Անչափահասների կողմից կատարված հանցագործություններ. 2025 թվականի առաջին կիսամյակ
ՀՀ քննչական կոմիտեում 2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում քննվել է անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 344 քրեական վարույթ (2024-ին՝ 298), որից 172-ը փոխանցվել է 2024 թվականից (2023-ին՝ 128):
Հաշվետու ժամանակահատվածում 344 քրեական վարույթից 33-ը՝ 35 անչափահասի նկատմամբ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024-ին՝ 29 վարույթ՝ 32 անձի նկատմամբ), 92-ը կարճվել է (2024-ին՝ 94), որից 56-ը` ռեաբիլիտացնող (2024-ին՝ 38), իսկ 36-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով (2024-ին՝ 56), 3-ն ուղարկվել է այլ մարմին (2024-ին՝ 1), 19-ը` միացվել (2024-ին՝ 12), 12-ը՝ հաշվառվել որպես վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված (2024-ին՝ 30), 185-ը փոխանցվել է 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակ (2024-ին՝ 132):
Դատարան ուղարկված 32 քրեական վարույթից 2-ը քննվել է սպանության, 6-ը՝ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 1-ը՝ ավազակության, 2-ը՝ գողության, 1-ը՝ շորթման, 2-ը՝ խուլիգանության, 6-ը՝ զենքի, զինամթերքի օրինական շրջանառության դեմ ուղղված, 3-ը՝ թմրամիջոցների օրինական շրջանառության դեմ ուղղված, 9-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
56 անչափահասի նկատմամբ (2024-ին՝ 77) որոշում է կայացվել ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով քրեական հետապնդում չհարուցելու կամ դադարեցնելու մասին:
Քննված վարույթներով ձերբակալվել է 27 անչափահաս (2024-ին՝ 56), որից 17-ն ազատվել է արգելանքից (2024-ին՝ 46): 15 անչափահասի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան (2024-ին՝ 10), որից 5-ը բավարարվել է ամբողջությամբ (2024-ին՝ 5), 5-ը՝ մասնակի (2024-ին՝ 5), 5-ը մերժվել է:
5 անչափահասի նկատմամբ դատարանի կողմից կիրառվել է տնային կալանք խափանման միջոցը (2024-ին՝ 2), իսկ 1-ի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը:
Անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթներով 2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում 39 միջնորդագիր է ներկայացվել։

Преступления, совершенные несовершеннолетними: первое полугодие 2025 года
В течение первого полугодия 2025 года в Следственном комитете РА было расследовано 344 уголовных производства по преступлениям, совершенным несовершеннолетними (в 2024 году - 298), из которых 172 были переданы с 2024 года (в 2023 году - 128).
За отчетный период из 344 уголовных производств 33 были направлены в суд с обвинительным заключением в отношении 35 несовершеннолетних (в 2024 году - 29 производств в отношении 32), 92 были прекращены (в 2024 году - 94), из которых 56 были по реабилитирующим (в 2024 году - 38), а 36 - по нереабилитирующим основаниям (в 2024 году - 56), 3 были направлены в другой орган (в 2024 году - 1), 19 были соединены (в 2024 году - 12), 12 были зарегистрированы как совершенные необходимые процессуальные и доказательственные действия (в 2024 году - 30), 185 были переданы на вторую половину 2025 г. (в 2024 году - 132). Из 32 уголовных производств, направленных в суд, 2 были расследованы по обвинению в убийстве, 6 - в причинении тяжкого вреда здоровью, 1 - в разбое, 2 - в краже, 1 - в вымогательстве, 2 - в хулиганстве, 6 - против законного оборота оружия и боеприпасов, 3 - против законного оборота наркотиков, 9 – по другим преступлениям.
В отношении 56 несовершеннолетних (в 2024 году - 77) принято постановление о не возбуждении или прекращении уголовного преследования по нереабилитирующим основаниям.
По расследованным производствам были задержаны 27 несовершеннолетних (в 2024 году - 56), из которых 17 были освобождены из-под ареста (в 2024 году - 46). В суд было подано ходатайство о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении 15 несовершеннолетних (в 2024 году - 10), 5 из которых были удовлетворены полностью (в 2024 году - 5), 5 - частично (в 2024 году - 5), 5 - отклонены.
В отношении 5 несовершеннолетних судом применена мера пресечения в виде домашнего ареста (в 2024 году - 2), а в отношении 1 - административный надзор. В рамках уголовных производств, расследуемых по преступлениям, совершенным несовершеннолетними, в первой половине 2025 года было подано 39 ходатайств.