Հայաստանի հանրային ռադիոընկերության նախկին տնօրենը կազմել է կեղծ դատավարական փաստաթուղթ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Հայաստանի հանրային ռադիոընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Գ․Խ․-ն, ցանկանալով դատական կարգով վիճարկել Հանրային հեռարձակողի խորհրդի՝ Հայաստանի հանրային ռադիոընկերության գործադիր տնօրենի թափուր պաշտոնի համալրման համար հայտարարված մրցույթում Ա․Ք․-ին հաղթող ճանաչելու և գործադիր տնօրենի պաշտոնում նշանակելու մասին որոշումների իրավաչափությունը, սակայն գիտակցելով, որ վիճարկման հայցը դատարան ներկայացնելու դատավարական ժամկետը բաց է թողել, նպատակադրվել է կեղծ դատավարական փաստաթուղթ կազմելու և ներկայացնելու միջոցով հասնել նրան, որ հայցադիմում ներկայացնելու համար սահմանված դատավարական ժամկետը բաց թողնելը համարվի հարգելի:
Գ․Խ․-ն նշված հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով փաստաբանի միջոցով ՀՀ վարչական դատարան է ներկայացրել հայցադիմում և վարչական գործով դատավարական փաստաթուղթ հանդիսացող՝ բաց թողնված դատավարական ժամկետներով պայմանավորված գործողություններ կատարելու իրավունքը վերականգնելու վերաբերյալ միջնորդություն:
Հայաստանի հանրային ռադիոընկերության նախկին գործադիր տնօրենը հիշյալ միջնորդությունը հիմնավորել է նրանով, որ վիճարկվող որոշումներով իր իրավունքների խախտման փաստի մասին տեղեկանալու պահից գործազուրկ է եղել և եկամտի այլ աղբյուր չունենալու պատճառով չի կարողացել օգտվել վճարովի իրավաբանական ծառայություններից, ինչով պայմանավորված, սահմանված ժամկետում հնարավորություն չի ունեցել ներկայացնելու հայցադիմում: Վերջինս ի հիմնավորումն ներկայացված միջնորդության՝ դատարան է ներկայացրել եկամուտների վերաբերյալ տեղեկություն, ըստ որի տվյալ ժամանակահատվածի համար աշխատավարձ և դրան հավասարեցված վճարումներ չի ստացել, մինչդեռ ստացած եկամուտը դիտավորությամբ չի ներառել նշված դատավարական փաստաթղթի մեջ՝ այդ կերպ կեղծելով հիշյալ դատավարական փաստաթուղթը:
Գ․Խ․-ի կողմից փաստաբանին օգտագործելու միջոցով դատարան ներկայացված բաց թողնված ժամկետը վերականգնելու վերաբերյալ կեղծ դատավարական փաստաթուղթ հանդիսացող միջնորդությունը բավարարվել է, իսկ հայցադիմումն ընդունվել վարույթ:
Հանրային հեռարձակողի խորհուրդը դատարանի նշված որոշման դեմ ՀՀ վարչական վերաքննիչ դատարան բողոք է ներկայացրել, սակայն Գ․Խ․-ն շարունակելով հանցավոր դիտավորությունը, քաջատեղյակ լինելով, որ իր կողմից որպես հայցվոր միջնորդավորված կերպով ՀՀ վարչական դատարանին ներկայացված կեղծ տվյալներ պարունակող տեղեկությունները պատասխանողի բողոքի քննության համար ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանում որպես ապացույց կարող են ունենալ առանցքային նշանակություն՝ չի հրաժարվել հայցից, որի արդյունքում իր կողմից ստացված իրական եկամուտների չափը չներառած կեղծ դատավարական փաստաթղթերը փոխանցվել են ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարան:
Ավելին, Գ․Խ․-ն ցանկանալով հասնել իր վերջնական նպատակին՝ ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանի կողմից պատասխանողի բողոքը բավարարելուց հետո, կրկին միջնորդավորված կերպով դիմել է Վճռաբեկ դատարան:
Գ․Խ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 479-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապացույցներ, բացատրություններ կամ դատավարական փաստաթղթեր կամ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման արդյունքով ստացված տվյալներ կամ առարկաներ կեղծելը, փոխելը, ոչնչացնելը կամ թաքցնելը կամ կեղծ ապացույցներ ներկայացնելը)։

Бывший директор общественной радиокомпании Армении составил поддельный судебный документ
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что бывший исполнительный директор общественной радиокомпании Армении Г. Х., желая в судебном порядке оспорить законность решений Совета общественного вещателя о признании А. К. победителем конкурса на замещение вакантной должности исполнительного директора общественной радиокомпании Армении и назначении его на должность исполнительного директора, однако осознавая, что процессуальный срок подачи иска об оспаривании в суд был пропущен, поставил цель путем составления и представления поддельного процессуального документа добиться того, чтобы пропуск процессуального срока, установленного для подачи иска, считался уважительным.
С целью реализации указанного преступного умысла Г. Х. через адвоката представил в административный суд РА исковое заявление и ходатайство о восстановлении права на совершение действий, обусловленных пропущенными процессуальными сроками, являющихся процессуальным документом по административному делу.
Бывший исполнительный директор общественной радиокомпании Армении обосновал упомянутое ходатайство тем, что с момента получения информации о факте нарушения его прав оспариваемыми решениями он был безработным и из-за отсутствия другого источника дохода не мог пользоваться платными юридическими услугами, в связи с чем у него не было возможности подать исковое заявление в установленный срок.
Последний в обоснование представленного ходатайства представил в суд информацию о доходах, согласно которой он не получал зарплату и приравненные к ней выплаты за данный период, в то время как полученный доход намеренно не был включен в указанный процессуальный документ, таким образом подделав указанный процессуальный документ.
Ходатайство, представляющее собой поддельный процессуальный документ о восстановлении пропущенного срока, поданное в суд с использованием адвоката Г. Х., было удовлетворено, а исковое заявление было принято к производству.
Совет общественного вещателя подал жалобу в административный апелляционный суд РА на указанное решение суда, однако Г. Х., продолжая преступный умысел, хорошо осознавая, что информация, содержащая ложные данные, представленные им в качестве истца в административный суд РА в качестве доказательства для рассмотрения жалобы ответчика в апелляционном административном суде РА, может иметь ключевое значение, не отказался от иска, в результате чего поддельные процессуальные документы, не включающие в себя реальную сумму полученных им доходов, были переданы в апелляционный административный суд РА.
Более того, Г. Х., желая достичь своей конечной цели, после удовлетворения жалобы ответчика апелляционным административным судом РА, вновь обратился с ходатайством в Кассационный суд.
В отношении Г. Х. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 479 Уголовного кодекса (фальсификация, изменение, уничтожение или сокрытие доказательств, объяснений или процессуальных документов либо данных или предметов, полученных в результате оперативно-розыскных мероприятий, или представление ложных доказательств).
Уголовное производство с обвинительным заключением было направлено надзорающему прокурору с ходатайством для его утверждения и направления в суд для рассмотрения по существу.