Երևանի նախկին քաղաքապետն օտարել է մի քանի դպրոցների հողատարածքներ․ 16 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Երևանի նախկին քաղաքապետը և ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության նախկին պետը, Երևանի քաղաքապետարանի մի շարք պաշտոնատար անձանց օժանդակությամբ, թիվ 185 հանրակրթական դպրոցին անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնված հողատարածքից 1939 քմ մակերեսով հողամասն առանձնացրել են, բաժանել մի քանի գույքային միավորների և ձևական աճուրդների միջոցով օտարել իրենց հետ փոխկապակցված անձանց, որից հետո ձևական առուվաճառքի և նվիրատվության պայմանագրերի հիման վրա այդ հողատարածքները դարձրել իրենցը կամ իրենց մերձավորներինը՝ այդ կերպ էական վնաս պատճառելով պետության և համայնքի իրավունքներին և օրինական շահերին։
Այնուհետև, վերջիններս մի շարք անձանց օժանդակությամբ փողերի լվացման եղանակով օրինականացրել են հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքերը:
Բացի այդ, Երևանի նախկին քաղաքապետը, մի շարք պաշտոնատար անձանց օժանդակությամբ, թիվ 16 հատուկ դպրոցի զբաղեցրած հողատարածքից 3.693 քմ մակերեսով հողամասը, թիվ 64 նախադպրոցական ուսումնական հաստատության զբաղեցրած հողատարածքից 575 քմ մակերեսով հողամասը, ինչպես նաև նույն ուսումնական հաստատության օգտագործմանը հանձնված հողատարածքից 863 քմ մակերեսով հողամասն առանձնացրել և ձևական աճուրդի միջոցով օտարել է իր մտերիմ անձանց, որից հետո փողերի լվացման եղանակով օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Երևանի նախկին քաղաքապետի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (փողերի լվացումը) (4 դրվագ), 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 4-րդ և 5-րդ կետերով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) և 447-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթումը, ինչպես նաև շենքերի կամ շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու կամ անձին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը կամ ինքնակամ կառույցների քանդման (ապամոնտաժման) մասին որոշում չկայացնելը կամ ինքնակամ կառույցների քանդման (ապամոնտաժման) մասին որոշման կատարումը չապահովելը), ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության նախկին պետի նկատմամբ՝ 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (փողերի լվացումը), Ա․Ս․-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (փողերի լվացմանն օժանդակելը) և 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելուն օժանդակելը), Ա․Ս․-ի, Հ․Մ․-ի, Կ․Ու․-ի, Ս․Ռ․-ի, Տ․Ս․-ի, Լ․Հ․-ի, Ա․Բ․-ի, Ս․Կ․-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (փողերի լվացմանն օժանդակելը), Ա․Ճ․-ի, Կ․Ն․-ի նկատմամբ՝ 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (փողերի լվացումը), Լ․Ա․-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (փողերի լվացմանն օժանդակելը), Ա․Ի․-ի նկատմամբ՝ 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (փողերի լվացումը) (2 դրվագ) և 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) (2 դրվագ) և Ս․Ի․-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (փողերի լվացմանն օժանդակելը) (2 դրվագ)։
Հինգ անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը և գրավը, երեքի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը և բացակայելու արգելքը, երկուսի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը, երեքի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը, մեկ անձի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը և գրավը, երկուսի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը, բացակայելու արգելքը և գրավը։
16 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Former Mayor of Yerevan Alienated Land Plots of Several Schools: Preliminary Investigation of Criminal Proceeding on 16 Individuals Completed
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that the former Mayor of Yerevan and former Head of State Property Management Department, with the assistance of a number of officials of Yerevan City Hall separated a 1,939 square meter plot from the land allocated to Secondary School No. 185 for free use, divided into several property units, and alienated through formal auctions to persons affiliated with them. Subsequently, based on formal sale and donation agreements, those land plots were transferred into their or their close associates’ ownership, causing significant damage to the rights and lawful interests of the state and the community.
Thereafter, with the assistance of several individuals, they legalized assets of particularly large amount obtained through criminal means by laundering money.
Besides, the former Mayor of Yerevan, with the assistance of several officials, separated a 3,693 square meter plot from the land occupied by Special School No. 16, a 575 square meter plot from the land occupied by Preschool Educational Institution No. 64, as well as an 863 square meter plot from the land allocated for use by the same educational institution, and alienated these plots to his close associates through formal auctions. Subsequently, he legalized assets of particularly large amount obtained through criminal means by laundering money.
Public criminal prosecution was initiated against former Mayor of Yerevan according to the Points 2 and 3 of the Part 3 of the Article 296 (4 counts), the Points 2, 4 and 5 of the Part 2 of the Article 441 and the Part 1 of the Article 447 of RA Criminal Code, against the former Head of State Property Management Department - according to the Points 2 and 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code, against A.S. - according to the Points 2 and 3 of the Part 3 of the Article 46-296 and the Point 5 of the Part 2 of the Article 46-441 of RA Criminal Code, against A.S., H.M., K.U., S.R., T.S., L.H., A.B., S.K .- according to the Points 2 and 3 of the Part 3 of the Article 46-296 of RA Criminal Code, against A.Ch., K.N. – according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code, against L.A. – according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 46-296 of RA Criminal Code, against A.I. – according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 296 (2 counts) and the Point 5 of the Part 2 of the Article 441 (2 counts) of RA Criminal Code, and against S.I. – according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 46-296 of RA Criminal Code (2 counts).
Absence ban and bail were applied as a pretrial measure against 5 individuals, administrative supervision and absence ban – against 3, administrative supervision – against 2, absence ban – against 3, administrative supervision and bail – against 1, administrative supervision, absence ban and bail – against 2 individuals.
The criminal proceeding on 16 individuals with the bill of indictment was sent to the prosecutor for approval and referral to court.