Ճանապարհաշինական ընկերությունը ապօրինի շահագործել է պատմամշակութային հուշարձանի տարածքում գտնվող ավազահանքը. պետությանը պատճառված վնասը վերականգնվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ճանապարհաշինական ընկերությունը 2025 թվականի օգոստոսի 11-13-ն ընկած ժամանակահատվածում, առանց համապատասխան թույլտվության, ապօրինի շահագործել է «Մխիթար Սպարապետ» պատմամշակութային հուշարձան հանդիսացող բլրում գտնվող ավազահանքը՝ արդյունահանելով շուրջ 5000 մ/խ ծավալով ավազակոպճային լեռնային զանգված:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված 6 մլն ՀՀ դրամի վնասը:

Road Construction Company Unlawfully Exploited Sand and Gravel Quarry Situated on Area of Historical-Cultural Monument․ Damage Caused to State Recovered
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Syunik Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that from August 11 to 13, 2025, a road construction company unlawfully exploited a sand and gravel quarry situated on the hill recognized as the “Mkhitar Sparapet” historical-cultural monument, extracting around 5.000 cubic meters of sand and gravel without proper authorization.
In the result of procedural and evidentiary actions conducted in the course of preliminary investigation, the damage of 6 million AMD caused to the state has been recovered.