Բացահայտվել են հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու, խոշոր չափերով վստահված գույքի հափշտակություն կատարելու դեպքեր
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու և խոշոր չափերով վստահված գույքի հափշտակություն կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակներում կատարվել են մի շարք խուզարկություններ:
Կատարված երկու տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր, էլեկտրոնային տեղեկատվություն պարունակող կրիչներ, առանձնապես խոշոր չափերով գումար, ոսկյա, արծաթյա մեծաքանակ զարդեր, մի շարք առևտրային կազմակերպությունների անվամբ տրված բազմաթիվ վառելիքի կտրոններ, այլ իրեր ու առարկաներ:
Կատարված մեծածավալ քննչական ու վարութային գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստերի հիման վրա Հ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելը պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով), Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը), Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 46-236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը) և Ն.Ա.-ի նկատմամբ՝ 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը):

Выявлены случаи принуждения к участию в сборах, препятствования осуществлению избирательного права, хищения вверенного имущества в крупных размерах
В рамках предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Еревана Следственного комитета РА по фактам принуждения к участию в сборах, воспрепятствования осуществлению избирательного права и хищения вверенного имущества в крупных размерах, проведен ряд обысков.
В результате более двух десятков проведенных обысков были обнаружены и изъяты документы, имеющие значение для уголовного производства, носители, содержащие электронную информацию, деньги в особо крупных размерах, большое количество золотых, серебряных украшений, многочисленные топливные талоны, выданные на имя ряда коммерческих организаций, другие вещи и предметы.
На основании фактов, полученных в результате проведенных крупномасштабных следственных и процессуальных действий, в отношении А.П. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 4 части 2 статьи 149 Уголовного кодекса (воспрепятствование осуществлению избирательного права с использованием служебного положения), части 3 статьи 236 Уголовного кодекса (воспрепятствование или принуждение к проведению сборов или участию в них с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния, а также материальная мотивация с целью участия в сборе или отказа от участия в сборе), в отношении А.А. – по части 3 статьи 46-236 (содействие в воспрепятствовании или принуждении к проведению сборов или участию в них с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния, а также материальной мотивации с целью участия в сборе или отказа от участия в сборе) и в отношении Н.А. – по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 256 (хищение вверенного имущества в крупных размерах с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния).