Ապօրինի ընդերքօգտագործման դեպքերով բացառել հետագայում նույն վայրում նմանատիպ դեպքերի շարունակական կատարումը. Քննչական կոմիտեի նախագահը խորհրդակցություն է անցկացրել Արարատի մարզային քննչական վարչությունում
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Արարատի մարզային քննչական վարչությունում, որին մասնակցել են Հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչության պետ Արման Գալստյանը, Արարատի մարզային քննչական վարչության պետ Տիգրան Շոխոյանը, մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզային քննչական վարչության քննիչները:
Տիգրան Շոխոյանը Քննչական կոմիտեի նախագահին է ներկայացրել 2024 թվականի ընթացքում Արարատի մարզային քննչական վարչության կատարած աշխատանքները:
ՀՀ քննչական կոմիտեի մարզային քննչական վարչությունում 2024 թվականի ընթացքում քննվել է 5903 քրեական վարույթ, որից 1058-ը փոխանցվել է 2023 թվականից: 869 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2025 թվականի հունվար ամիս, որից 98-ը եղել են 1 տարուց ավելի ժամկետում քննվող:
2024 թվականին քննված 5903 քրեական վարույթից լուծվել է 5034 վարույթի ընթացք, որից դատավարական ավարտ են ունեցել 3945-ը:
3945 քրեական վարույթից 1030-ը՝ 1069 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ, 1-ը՝ եզրափակիչ ակտով ուղարկվել է դատարան, 2914-ը կարճվել է, որից 2529-ը՝ ռեաբիլիտացնող, 385-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով: 348 վարույթ միացվել է, 168-ն ուղարկվել է այլ մարմին, 573-ը պասիվացվել է:
Հաշվետու ժամանակահատվածում մարզային քննչական վարչությունում 1 քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 190 քրեական վարույթ:
2024 թվականի ընթացքում մարզային քննչական վարչությունում ստացվել է առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ 4801 հաղորդում, որից 4375-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Դատարան ուղարկված, ոչ արդարացնող հիմքով կարճված քրեական վարույթներով հանցագործությամբ պատճառված վնասի չափը կազմել է 209 մլն 704 հզր ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 192 մլն 708 հզր ՀՀ դրամը:
2024 թվականին նախաքննության փուլում գտնվող քերական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 59 մլն 998 հզր ՀՀ դրամ գումար:
Հաշվետու ժամանակահատվածում անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքերով քննվել է 30 քրեական վարույթ, որից 3-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 14-ը՝ կարճվել, 3-ը՝ միացվել, 10-ը փոխանցվել է 2025 թվականի հունվար ամիս:
Նույն ժամանակահատվածում անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերով քննվել է 54 քրեական վարույթ, որից 1-ն ուղարկվել է դատարան, 23-ը՝ կարճվել, 2-ը՝ հաշվառվել որպես անհրաժեշտ վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված, 10-ը՝ միացվել, 18-ը փոխանցվել է 2025 թվականի հունվար ամիս:
2024 թվականի ընթացքում քննվել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ 21 քրեական վարույթ, որից 1-ն ուղարկվել է դատարան, 1-ը ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով կարճվել է, 1-ը՝ պասիվացվել, 2-ը՝ միացվել, 2-ն ուղարկվել է այլ մարմին, 14-ը՝ փոխանցվել 2025 թվականի 1-ին կիսամյակ:
Խորհրդակցության ընթացքում Քննչական կոմիտեի նախագահը հանձնարարել է հետևողականություն ցուցաբերել մարզի տարածքում արձանագրված ապօրինի ընդերքօգտագործման դեպքերի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթներով պատշաճ և համակողմանի նախաքննություն ապահովելու և պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:
Արթուր Պողոսյանը հանձնարարել է ապօրինի ընդերքօգտագործման դեպքերով քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ բացառել հետագայում նույն վայրում նույնաբնույթ դեպքերի շարունակական կատարումը:
Քննչական կոմիտեի նախագահն անդրադարձել է նաև անչափահասների կողմից կամ անչափահասների նկատմամբ կատարվող հանցագործություններին և հանձնարարել այդ ուղղությամբ միջնորդագրեր ներկայացնել իրավասու մարմիններին:

По случаям незаконного недропользования исключить дальнейшее продолжение аналогичных случаев в том же месте в будущем: Председатель Следственного комитета провел совещание в следственном управлении Араратского марза
Председатель Следственного комитета Республики Армения Артур Погосян провел совещание в Следственном управлении Араратского марза, в котором приняли участие начальник Главного управления по особым поручениям Арман Галстян, начальник следственного управления Араратского марза Тигран Шохоян, прокурор марза Вардан Погосян, руководители марзовых структур Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности, следователи следственного управления марза.
Тигран Шохоян представил председателю Следственного комитета работу, проделанную следственным управлением Араратского марза в течение 2024 года.
В следственном управлении марза Следственного комитета РА в течение 2024 года было расследовано 5903 уголовных производства, из которых 1058 были переданы с 2023 года.
Из 5903 уголовных производств, расследованных в 2024 году, разрешены 5034 производства, из которых 3945 завершены в процессуаьлном порядке.
Из 3945 уголовных производств 1030 с обвинительным заключением в отношении 1069 лиц, 1 с заключительным актом направлены в суд, 2914 прекращены, из них 2529 по реабилитирующим, 385 по нереабилитирующим основаниям.
За отчетный период средняя нагрузка на одного следователя в следственном управлении марза составила 190 уголовных производств.
В течение 2024 года в следственное управление марза поступило 4801 сообщение об очевидном преступлении, по 4375 из которых инициировано уголовное производство.
Сумма ущерба, причиненного преступлением в результате уголовных производств, направленных в суд и прекращенных по нереабилитирующим основаниям, составила 209 млн 704 тыс. драмов РА, из которых восстановлено 192 млн 708 тыс. драмов РА.
В 2024 году из ущерба, причиненного государству по уголовным производствам, находящимся на стадии предварительного следствия, возмещена сумма в размере 59 млн. 998 тыс. драмов РА.
За отчетный период по делам о преступлениях, совершенных несовершеннолетними, было расследовано 30 уголовных производств, из которых 3 с обвинительным заключением направлены в суд, 14 прекращены, 3 соединены, 10 переданы на январь 2025 года.
За тот же период по делам о преступлениях, совершенных в отношении несовершеннолетних, было расследовано 54 уголовных производства, из которых 1 направлено в суд, 23 прекращены, 2 зарегистрированы как совершенные необходимые процессуальные и доказательственные действия, 10 соединены, 18 переданы на январь 2025 года.
В течение 2024 года был расследовано 21 уголовное произвоство по преступлениям коррупционного характера, 1 из которых был направлен в суд, 1 был прекращен по нереабилитирующим основаниям, 1 был пассивирован, 2 соединены, 2 были направлены в другой орган, 14 были переданы на 1-е полугодие 2025 года.
В ходе совещания Председатель Следственного комитета поручил проявить последовательность в направлении обеспечения надлежащего и всестороннего предварительного следствия по уголовным производствам, инициированным по фактам незаконного использования недр, зафиксированных на территории марза, и возмещения ущерба, причиненного государству.
Артур Погосян поручил исключить дальнейшее совершение аналогичных случаев в том же месте с использованием разрешенного Уголовно-процессуального инструментария по случаям незаконного использования недр.
Председатель Следственного комитета ссылался также на преступления, совершаемые несовершеннолетними или в отношении несовершеннолетних, и поручил представить ходатайства в этом направлении в компетентные органы.