Սպանության փորձ կատարած անձինք կալանավորվել են
2025 թվականի հուլիսի 21-ին մի խումբ անձինք քննիչի և Ոստիկանության ծառայողների հետ գնացել են Շիրակի մարզում գտնվող Բ.Ք.-ի կողմից օգտագործվող ամառանոց՝ Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակներում համապատասխան գործողություններ կատարելու նպատակով:
Հասնելով հիշյալ ամառանոցի տարածք, Բ.Ք.-ն և Ք.Ք.-ն թշնամական հարաբերությունների մեջ գտնվելով Ա.Ք.-ի և նրա ընտանիքի հետ, խոչընդոտել են գործողությունների կատարմանը, քարեր ու փայտեր են շպրտել նրանց ուղղությամբ: Այնուհետև, Բ.Ք.-ն Ք.Ք.-ի դրդմամբ՝ ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, նստել է իրեն պատկանող «Ուազ» մակնիշի ավտոմեքենան և վարել Ա.Ք.-ին պատկանող «Ուազ» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ, բախվել դրան, որից հետո շարունակելով իր հանցավոր մտադրության իրականացումը, ավտոմեքենան անկանոն կերպով վարել է դեպի Ա.Ք.-ի ուղղությամբ, ում մոտ կանգնած են եղել մի խումբ անձինք և փաստացի իրական վտանգի տակ դնելով վերջիններիս կյանքը, փորձել է վրաերթի ենթարկել Ա.Ք.-ին, ինչը նրա կամքից անկախ հանգամանքներում չի իրագործվել, քանի որ կանխվել է վերջիններիս կողմից ավտոմեքենայից խուսանավելու և Ոստիկանության ծառայողների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում:
Դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Բ.Ք.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (սպանության փորձը), իսկ Ք.Ք.-ի նկատմամբ՝ 46-44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության փորձի դրդչությունը):

On July 21, 2025 a group of people, accompanied by an investigator and police officers, went to a summer house used by B.K. in Shirak region, in order to conduct relevant actions within the framework of preliminary investigation initiated in the Investigative Committee.
Getting to the area of the mentioned summer house, B.K. and K.K., being on hostile terms with A.K. and his family, obstructed the conduction of the actions, threw stones and wood towards them. Then at the instigation of K.K., with the intent to illegally deprive of life, B.K. got into the car of “UAZ” make owned by him and drove towards the car of “UAZ” make owned by A.K., crashed it, then continuing to carry out his criminal intent, drove the car erratically towards A.K., who was standing near a group of people. Actually putting their lives in real danger, he tried to run over A.K., which he could not complete under unforeseen circumstances, as it was prevented as a result of the latters’ evasive action and the measures taken by the police officers.
In the course of preliminary investigation initiated with regard to the case public criminal prosecution was initiated against B.K. according to the Point 7 of the Part 2 of the Article 44-155, and against K.K. according to the Part 1 of the Article 46-44-155 of RA Criminal Code.