Երևանի նախկին քաղաքապետն օտարել է մի քանի դպրոցների հողատարածքներ․ 16 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Երևանի նախկին քաղաքապետը և ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության նախկին պետը, Երևանի քաղաքապետարանի մի շարք պաշտոնատար անձանց օժանդակությամբ, թիվ 185 հանրակրթական դպրոցին անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնված հողատարածքից 1939 քմ մակերեսով հողամասն առանձնացրել են, բաժանել մի քանի գույքային միավորների և ձևական աճուրդների միջոցով օտարել իրենց հետ փոխկապակցված անձանց, որից հետո ձևական առուվաճառքի և նվիրատվության պայմանագրերի հիման վրա այդ հողատարածքները դարձրել իրենցը կամ իրենց մերձավորներինը՝ այդ կերպ էական վնաս պատճառելով պետության և համայնքի իրավունքներին և օրինական շահերին։
Այնուհետև, վերջիններս մի շարք անձանց օժանդակությամբ փողերի լվացման եղանակով օրինականացրել են հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքերը:
Բացի այդ, Երևանի նախկին քաղաքապետը, մի շարք պաշտոնատար անձանց օժանդակությամբ, թիվ 16 հատուկ դպրոցի զբաղեցրած հողատարածքից 3.693 քմ մակերեսով հողամասը, թիվ 64 նախադպրոցական ուսումնական հաստատության զբաղեցրած հողատարածքից 575 քմ մակերեսով հողամասը, ինչպես նաև նույն ուսումնական հաստատության օգտագործմանը հանձնված հողատարածքից 863 քմ մակերեսով հողամասն առանձնացրել և ձևական աճուրդի միջոցով օտարել է իր մտերիմ անձանց, որից հետո փողերի լվացման եղանակով օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Երևանի նախկին քաղաքապետի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (փողերի լվացումը) (4 դրվագ), 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 4-րդ և 5-րդ կետերով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) և 447-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթումը, ինչպես նաև շենքերի կամ շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու կամ անձին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը կամ ինքնակամ կառույցների քանդման (ապամոնտաժման) մասին որոշում չկայացնելը կամ ինքնակամ կառույցների քանդման (ապամոնտաժման) մասին որոշման կատարումը չապահովելը), ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության նախկին պետի նկատմամբ՝ 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (փողերի լվացումը), Ա․Ս․-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (փողերի լվացմանն օժանդակելը) և 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելուն օժանդակելը), Ա․Ս․-ի, Հ․Մ․-ի, Կ․Ու․-ի, Ս․Ռ․-ի, Տ․Ս․-ի, Լ․Հ․-ի, Ա․Բ․-ի, Ս․Կ․-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (փողերի լվացմանն օժանդակելը), Ա․Ճ․-ի, Կ․Ն․-ի նկատմամբ՝ 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (փողերի լվացումը), Լ․Ա․-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (փողերի լվացմանն օժանդակելը), Ա․Ի․-ի նկատմամբ՝ 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (փողերի լվացումը) (2 դրվագ) և 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) (2 դրվագ) և Ս․Ի․-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (փողերի լվացմանն օժանդակելը) (2 դրվագ)։
Հինգ անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը և գրավը, երեքի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը և բացակայելու արգելքը, երկուսի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը, երեքի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը, մեկ անձի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը և գրավը, երկուսի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը, բացակայելու արգելքը և գրավը։
16 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Бывшим мэром Еревана были отчуждены земли нескольких школ: предварительное следствие по уголовному производству в отношении 16 лиц завершено
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что бывший мэр Еревана и бывший начальник управления по управлению государственным имуществом РА при содействии ряда должностных лиц мэрии Еревана отделили земельный участок площадью 1939 м2, переданный общеобразовательной школе № 185 на безвозмездное пользование, разделили его на несколько имущественных единиц и посредством формальных аукционов земельный участок был отчужден аффилированным с ними лицам, после чего на основании формальных договоров купли-продажи и дарения сделали эти земли своими или своими близким, нанеся тем самым существенный ущерб правам и законным интересам государства и общины.
Затем последние при содействии ряда лиц путем отмывания денег легализовали имущество в особо крупных размерах, полученное преступным путем.
Кроме того, бывший мэр Еревана при содействии ряда должностных лиц выделил земельный участок площадью 3.693 м2 из земельного участка, занимаемого специальной школой № 16, земельный участок площадью 575 м2 из земельного участка, занимаемого дошкольным образовательным учреждением № 64, а также земельный участок площадью 863 м2 из земельного участка, переданного в пользование тому же учебному заведению, и посредством формального аукциона земельный участок был отчужден его своим близким, после чего он легализовал полученные преступным путем недвижимость в особо крупных размерах.
В отношении бывшего мэра Еревана возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса (отмывание денег) (4 эпизода), пунктам 2, 4 и 5 части 2 статьи 441 (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием или превышение полномочий) и части 1 статьи 447 Уголовного кодекса РА (незаконный захват земельных участков, находящихся в государственной или общинной собственности, а также непринятие в установленном законом порядке мер по приостановлению самовольного строительства зданий или сооружений или привлечению лица к ответственности, либо непринятие решения о сносе (демонтаже) самовольных сооружений, либо не обеспечение исполнения решения о сносе (демонтаже) самовольных сооружений), в отношении бывшего начальника управления государственного имущества РА – по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса РА (отмывание денег)., в отношении А. С. – по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 46-296 (содействие отмыванию денег) и пункту 5 части 2 статьи 46-441 Уголовного кодекса РА (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленное ими влияние или содействие превышению полномочий), в отношении А. С., А. М., К. У., С. Р., Т. С., Л. А., А. Б., С. К. – по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 46-296 Уголовного кодекса РА (содействие отмыванию денег), в отношении А. Ч., К. Н. – по пункту 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса РА (отмывание денег), в отношении Л. А. – по пункту 3 части 3 статьи 46-296 Уголовного кодекса РА (содействие отмыванию денег), в отношении А. И. – по пункту 2 части 3 статьи 296 (отмывание денег) (2 эпизода) и пункту 5 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса РА (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или влиянием, обусловленным ими, или превышение полномочий) (2 эпизода) и в отношении С. И. – по пункту 2 части 3 статьи 46-296 Уголовного кодекса РА (содействие отмыванию денег) (2 эпизода).
Запрет на выезд и залог были применены в качестве меры пресечения в отношении пятерых, административный надзор и запрет на выезд – в отношении троих, административный надзор - в отношении двух, запрет на выезд – в отношении троих, административный надзор и залог – в отношении одного лица, административный надзор, запрет на выезд и залог – в отношении двух.
Уголовное производство в отношении 16 лиц было направлено надзирающему прокурору с обвинительным заключением для его утверждения и направления в суд для рассмотрения по существу.