Անձինք նյութապես շահագրգռել են ՀՀ տարբեր մարզերի բնակիչներին՝ հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու նպատակով
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ավարտվել է 2025 թվականի հուլիսի 4-ին Երևանում կազմակերպված հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ մի խումբ անձինք հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու նպատակով նյութապես շահագրգռել են ՀՀ տարբեր մարզերի բազմաթիվ բնակիչների։
Երկու անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը), մեկ անձի նկատմամբ՝ 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը)։
Երկու անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը։
Վերջիններիս վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Лица материально заинтересовали жителей различных марзов Армении с целью принуждения к участию в митинге
В следственном управлении города Еревана Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту материальной мотивации с целью принуждения к участию в собрании, организованном в Ереване 4 июля 2025 года.
В ходе предварительного следствия уголовного производства были получены очевидные фактические данные о том, что группа лиц с целью принуждения к участию в собрании материально заинтересовала многих жителей разных марзов Армении.
В отношении двух лиц возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 236 (воспрепятствование или принуждение к проведению собрания или участию в нем, а также материальная мотивация с целью участия в собрании или отказа от участия в собрании), в отношении одного лица - по части 2 статьи 46-236 Уголовного кодекса (воспрепятствование или принуждение к проведению собрания или участию в нем, а также содействие материальной мотивации с целью участия в собрании или отказа от участия в собрании).
Заключение под стражу было применено к двум лицам в качестве меры пресечения.
Уголовное производство с обвинительным заключением в отношении последних было направлено надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения по существу.