Վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 320 մլն դրամը
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է տնտեսական ապրանքների վաճառքով զբաղվող ընկերությունների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու նպատակով հարկման օբյեկտը թաքցնելու և հաշվարկ-հաշվետվություններում խեղաթյուրված տվյալներ մտցնելու հանգամանքը։
Երեք անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարներ չվճարելը):

Восстановлено 320 миллионов драмов из ущерба, нанесенного государству
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого Главным управлением по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА, было обосновано обстоятельство сокрытия объекта налогообложения компаниями, занимающимися продажей экономических товаров, с целью неуплаты налогов в особо крупных размерах и внесения искаженных данных в расчетные отчеты.
В отношении трех лиц возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса (неуплата налогов, пошлин или других платежей в особо крупных размерах).
В ходе предварительного следствия было восстановлено 320 млн. драмов РА с ущерба, причиненного государству.