Ավարտվել է Մերձավանում սպանություն կատարած անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի անջատված մասի նախաքննության ընթացքում կալանավորվել է Մերձավանում սպանություն կատարած անձը:
Քրեական վարույթի անջատված մասի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Ա.Ղ.-ն իր մոտ ապօրինի պահել է ռազմամթերք հանդիսացող ինքնաձիգ՝ առնվազն 7 փամփուշտով, որից կրակոցներ է արձակել Մերձավանում տեղի ունեցած ծեծկռտուքի մասնակիցներից երկուսի ուղղությամբ՝ սպանելով Գ.Օ.-ին և փորձելով սպանել Ս.Բ.-ին:
Նույն ժամանակահատվածում Ա.Ղ.-ն մի խումբ անձանց հետ զենքի գործադրմամբ կատարել է խուլիգանություն, որի ընթացքում հասարակության նկատմամբ անհարգալից և բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք է ցուցաբերել, որը դրսևորվել է հայհոյանքներով և համակեցության կանոնների ցուցադրաբար անտեսմամբ:
Ա.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (սպանությունը), 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (սպանության փորձը), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (խուլիգանությունը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը):
Ա.Ղ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:
Հիշեցնենք, որ Մերձավանում տեղի ունեցած սպանության դեպքի վերաբերյալ 14 անձի մասով քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել և հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:

Preliminary Investigation on Part of Person who had Committed Murder in Merdzavan Completed
In the course of preliminary investigation of the part separated from the criminal proceeding investigated in the Department for Investigation of Crimes against Humanity of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee the person, who had committed murder in Merdzavan, was detained.
In the course of preliminary investigation of the separated part of the criminal proceeding it was found out that A.Gh. illegally kept a rifle with at least 7 bullets, from which he fired shots towards two persons involved in the brawl that took place in Merdzavan, murdering G.O. and attempting to murder S.B..
In the same period A.Gh. committed hooliganism with a group of people using weapon, during which he showed disrespect towards public and clear disregard for moral norms, which was manifested by swearing and a blatant disregard for the rules of coexistence.
Public criminal prosecution was initiated against A.Gh. according to the Point 7 of the Part 2 of the Article 155, the Point 7 of the Part 2 of the Article 44-155, the Part 3 of the Article 297 and the Part 1 of the Article 335 of RA Criminal Code.
The criminal proceeding on A.Gh.’s part with the bill of indictment was sent to the prosecutor.
It should be noted that preliminary investigation of the criminal proceeding on murder committed in Merdzavan was completed on 14 people’s part and with the approved bill of indictment was sent to court.