարականների, ձեռնամուխ են եղել հանցավոր կազմակերպության վերջնական նպատակին հասնելուն:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է հանցավոր կազմակերպության մեջ ներառված անձանց շրջանակը: Վերջիններիս բնակարաններում կատարվել են մեկ տասնյակից ավելի խուզարկություններ, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող առարկաներ:
6 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը), 4 անձի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը) և 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը), 1 անձի նկատմամբ՝ 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը), 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը) և 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը), 1 անձի նկատմամբ՝ 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը), 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը), 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը) և 1 անձի նկատմամբ՝ 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը), 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):

Members of Criminal Organization Stole about 73.8 hectares of Land Belonging to the Yerevan Community in 2008-2014, and Committed Money Laundering in Particularly Large Amount
As a result of large-scale investigative actions conducted in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee a corruption-related case committed between 2008 and 2014 by a criminal organization was disclosed.
Particularly, during the preliminary investigation it was found out that the owner of the wine and brandy factory, H.M., being in close relations with the former head of the territorial division of the Cadastre Committee staff, as well as G.A., the de facto owner of several companies, created and led a criminal organization with the aim of illegally withdrawing land plots of 40 ha, 19.3 ha and 14.5 ha in Yerevan from the property fund of the Yerevan community using forged documents, registering them as property in the names of individuals and legal entities affiliated with H.M., thereby embezzling large amounts of money through fraud and laundering money.
The members of the criminal organization pledged the aforementioned real estate to various commercial banks at various times through companies affiliated with them, receiving loans of 10 million USD or more.
Then, the former head of the territorial division of the Cadastre Committee staff, abusing his official powers, committing official forgery and fraud, ensured that other leaders and participants of the criminal organization were provided with false certificates of ownership of a number of land plots belonging to the Yerevan community, in order to later launder money by the mentioned persons through a number of formal civil transactions.
In turn, the participants of the criminal organization, realizing that the above-mentioned land plots had been acquired as a result of committing a number of crimes and were of a criminal origin, in fulfillment of the instructions given by the leaders of the criminal organization, set out to achieve the ultimate goal of the criminal organization.
As a result of procedural and evidentiary actions conducted in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding the frame of those involved in the criminal organization was disclosed. Over a dozen searches were conducted in their apartments, during which items of significance for the criminal proceeding were detected.
Public criminal prosecution was initiated against 6 individuals according to the Part 1 of the Article 319, and the Point 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code, against 4 individuals according to the Part 1 of the Article 319, the Point 3 of the Part 3 of the Article 296, and the Part 1 of the Article 457 of RA Criminal Code. Public criminal prosecution was initiated against 1 individual according to the Part 1 of the Article 318, the Point 3 of the Part 3 of the Article 255, the Point 3 of the Part 3 of the Article 296, and the Part 1 of the Article 457 of RA Criminal Code, against 1 individual according to the Part 1 of the Article 318, the Point 3 of the Part 3 of the Article 255, the Point 3 of the Part 3 of the Article 296, the Point 2 of the Part 2 of the Article 441, and the Part 1 of the Article 445 of RA Criminal Code, and against 1 individual according to the Part 1 of the Article 318, the Point 3 of the Part 3 of the Article 255, the Point 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code.