Ի պատասխան Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում տարածվող տեղեկատվության
2025 թվականի հունիսի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում Քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով առերևույթ հանցանքների հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության աշխատակցի կողմից լրտեսության, օտարերկրյա պետության ներկայացուցչին պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկությանը ծանոթանալու համար պայմաններ ստեղծելու, թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար օգնություն ցույց տալու եղանակով պետական դավաճանություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ աշխատակցի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն)։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում որևէ տվյալ ձեռք չի բերվել նշված հանցագործությանը այլ անձանց, այդ թվում՝ ՀՀ ԱԳՆ այլ աշխատակցիների մասնակցության, ինչպես նաև նշված աշխատակցին աջակցելու կամ օժանդակելու վերաբերյալ, հետևաբար, զանգվածային լրատվության միջոցներով տարածված այն տեղեկությունը, թե նշված աշխատակիցը չի գործել միայնակ, չի համապատասխանում իրականությանը:
Ի հերքումն ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկությունների՝ նշենք նաև, որ տվյալ անձը բարձրաստիճան պաշտոնյա, ինչպես նաև արտերկրում ՀՀ հյուպատոս չի հանդիսացել։

In Response to Information Circulating in Media Regarding Criminal Proceeding Investigated in the Investigative Committee
On the base of the report received on June 20, 2025 from the RA National Security Service, a criminal proceeding was initiated in General Department for Investigation of Crimes against the State, Fundamentals of the Constitutional Order and Public Security of the RA Investigative Committee according to the Part 1 of the Article 418 and the Part 1 of the Article 424 of RA Criminal Code on the case of espionage, creating conditions for a representative of a foreign state to access information containing state secrets, treason by providing assistance to carry out hostile activities committed by an employee of the RA Ministry of Foreign Affairs.
In the course of preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against the employee of the RA Ministry of Foreign Affairs according to the Part 1 of the Article 418 of RA Criminal Code.
In the course of preliminary investigation no data was obtained regarding the participation of other individuals in the mentioned crime, including other employees of the RA Ministry of Foreign Affairs, as well as any support or assistance to the mentioned employee. Therefore, the information disseminated through mass media claiming that the mentioned employee did not act alone is not accurate.
In refutation of the information disseminated by the media, we would also like to clarify that the individual in question has never held a high-ranking official position, nor has served as the RA consul abroad.