Սպանության փորձ կատարած անձինք կալանավորվել են
2025 թվականի հուլիսի 21-ին մի խումբ անձինք քննիչի և Ոստիկանության ծառայողների հետ գնացել են Շիրակի մարզում գտնվող Բ.Ք.-ի կողմից օգտագործվող ամառանոց՝ Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակներում համապատասխան գործողություններ կատարելու նպատակով:
Հասնելով հիշյալ ամառանոցի տարածք, Բ.Ք.-ն և Ք.Ք.-ն թշնամական հարաբերությունների մեջ գտնվելով Ա.Ք.-ի և նրա ընտանիքի հետ, խոչընդոտել են գործողությունների կատարմանը, քարեր ու փայտեր են շպրտել նրանց ուղղությամբ: Այնուհետև, Բ.Ք.-ն Ք.Ք.-ի դրդմամբ՝ ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, նստել է իրեն պատկանող «Ուազ» մակնիշի ավտոմեքենան և վարել Ա.Ք.-ին պատկանող «Ուազ» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ, բախվել դրան, որից հետո շարունակելով իր հանցավոր մտադրության իրականացումը, ավտոմեքենան անկանոն կերպով վարել է դեպի Ա.Ք.-ի ուղղությամբ, ում մոտ կանգնած են եղել մի խումբ անձինք և փաստացի իրական վտանգի տակ դնելով վերջիններիս կյանքը, փորձել է վրաերթի ենթարկել Ա.Ք.-ին, ինչը նրա կամքից անկախ հանգամանքներում չի իրագործվել, քանի որ կանխվել է վերջիններիս կողմից ավտոմեքենայից խուսանավելու և Ոստիկանության ծառայողների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում:
Դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Բ.Ք.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (սպանության փորձը), իսկ Ք.Ք.-ի նկատմամբ՝ 46-44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության փորձի դրդչությունը):

Лица совершившие покушение на убийство были задержаны
21 июля 2025 года группа лиц вместе со следователем и сотрудниками полиции отправилась в находящийся в Ширакском марзе особняк, используемый Б.В., с целью осуществления соответствующих действий в рамках предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Следственном комитете.
Добравшись до упомянутого особняка, Б.К. и К.К., находясь во враждебных отношениях с А.К. и членами его семьи, препятствовали осуществлению действий, бросали в них камни и палки.
Затем, Б.К., подстрекательством К.К., с умыслом незаконного лишения жизни другого человека, сел в принадлежащий ему автомобиль марки «Уаз» и отправился в направлении автомобиля «Уаз», принадлежащего А.К., врезался в него, после чего, продолжая свой преступный умысел, нерегулярным образом вел автомобиль в направлении А.К., рядом с которым стояла группа лиц и, фактически, подвергая жизни последних реальной опасности, пыталась наехать на А.К., что не было реализовано по независящим от его воли обстоятельствам, поскольку это было предотвращено последними в результате уклонения от автомобиля и мер, предпринятых сотрудниками полиции.
В ходе предварительного следствия по уголовному производству, инициированному по данному факту, в отношении Б.К. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 7 части 2 статьи 44-155 Уголовного кодекса (покушение на убийство), а в отношении К.К. – по ч. 1 ст. 46-44-155 Уголовного кодекса (подстрекательство к покушению на убийство). В отношении последних в качестве меры пресечения был применен арест.