«Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման մասնակիցները և ղեկավարները պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել ահաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ
ՎԳ իր կողմից նախաձեռնված և ղեկավարվող «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժումն իրականացնելու մի քանի ամիսների ընթացքում չկարողանալով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ թույլատրված եղանակներով իրագործել իր կողմից շարժման առջև դրված՝ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը ստանձնելու նպատակը, 2024 թվականի նոյեմբեր ամսից սկսած նպատակադրվել է այն իրագործել ՀՀ Սահմանադրությամբ չթույլատրված եղանակով, և այդ նպատակի իրականացման համար շարժման մի շարք մասնակիցների հետ նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում ձեռք է բերել ահաբեկչություն կատարելու և իշխանությունը զավթելու համար անհրաժեշտ միջոցներ և գործիքներ, ինչպես նաև դիտավորությամբ ստեղծել է այլ պայմաններ՝ այդ կերպ կատարելով իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն:
Այսպես.
ՎԳ 2024 թվականի ամռան ամիսներին ձևավորել է «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժումը և մի քանի ամիսների ընթացքում կազմակերպել և անցկացրել է հավաքներ և երթեր՝ Հայաստանի Հանրապետության ներքին և արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող տարբեր հարցերի քննարկման, դրանց վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության դիրքորոշումներին շարժման համակիրների անհամաձայնությունն արտահայտելու, այդ կերպ համախոհներ ձեռք բերելու և արդյունքում՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր և գործադիր իշխանությունը ստանձնելու նպատակով: Շարժումն իրականացնելու մի քանի ամիսների ընթացքում չհաջողելով այդ եղանակով շարժման առջև դրված նպատակի իրագործումը և դադարեցնելով քաղաքական բնույթի հանրային միջոցառումները, ՎԳ-ն, գիտակցելով, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 2-րդ հոդվածի համաձայն, Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, և ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների, հանրաքվեների, ինչպես նաև Սահմանադրությամբ նախատեսված պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց միջոցով, իսկ իշխանության յուրացումը որևէ կազմակերպության կամ անհատի կողմից հանցագործություն է, ինչպես նաև իմանալով, որ սեփական մոտեցումներն արտահայտելու, տարածելու և այդ եղանակով համակիրներ ձեռք բերելու հնարավորությունը կարող է իրացվել ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված՝ կարծիքի արտահայտման ազատության և հավաքների ազատության իրավունքների իրացմամբ և որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը որպես իշխանությունը ստանձնելու օրինական եղանակ նախատեսում է ընդհանուր, հավասար և ազատ ընտրությունները, «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման մասնակիցների և համախոհների հետ ունեցած հանդիպումների ժամանակ կտրականապես բացառել է ընտրություններին նախապատրաստվելու, դրանց մասնակցելու և այդ կերպ իշխանությունը ստանձնելու եղանակը և տեղեկացրել շարժման գործունեության մեթոդաբանությունը փոխելու, այն է՝ համոզելու և քարոզելու մեթոդները բացառելու, շարժման գործունեությունն ու դրա վերջնական նպատակը ոչ թե հավաքների տրամաբանությամբ, այլ հարմար պահի փոքրակազմ հարվածային խմբերի փոխհամաձայնեցված բռնի գործողությամբ իրագործելու մասին:
Պարբերաբար կայացած քննարկումների արդյունքում ՎԳ-ն, ՄՇ-ն, ՀՇ-ն, ՏՓ-ն, ԼՄ-ն, ՀՀ-ն, ԻՍ-ն, ԱՌ-ն, ԱՂ-ն, ԱԻ-ն, ԱԱ-ն, ՄՄ-ն, ԴԳև հանցավոր խմբի մյուս անդամները որոշել են ձևավորել ռազմական պատրաստություն ունեցող մինչև 25 անձանցից՝ հիմնականում նախկին զինվորականներից և ոստիկաններից կազմված 200-ից 250 հարվածային խմբեր՝ դրանցից յուրաքանչյուրի առաջ դնելով պարտադիր կատարման ենթակա հստակ առաջադրանք, որը վերջիններս պետք է կատարեն ամեն գնով՝ առանց իմանալու մյուս խմբերի կողմից կատարվող առաջադրանքի ու դրա կատարման ընթացքի մասին և առանց միանալու այլ խմբերին՝ անկախ նրանց գործողություններից: Հանցավոր խմբի կողմից պլանավորվել է, որ հարվածային խմբերը ձևավորելուց և նախատեսված առաջադրանքները կատարելու համար անհրաժեշտ միջոցներ ձեռք բերելուց հետո՝ ՎԳկողմից համապատասխան առիթով դժգոհությունն արտահայտելու համար կոնկրետ ժամին ՀՀ կառավարության դիմաց հավաքվելու կոչ հնչեցնելուց հետո հարվածային խմբերը պետք է տեղակայվեն նախապես որոշված իրենց տեղերում և ոչ մի դեպքում չպետք է միանան իրականում իշխանությունների ուշադրությունը շեղելու համար տեղի ունեցող թեկուզ փոքրաթիվ հանրահավաքին: Հանցավոր խմբի անդամները հստակ պլանավորել են, որ շարժման առջև դրված վերջնական նպատակը պետք է իրագործվի ոչ թե հանրահավաքի միջոցով՝ դրա մասնակիցների կողմից, այլ հարվածային խմբերի կողմից իրենց նախապես հանձնարարված հարվածային գործողությունները կարճ ժամանակամիջոցում՝ 24-ից 36 ժամվա ընթացքում կատարելով և ՀՀ բնակավայրերում անկառավարելի վիճակ առաջացնելով:
Ընդ որում, հանցավոր խմբի ղեկավարները իրենց հանցավոր նպատակներին հասնելու համար գործադրել են հոգեբանական և քարոզչական բնույթի հնարքներ, «տեխնոլոգիաներ»՝ հիմնական ապօրինի գործողությունների կատարումը վերապահելով «արկածախնդիրներ»–ին։
Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը զավթելու իրենց հանցավոր նպատակն իրագործելու նպատակով ՎԳ և հանցավոր խմբի մյուս անդամները պլանավորել են կատարել ահաբեկչություն, այն է՝ քաղաքացիական անձանց կյանքից զրկելու, առողջությանը ծանր կամ միջին ծանրության վնաս պատճառելու, խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելու և այլ ծանր հետևանքներ առաջացնելու վտանգով զուգորդված հրավտանգ աարարքներ, մասնավորապես՝ Երևան քաղաքում և Հանրապետության այլ ճանապարհներին գտնվող թունելները գծապատելու, տրանսպորտային միջոցների հիմնական շարժն ապահովող խոշոր և բանուկ փողոցներում, պողոտաներում տասնյակ ավտոմեքենաների վթարների տձևացում, իսկ իրականում դրանց դիտավորյալ բախումներ կազմակերպելու, ինչպես նաև այլ, այդ թվում՝ տրանսպորտային միջոցները վնասելով կամ դրանք այրելով կաթվածահար անել ողջ հանրապետության տրանսպորտային շարժը, հազարավոր հրավտանգ միջոցների համաժամանակյա գործադրմամբ իրականացնել պայթյուններ, դրանցով կրակոցներ արձակել շենքերի և շինությունների պատերին, տարբեր միջոցներով, այդ թվում՝ էլեկտրաէներգիայի և ինտերնետային կապի սնուցման մալուխները, դրանց սնուցումն ապահովող այլ սարքավորումները վերը նշված հրավտանգ միջոցների գործադրմամբ վնասելու և ոչնչացնելու միջոցով իրականացնել էլեկտրաէներգիայի և համացանցի զանգվածային անջատումներ, խաչմերուկներում երթևեկությունը կարգավորող լուսացույցների զանգվածային խափանումներ, նույն եղանակով շարքից հանել տրոլեյբուսների էլեկտրական սնուցման գծերը, այրման եղանակով ոչնչացնել հասարակական սպասարկման օբյեկտներ՝ այդ կերպ նպատակ հետապնդելով ահաբեկել բնակչությանը, բնակչության շրջանում առաջացնել անկառավարելի վիճակ: Հանցավոր խմբի անդամները պլանավորել են զուգահեռաբար միջոցներ ձեռնարկել առաջացած վիճակը վերացնելու հնարավորությունից պատասխանատու պետական մարմիններին զրկելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ խոչընդոտել կամ ընդհուպ բացառել ոստիկանության համապատասխան ուժերի շարժը՝ ոստիկանության ներքին զորքերի տեղակայման վայրերի ելքերը տարբեր եղանակներով արգելափակելու, ոստիկանության տրանսպորտային միջոցների շարժը խափանելու, ՀՀ Կառավարության և պետական այլ գերատեսչությունների կայքերը, էլեկտրոնային կառավարման համակարգերը հակերային հարձակումների միջոցով կաթվածահար անելու եղանակով՝ արդյունքում նպատակ հետապնդելով կազմալուծել հանրային իշխանության մարմինների գործունեությունը և Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով ՀՀ իշխանությունն ստանձնած անձանց՝ հարկադրել հրաժարվել դրանից:
Նախապատրաստելով նշված հանցավոր արարքների իրագործումը՝ հանցավոր խմբի անդամները, 2025թ. հունվար ամսից սկսած, շարժման մասնակիցների և համախոհների միջոցով արդեն իսկ հավաքագրել են 1000-ից ավելի անձանց, խոշոր փողոցներն առանձնացնելու և գործողությունները պլանավորելու համար ձեռք են բերել Երևան քաղաքի քարտեզը, շարքից հանելու նպատակով ձեռք են բերել լուսացույցների, էլեկտրաէներգիայի և համացանցի սնուցման լարերի բաժանարարների գտնվելու վայրերի վերաբերյալ տվյալները, պատվիրել և ձեռք են բերել պայթյուններ կատարելու և կրակոցներ արձակելու համար նախատեսված հազարավոր հրավտանգ միջոցներ, ինչպես նաև տրանսպորտային միջոցների անվադողերը վնասելու և տրանսպորտային շարժը կաթվածահար անելու համար պիտանի մետաղական սրածայր դետալներ՝ «աստղիկներ», և շարունակել են հարվածային խմբերում ընդգրկվող անձանց հավաքագրելուն ուղղված գործողությունները՝ միաժամանակ խմբերի ղեկավարների հետ հանդիպումների ժամանակ ունեցած ելույթներով վերջիններիս վստահեցնելով, որ նախատեսվող գործողությունները հաջողության հասնելու միակ եղանակն են և վերջիններիս հրահանգելով իրենց հերթին միջոցներ ձեռնարկել խմբերի անդամների զգոնությունը, պատրաստակամությունը, տրված հանձնարարությունը ցանկացած գնով կատարելու կամքն ամրապնդելու ուղղությամբ:
ՎԳ և հանցավոր խմբի մյուս անդամները չեն կարողացել սկսել իրենց դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքների՝ ահաբեկչության ու իշխանությունը զավթելու եղանակով այն յուրացնելու՝ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Ազգային ժողովի լիազորություններին ՀՀ սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակներով տիրանալու օբյեկտիվ կողմը կազմող վերը նշված գործողությունների կատարումը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից դրանք նախապատրաստելու փուլում բացահայտելու պատճառով:
Դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում կատարվում են անհետաձգելի քննչական և այլ վարութային գործողություններ։
Քննչական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում քրեադատավարական օրենքի թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկելու է անհրաժեշտ միջոցներ հանցավոր խմբի բոլոր մասնակիցների արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու և նրանց նկատմամբ դատավարական հարկադրանքի համարժեք միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ և հորդորում է չտրվել հանցավոր խմբի սադրանքներին ու դրսևորել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ։

Участники и руководители движения под названием «Священная борьба» планировали осуществить террористические действия и действия, направленные на захват власти в Армении
В. Г., в течение нескольких месяцев не сумев реализовать инициированное и возглавляемое им движение под названием «Священная борьба» способами, разрешенными Конституцией Республики Армения, для достижения поставленной им перед движением цели прихода к власти в Республике Армения, начиная с ноября 2024 года была поставлена цель реализовать ее способом, не разрешенным Конституцией РА, и для достижения этой цели по предварительному сговору с рядом участников движения в составе группы приобрел средства и инструменты, необходимые для совершения теракта и захвата власти, а также намеренно создал другие условия, таким образом осуществив подготовку к захвату власти.
Tак в летние месяцы 2024 года В. Г. сформировал движение под названием «Священная борьба» и в течение нескольких месяцев организовывал и проводил собрания и шествия с целью обсуждения различных вопросов, касающихся внутренней и внешней политики Республики Армения, выражения несогласия сторонников движения с позицией Правительства Республики Армения по ним, приобретения таким образом единомышленников и, как следствие, вступления в законодательную и исполнительную власть Республики Армения. В течение нескольких месяцев осуществления движения, не сумев реализовать цели, поставленные перед движением этим способом, и прекращения общественные мероприятия политического характера, В. Г., осознавая, что в соответствии со статьей 2 Конституции Республики Армения власть в Республике Армения принадлежит народу, и народ осуществляет свою власть посредством свободных выборов, референдумов, а также предусмотренных Конституцией государственных органов, органов местного самоуправления и должностных лиц, а присвоение власти какой - либо организацией или отдельным лицом является преступлением, а также зная, что возможность выражать, распространять свои собственные подходы и таким образом приобретать сторонников может быть реализована путем реализации прав на свободу выражения мнений и свободу собраний, гарантированных Конституцией РА, и что Конституция Республики Армения как законный способ вступления во власть предусматривает всеобщие, равные и свободные выборы, на встречах с участниками и единомышленниками движения под названием «Священная борьба» он категорически исключил способ подготовки к выборам, участия в них и принятия власти таким образом и проинформировал об изменении методологии деятельности движения, а именно об исключении методов убеждения и пропаганды, деятельности движения и ее конечной цели не по логике собраний, а путем скоординированных насильственных действий малочисленных ударных групп в подходящий момент.
В результате регулярных обсуждений В. Г., М. Ш., А. Ш., Т. П., Л. М., А. А., И. С., А. Р., А. К., А. И., А. А., М. М., Д. Г. и другие члены преступной группы решили сформировать до 25 человек, имеющих военную подготовку, в основном из бывших военных и полицейских от 200 до 250 ударных групп, ставящих перед каждой из них конкретную задачу, которую необходимо выполнить, что последние должны выполнить любой ценой, не зная о задаче, выполняемой другими группами, и о процессе ее выполнения, и не присоединяясь к другим группам, независимо от их действий.
Преступной группой было запланировано, что после формирования ударных групп и приобретения необходимых средств для выполнения предусмотренных задач, после призыва В. Г. собраться перед зданием правительства РА в определенное время для выражения недовольства по соответствующему поводу, ударные группы должны быть размещены в заранее определенных местах и ни в коем случае не должны присоединяться к даже небольшому митингу, который на самом деле проводится для отвлечения внимания властей. Члены преступной группы четко планировали, что что конечная цель, поставленная перед движением, должна быть достигнута не путем митинга его участниками, а путем проведения заранее назначенных ударных действий ударными группами в короткие сроки, в течение 24-36 часов, и создания неконтролируемой ситуации в населенных пунктах РА.
При этом руководители преступной группы для достижения своих преступных целей применяли приемы психологического и пропагандистского характера, «технологии», возлагая выполнение основных противоправных действий на «авантюристов».
С целью реализации своей преступной цели захвата власти в Республике Армения В. Г. и другие члены преступной группы планировали совершить террористический акт, а именно действия, сопряженные с угрозой лишения жизни гражданских лиц, причинением тяжкого или среднего вреда здоровью, причинением материального ущерба в крупных размерах и другими тяжелыми последствиями, в частности, инсценировка десятков автомобильных аварий на крупных и оживленных улицах, проспектах, обеспечивающих основное движение транспортных средств, а на самом деле для организации их преднамеренных столкновений, а также для парализации движения транспорта по всей республике путем повреждения или сжигания других транспортных средств, в том числе одновременного применения тысяч взрывчатых веществ, стрельбы из них по стенам зданий и сооружений, с использованием различных средств, в том числе повреждения кабелей питания для электроснабжения и интернет-связи, посредством повреждения и уничтожения другого оборудования, обеспечивающего их питание, с применением вышеуказанных провокационных мер осуществить массовые отключения электроэнергии и интернета, массовые отключения светофоров, регулирующих движение на перекрестках, таким же образом вывести из строя линии электропитания троллейбусов, путем сжигания уничтожить объекты общественного обслуживания, преследуя таким образом цель запугать население, вызвать неуправляемое состояние среди населения.
Члены преступной группы планировали параллельно предпринять меры по лишению государственных органов, ответственных за устранение сложившейся ситуации, возможности устранить возникшую ситуацию, в том числе препятствовать или исключить передвижение соответствующих сил полиции, блокировать различными способами выходы из мест дислокации внутренних войск полиции, препятствовать движению транспортных средств полиции, сайты правительства РА и других государственных ведомств, путем парализации систем электронного управления посредством хакерских атак, преследуя в результате цель дезорганизации деятельности органов публичной власти и принуждения лиц, принявших власть в РА в установленном Конституцией порядке, отказаться от нее.
Готовясь к совершению указанных преступных деяний, члены преступной группы, начиная с января в 2025 года, с помощью участников и сторонников движения уже завербовали более 1000 человек, для разделения крупных улиц и планирования действий приобрели карту города Еревана, с целью выведения из строя получили данные о расположении светофоров, разделителей электропроводки и сети Интернет, заказали и приобрели тысячи средств для организации взрывов и стрельбы, а также металлические заостренные детали, пригодные для повреждения шин транспортных средств и парализации движения транспорта - «звездочки», и продолжили действия, направленные на вербовку лиц, включенных в ударные группы, в то же время на встречах с руководителями заверив последних в том, что запланированные действия являются единственным способом добиться успеха и проинструктировав последних, в свою очередь, принять меры для повышения бдительности, готовности членов групп, укрепления воли выполнять данное поручение любой ценой.
В. Г. и другие члены преступной группы не смогли приступить к осуществлению вышеуказанных действий, составляющих объективную сторону преступлений, включенных в их умысел - завладения полномочиями Правительства и Национального собрания РА путем терроризма и захвата власти, не предусмотренными Конституцией РА, из-за раскрытия сотрудниками Службы национальной безопасности РА на этапе подготовки вышеуказанных действий.
В рамках уголовного производства, инициированного по данному факту, проводятся неотложные следственные и другие процессуальные действия.
Следственный комитет сообщает, что в рамках инициированного уголовного производства с использованием разрешенного Уголовно-процессуальным законом инструментария он предпримет необходимые меры для дачи уголовно-правовой оценки действиям всех участников преступной группы и применения к ним соразмерных мер процессуального принуждения, и призывает не поддаваться на провокации преступной группы и проявлять исключительно правоприменительное поведение.