Անձինք նյութապես շահագրգռել են ՀՀ տարբեր մարզերի բնակիչներին՝ հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու նպատակով
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ավարտվել է 2025 թվականի հուլիսի 4-ին Երևանում կազմակերպված հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ մի խումբ անձինք հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու նպատակով նյութապես շահագրգռել են ՀՀ տարբեր մարզերի բազմաթիվ բնակիչների։
Երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը), մեկ անձի նկատմամբ՝ 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը)։
Երկու անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը։
Վերջիններիս վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Residents of Various Regions of the RA Materially Motivated to be Forced to Participate in Rally
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on materially motivating people in order to force participation in the rally organized in Yerevan on July 4, 2025, was completed in Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee.
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding apparent factual data were obtained on the allegation that in order to force to participate in the rally a group of people materially motivated numerous residents of various regions of the RA.
Public criminal prosecution was initiated against two persons according to the Part 2 of the Article 236, against one person according to the Part 2 of the Article 46-236 of RA Criminal Code.
Detention was applied as a pretrial measure against two persons.
The criminal proceeding on the latters’ part with the bill of indictment was sent to the prosecutor for approval and referral to court.