Ճանապարհաշինական ընկերությունը ապօրինի շահագործել է պատմամշակութային հուշարձանի տարածքում գտնվող ավազահանքը. պետությանը պատճառված վնասը վերականգնվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ճանապարհաշինական ընկերությունը 2025 թվականի օգոստոսի 11-13-ն ընկած ժամանակահատվածում, առանց համապատասխան թույլտվության, ապօրինի շահագործել է «Մխիթար Սպարապետ» պատմամշակութային հուշարձան հանդիսացող բլրում գտնվող ավազահանքը՝ արդյունահանելով շուրջ 5000 մ/խ ծավալով ավազակոպճային լեռնային զանգված:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված 6 մլն ՀՀ դրամի վնասը:

Дорожно-строительная компания незаконно эксплуатировала песчаную шахту на территории историко-культурного памятника․ ущерб нанесенный государству был восстановлен
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Следственном управлении Сюникского марза Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что дорожно-строительная компания в период с 11 по 13 августа 2025 года без соответствующего разрешения незаконно эксплуатировала песчаную шахту, расположенную на холме, являющемся историко-культурным памятником «Мхитар Спарапет», добывая песчаную горную массу объемом около 5000 м3.
В результате процессуальных и доказательственных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия уголовного производства, возмещен ущерб в размере 6 млн драмов, причиненный государству.