Ի պատասխան Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում տարածվող տեղեկատվության
2025 թվականի հունիսի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում Քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով առերևույթ հանցանքների հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության աշխատակցի կողմից լրտեսության, օտարերկրյա պետության ներկայացուցչին պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկությանը ծանոթանալու համար պայմաններ ստեղծելու, թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար օգնություն ցույց տալու եղանակով պետական դավաճանություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ աշխատակցի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն)։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում որևէ տվյալ ձեռք չի բերվել նշված հանցագործությանը այլ անձանց, այդ թվում՝ ՀՀ ԱԳՆ այլ աշխատակցիների մասնակցության, ինչպես նաև նշված աշխատակցին աջակցելու կամ օժանդակելու վերաբերյալ, հետևաբար, զանգվածային լրատվության միջոցներով տարածված այն տեղեկությունը, թե նշված աշխատակիցը չի գործել միայնակ, չի համապատասխանում իրականությանը:
Ի հերքումն ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկությունների՝ նշենք նաև, որ տվյալ անձը բարձրաստիճան պաշտոնյա, ինչպես նաև արտերկրում ՀՀ հյուպատոս չի հանդիսացել։

В ответ на информацию, распространяемую в средствах массовой информации относительно уголовного производства, расследуемого в Следственном комитете
На основании сообщения, полученного от Службы национальной безопасности РА 20 июня 2025 года, в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета РА по признакам очевидных преступлений по части 1 статьи 418 и части 1 статьи 424 Уголовного кодекса было инициировано уголовное производство по факту совершения государственной измены – шпионажа сотрудником Министерства иностранных дел РА, создания условий для ознакомления представителем иностранного государства со сведениями, содержащими государственную тайну, осуществления вражеской деятельности.
В ходе предварительного следствия уголовного производства в отношении сотрудника МИД РА было инициировано уголовное производство по части 1 статьи 418 Уголовного кодекса (государственная измена).
В ходе предварительного следствия уголовного производства не было получено никаких данных об участии других лиц, в том числе других сотрудников МИД РА, в указанном преступлении, а также о содействии указанному сотруднику, следовательно, распространенная в средствах массовой информации информация о том, что указанный сотрудник действовал не в одиночку, не соответствует действительности.
В опровержение информации, распространенной в СМИ, отметим также, что данное лицо не было высокопоставленным должностным лицом, а также консулом Армении за рубежом.