Ավարտվել է զինծառայողին ինքնասպանության հասցնելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ավարտվել է զինծառայողին ինքնասպանության հասցնելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ զորամասի ժամկետային երկու զինծառայող նույն զորամասի ժամկետային զինծառայողի նկատմամբ դաժան վերաբերմունք դրսևորելու եղանակով վերջինիս անզգուշությամբ հասցրել են ինքնասպանության։
Մասնավորապես՝ երկու զինծառայողները տարբեր պատճառներով պարբերաբար սեռական բնույթի հայհոյանքներ են հնչեցրել Ս.Հ.-ի հասցեին, այնուհետև խմբով դաժան վերաբերմունք են դրսևորել նրա նկատմամբ՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ զինծառայողի դեմքին առկա մարմնական վնասվածքը նկատել է ՀՀ ՊՆ զորամասի հրաձգային գումարտակի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալը, ով պարզելով, որ նշված վնասվածքները պատճառել են զորամասի երկու զինծառայողները, հանցագործության դեպքի մասին սահմանված կարգով չի զեկուցել, այլ դրա փոխարեն՝ կարգադրել է զինծառայողի աչքի շրջանում առկա վնասվածքը շպարել:
Այսպիսով, երեք անձի՝ վերը նկարագրված գործողությունների հետևանքով Ս.Հ.-ն իրեն ամրակցված ինքնաձիգով ծնոտի հատվածում կրակահերթով արձակել է երկու կրակոց՝ գործելով ինքնասպանություն:
Երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից զինծառայողին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելը), մեկ անձի նկատմամբ՝ 549-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (իշխանազանցությունը կամ իշխանությունը չարաշահելը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Causing Serviceman to Commit Suicide Completed
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on causing a serviceman to commit suicide was completed in General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding apparent factual data were obtained indicating that two conscript servicemen of the military unit of the RA Ministry of Defense negligently caused the conscript serviceman of the same unit to commit suicide by showing cruel treatment against him.
Particularly, the two servicemen for various reasons regularly uttered sexual insults towards S.H., then showed cruel attitude to him in a group causing bodily injuries.
During the preliminary investigation of the criminal proceeding it was found out that the bodily injury on the serviceman’s face was noticed by the Deputy Commander for Logistics of the Rifle Battalion of the Ministry of Defense Military Unit, who found out that the mentioned injuries had been caused by the two servicemen of the unit and did not report about the crime according to the established procedure. Instead, he ordered to conceal the injury around the serviceman's eye with makeup.
Consequently, due to the aforementioned actions of the three persons, S.H. discharged two shots in a burst with the issued assault rifle, targeting the jaw area, committing suicide.
Public criminal prosecution was initiated against two persons according to the Point 1 of the Part 2 of the Article 522 of RA Criminal Code, against 1 person – according to the Part 3 of the Article 549 of RA Criminal Code.