Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների կողմից իրականացվել են քննչական գործողություններ, որոնց կատարմանն աջակցել են ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողները։
Կատարվող քննչական գործողություններին խոչընդոտելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ՝ այդ թվում նաև վարչական շենքի մուտքերի մոտ և վարչական շենքում, հավաքվել են մի խումբ անձինք, ովքեր տարաբնույթ գործողությունների իրականացմամբ միջամտել են գործի քննությանը, հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել, ինչը զուգորդվել է բռնություն գործադրելով, գույք ոչնչացնելով և վնասելով, որի ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել նաև վերջիններիս նկատմամբ։
2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասի (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը), 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը) և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին մասի (արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը) հատկանիշներով:
Քրեական վարույթով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին:
Քննչական կոմիտեն նախազգուշացնում է, որ տարբեր անձանց կողմից իրավապահ մարմինների օրինական մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելը և միջամտելը, ՀՀ օրենսդրության համաձայն, կարող է հանգեցնել քրեական պատասխանատվության, որպիսի պայմաններում հորդորում ենք ձեռնպահ մնալ հակաիրավական վարքագծի ցանկացած դրսևորումներից։

Criminal Proceeding Initiated on Participation in Mass Disorders and Obstruction of Administration of Justice
Within the framework of the criminal proceeding investigated in the RA Anti-Corruption Committee, on October 20, 2025 investigative actions were conducted in the administrative building of Gyumri Municipality by the investigators of the RA Anti-Corruption Committee, which were supported by the police officers of the RA Ministry of Foreign Affairs.
In an attempt to obstruct the investigative actions being conducted, a group of individuals gathered near the administrative building of Gyumri Municipality, including at its entrances and within the building. By engaging in various disruptive acts, they interfered with the investigation and committed mass disorders posing a threat to public safety. These actions were accompanied by the use of violence, destruction, and damage to property, in the course of which acts of violence were also committed against police officers with the intent to obstruct the lawful performance of their official duties.
On October 20, 2025 a criminal proceeding was initiated in Shirak Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee according to the Part 1 of the Article 327, the Part 3 of the Article 452, and the Part 1 of the Part 2 of the Article 486 of RA Criminal Code.
Conduction of the preliminary investigation of the criminal proceeding was assigned to the investigative group.
The Investigative Committee warns that any obstruction or interference by individuals with the lawful professional activities of law enforcement bodies may, in accordance with the RA legislation, lead to criminal liability. Under these circumstances, we urge all individuals to refrain from any manifestations of unlawful behavior.