Հիվանդանոցի բաժանմունքի վարիչը հափշտակել է 11 մլն դրամ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Գյումրու մոր և մանկան ավստրիական հիվանդանոցի» մանկաբուժական բաժանմունքի վարիչը բուժքույրերի հետ պետպատվերի շրջանակներում բուժօգնություն տրամադրելու պատրվակով տարբեր երեխաների ձևական գրանցել են հիվանդանոցում և խաբեությամբ հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ «Գյումրու մոր և մանկան ավստրիական հիվանդանոցի» պաշտոնատար անձինք կեղծված հիվանդության պատմագրերը վճարման են ներկայացրել էլեկտրոնային առողջապահության միասնական տեղեկատվական համակարգ՝ հափշտակելով առանձնապես խոշոր չափերով՝ 11 մլն 26 հզր 100 ՀՀ դրամ գումար։

In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Shirak Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that the head of the pediatric department of “Gyumri’s Mother and Child’s Austrian Hospital” together with nurses, under the pretext of providing medical care within the framework of a state order, formally registered various children in hospital and swindled money in particularly large amount by fraud.
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding it was found out that the officials of “Gyumri’s Mother and Child’s Austrian Hospital” submitted forged medical records for payment to the unified electronic healthcare information system, swindling money in particularly large amount, 11 million 26 thousand 100 AMD.
In the course of preliminary investigation 10 million 159 thousand AMD of the damage has been recovered․