Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների կողմից իրականացվել են քննչական գործողություններ, որոնց կատարմանն աջակցել են ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողները։
Կատարվող քննչական գործողություններին խոչընդոտելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ՝ այդ թվում նաև վարչական շենքի մուտքերի մոտ և վարչական շենքում, հավաքվել են մի խումբ անձինք, ովքեր տարաբնույթ գործողությունների իրականացմամբ միջամտել են գործի քննությանը, հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել, ինչը զուգորդվել է բռնություն գործադրելով, գույք ոչնչացնելով և վնասելով, որի ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել նաև վերջիններիս նկատմամբ։
2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասի (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը), 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը) և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին մասի (արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը) հատկանիշներով:
Քրեական վարույթով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին:
Քննչական կոմիտեն նախազգուշացնում է, որ տարբեր անձանց կողմից իրավապահ մարմինների օրինական մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելը և միջամտելը, ՀՀ օրենսդրության համաձայն, կարող է հանգեցնել քրեական պատասխանատվության, որպիսի պայմաններում հորդորում ենք ձեռնպահ մնալ հակաիրավական վարքագծի ցանկացած դրսևորումներից։

Инициировано уголовное производство по признакам участия в массовых беспорядках, препятствования осуществлению правосудия
20 октября 2025 года в административном здании общинной администрации Гюмри в рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом Республики Армения, следователями Антикоррупционного комитета Республики Армения были проведены следственные действия, в выполнении которых помогли сотрудники полиции МВД Республики Армения.
С целью воспрепятствования проводимым следственным действиям у административного здания общинной администрации Гюмри, в том числе у входов в административное здание и в административном здании, собралась группа лиц, которые, осуществляя различные действия, вмешались в расследование дела, совершили массовые беспорядки, угрожающие общественной безопасности, что сопровождалось применением насилия, уничтожением и повреждением имущества, в ходе которых с целью вмешательства в законную служебную деятельность сотрудников полиции также применили насилие в отношении последних.
20 октября 2025 года в Следственном управлении Ширакского марза Следственного комитета РА было инициировано уголовное производство по признакам части 1 статьи 327 Уголовного кодекса (участие в массовых беспорядках), части 3 статьи 452 (вмешательство в законную служебную или политическую деятельность должностного лица) и пункта 1 части 2 статьи 486 (вмешательство в осуществление правосудия или расследование дела).
Проведение предварительного следствия по уголовному производству поручено следственной группе.
Следственный комитет предупреждает, что воспрепятствование и вмешательство различных лиц в законную профессиональную деятельность правоохранительных органов, согласно законодательству РА, может привести к уголовной ответственности, в таких условиях мы призываем воздерживаться от любых проявлений противоправного поведения.