Ավարտվել է զինծառայողին ինքնասպանության հասցնելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ավարտվել է զինծառայողին ինքնասպանության հասցնելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ զորամասի ժամկետային երկու զինծառայող նույն զորամասի ժամկետային զինծառայողի նկատմամբ դաժան վերաբերմունք դրսևորելու եղանակով վերջինիս անզգուշությամբ հասցրել են ինքնասպանության։
Մասնավորապես՝ երկու զինծառայողները տարբեր պատճառներով պարբերաբար սեռական բնույթի հայհոյանքներ են հնչեցրել Ս.Հ.-ի հասցեին, այնուհետև խմբով դաժան վերաբերմունք են դրսևորել նրա նկատմամբ՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ զինծառայողի դեմքին առկա մարմնական վնասվածքը նկատել է ՀՀ ՊՆ զորամասի հրաձգային գումարտակի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալը, ով պարզելով, որ նշված վնասվածքները պատճառել են զորամասի երկու զինծառայողները, հանցագործության դեպքի մասին սահմանված կարգով չի զեկուցել, այլ դրա փոխարեն՝ կարգադրել է զինծառայողի աչքի շրջանում առկա վնասվածքը շպարել:
Այսպիսով, երեք անձի՝ վերը նկարագրված գործողությունների հետևանքով Ս.Հ.-ն իրեն ամրակցված ինքնաձիգով ծնոտի հատվածում կրակահերթով արձակել է երկու կրակոց՝ գործելով ինքնասպանություն:
Երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից զինծառայողին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելը), մեկ անձի նկատմամբ՝ 549-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (իշխանազանցությունը կամ իշխանությունը չարաշահելը):

Завершено предварительное следствие уголовного производства, инициированного по факту доведения военнослужащего до самоубийства
В Главном военном следственном управлении Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту доведения военнослужащего до самоубийства.
В ходе предварительного следствия уголовного производства были получены очевидные фактические данные о том, что двое военнослужащих срочной службы воинской части МО РА путем жестокого обращения с военнослужащим срочной службы той же воинской части по неосторожности довели последнего до самоубийства.
В частности, двое военнослужащих по разным причинам регулярно озвучивали ругательства сексуального характера в адрес С.А., а затем подвергли групповому жестокому обращению, причинив телесные повреждения.
В ходе предварительного следствия уголовного производства выяснилось, что телесные повреждения на лице военнослужащего были замечены заместителем командира стрелкового батальона воинской части МО РА по тылу, который, выяснив, что указанные повреждения были нанесены двумя военнослужащими воинской части, не сообщил о преступлении в установленном порядке, а вместо этого приказал нанести на лицо военнослужащего макияж, нанесенный в области глаза.
Таким образом, в результате действий описанных выше трех лиц, С.А. из закрепленного за ним автомата произвел два выстрела в челюсть, совершив самоубийство.
В отношении двух лиц было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 1 части 2 статьи 522 Уголовного кодекса (доведение военнослужащего до самоубийства по неосторожности группой лиц), в отношении одного лица – по части 3 статьи 549 Уголовного кодекса (превышение полномочий или злоупотребление властью).
В отношении двух лиц в качестве меры пресечения был избран арест, в отношении одного – домашний арест. Уголовное производство с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору.