Բացահայտվել է Վահրամ Խորխոռունու սպանությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ քննչական և վարութային, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ս.Ա.-ն, Հ.Ն.-ն և Ա.Ա.-ն 1998 թվականի դեկտեմբերի 10-ին, շահադիտական դրդումներով, Ս.Ա.-ի կազմակերպմամբ և համակատարմամբ, իրականացրել են ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահրամ Խորխոռունու սպանությունը, ինչպես նաև ապօրինի կերպով ձեռք են բերել և պահել հրազեն։
Մասնավորապես՝ Ս.Ա.-ն հանդիսանալով զինծառայող, նպատակադրվել է շահադիտական շարժառիթով կազմակերպել ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահրամ Խորխոռունու սպանությունը:
1998 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին այդ կապակցությամբ Ս.Ա.-ն պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներ Հ.Ն.-ի և Ա.Ա.-ի հետ և սպանություն կատարելու համար նրանց առաջարկել է համապատասխանաբար 10 հզր ԱՄՆ դոլար և 15 հզր ԱՄՆ դոլար գումար:
Ս.Ա.-ն սպանությունն իրագործելու համար իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող Հ.Ն.-ի եղբորից՝ Ա.Ն.-ից, ձեռք է բերել «Մակարով» տեսակի ատրճանակի ինքնաշեն փող և խլացուցիչ, որոնք տեղադրել է իրեն պատկանող, ապօրինի պահվող, հանցագործության գործիք հանդիսացող «Մակարով» տեսակի 9 մմ տրամաչափի ատրճանակի վրա, որից հետո այն քաղաքից դուրս գտնվող վայրում կրակելով փորձարկել է՝ պարզելու համար կրակոցի ձայնի խլացման աստիճանը և համոզվելով, որ խլացուցիչը բավարար չափով չի նվազեցնում ձայնը, փամփուշտների վառոդային լիցքը նվազեցնելու նպատակով Ա.Ն.-ի օգնությամբ գնդակները պարկուճներից առանձնացնելու եղանակով քանդել է փամփուշտները, այնուհետև ինքնաշեն եղանակով կրկին հավաքել դրանք, ինչի արդյունքում պարկուճների և գնդակների վրա մնացել են տեխնիկական ներգործության հետքեր։
Հ.Ն.-ն և Ա.Ա.-ն իրենց հանցավոր մտադրությունն իրագործելու համար 1998 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, իսկ Ս.Ա.-ն՝ դեկտեմբերի 8-ին եկել են Երևան՝ իրենց հետ բերելով նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող նշված հրազենը։ Հանցավոր խմբի գործողությունները համակարգել և ամբողջությամբ պլանավորել է Ս.Ա.-ն, ով դեկտեմբերի 8-ին իր հանցակիցներին տարել և մատնացույց է արել այն շենքը, որտեղ բնակվել է Վահրամ Խորխոռունին։
1998 թվականի դեկտեմբերի 9-ի երեկոյան հանցավոր խմբի անդամները, գործելով նախնական համաձայնությամբ, հանդիպել են Հանրապետության հրապարակում և Հ.Ն.-ի վարած ավտոմեքենայով ուղևորվել Վահրամ Խորխոռունու բնակության վայր, որտեղ դարանակալել են՝ սպասելով վերջինիս տուն գալուն։
Ըստ նախնական դերաբաշխման՝ Հ.Ն.-ն սպասել է ավտոմեքենայում, իսկ Ս.Ա.-ն և Ա.Ա.-ն գտնվել են շենքի մուտքի մոտ։ 1998 թվականի դեկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 00։30-ի սահմաններում, երբ Վահրամ Խորխոռունին իր բնակարան գնալու համար մտել է շենքի մուտք, առաջին հարկի աստիճանահարթակում Ս.Ա.-ն և Ա.Ա.-ն հանդես գալով որպես համակատարողներ, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, Վահրամ Խորխոռունուն սպանելու դիտավորությամբ իրենց մոտ ապօրինի պահվող, 9մմ տրամաչափի ատրճանակային փամփուշտներ կրակելու համար վերափոխված՝ ինքնաշեն փող և խլացուցիչ ունեցող վերը նշված հրազենից նրա ուղղությամբ արձակել են հինգ կրակոց, որոնցից երեքը դեմքի, իսկ երկուսը՝ ձախից կրծքավանդակի թիկնային մակերեսի շրջաններին, ինչի հետևանքով վերջինս տեղում մահացել է, իսկ հանցավոր խմբի անդամներ Ս.Ա.-ն, Ա.Ա.-ն և Հ.Ն.-ն անմիջապես հեռացել են դեպքի վայրից։
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված հանցանքի կատարումը վկայող բավարար փաստերի հիմքով Ս.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ կետով (շահադիտական դրդումներով կատարված սպանությունը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը):
Վերջինս ձերբակալվել է:
Քրեական վարույթի նախաքննության հետագա ընթացքի և արդյունքների մասին Քննչական կոմիտեն հանդես կգա պաշտոնական հաղորդագրությամբ:
Քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ Քննչական կոմիտեում ներկայումս ուսումնասիրության առարկա են հանդիսանում նաև նախկինում կատարված հանրային հնչեղություն ստացած այլ սպանության դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթները:

Vahram Khorkhoruni’s Murder Disclosed
In the result of large-scale investigative and procedural actions conducted, as well as operative-intelligence measures taken by the RA NSS employees in the course of preliminary investigation investigated in the Department for Investigation of Crimes against Humanity of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee, it was found out that on December 10, 1998, S.A., H.N. and A.A., out of mercenary motives, with the organization and co-perpetration of S.A., committed the murder of Vahram Khorkhoruni, the former Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia, as well as illegally procured and kept weapon.
Particularly, S.A., being a serviceman, out of mercenary motives intended to organize the murder of Vahram Khorkhoruni, the former Deputy Minister of Defense.
In November-December, 1998, in that regard, S.A. reached agreements with residents of Nagorno-Karabakh, H.N. and A.A. and offered them 10 thousand USD and 15 thousand USD, respectively, to commit murder.
In order to commit the murder, S.A. procured a homemade barrel and muffler for a "Makarov" pistol from A.N., H.N.’s brother, with whom he was in close relations, which he placed on 9 mm “Makarov” pistol owned and kept by him illegally, which was the instrument of the crime, after which he tested it shooting in a place outside the city, to determine the degree of attenuation of the sound of a shot. Making sure that the muffler did not reduce the sound enough, in order to reduce the powder charge of bullets, with the help of A.N., he dismantled the bullets by separating the bullets from the shells, then reassembled them in a homemade way, as a result of which, traces of technical impact remained on the shells and bullets.
In order to carry out their criminal intention, on December 7, 1998 H.N. and A.A. and on December 8, 1998 S.A. arrived in Yerevan carrying with them the mentioned firearm, which was the instrument of crime. The actions of the criminal group were coordinated and fully planned by S.A., who on December 8 took his accomplices and pointed out the building, where Vahram Khorkhoruni lived.
On the evening of December 9, 1998, the members of the criminal group acting with prior agreement, met at Republic Square and left for Vahram Khorkhoruni’s residence in a car driven by H.N., where they ambushed waiting for the latter to come out.
According to the initial role distribution, H.N. waited in the car, and S.A. and A.A. were at the entrance of the building. On December 10, 1998 at about 00:30 when Vahram Khorkhoruni entered the building to go to his apartment, on the first floor stairwell S.A. and A.A. acting as co-performers, complementing each other's actions, with the intent to murder Vahram Khorkhoruni, fired five shots at him from the above-mentioned firearm, kept by them illegally, which had a homemade barrel and muffler that had been converted to fire 9mm pistol cartridges. Three of the shots were fired at his face, and two of them to the regions of the dorsal surface of the chest from the left, as a result of which the latter died on the spot, and the members of the criminal group S.A., A.A. and H.N. immediately left the scene.
Based on sufficient evidence obtained during the preliminary investigation proving the commitment of the crime public criminal prosecution was initiated against S.A. according to the Point 10 of the Part 2 of the Article 155 and the Part 1 of the Article 335 of RA Criminal Code.
The latter was arrested.
The Investigative Committee will issue an official statement on further progress and results of the preliminary investigation of the criminal proceeding.
At the instruction of the Chairman of the Investigative Committee, the Investigative Committee is currently investigating criminal proceedings initiated in connection with other previously committed murder cases of public resonance.