Ավարտվել է 2 անձի սպանության դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2024 թվականի նոյեմբերի 8-ին Արտաշատ համայնքում գտնվող հասարակական տարածքում մի խումբ անձանց միջև տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ փոխադարձ կրակոցներ են արձակվել, ինչի հետևանքով մասնակիցներից մեկը մահացել է:
Բացի այդ, վիճաբանության ժամանակ մասնակիցներից մեկը կտրող-ծակող առարկայով հարվածել է անչափահասին՝ սպանելով նրան:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նաև պարզվել է, որ հանցագործության գործիք հանդիսացող որսորդական հրացանը առերևույթ հանցանք կատարած անձի եղբայրը դեպքի վայրից տեղափոխել և թաքցրել է իր փաստացի բնակության վայրում։
Հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել մեկ անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով քաղաքացիական ողորկափող հրազեն, գազային, օդաճնշիչ, սառը կամ նետողական զենք կրելը), 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (սպանությունը), 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (սպանության փորձը) (2 դրվագ), մեկ անձի նկատմամբ՝ 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը) և 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ, 5-րդ կետերով (առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը), երկու անձի նկատմամբ՝ 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը), 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ, 5-րդ կետերով (առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը) և 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ, 8-րդ կետերով (սպանությունը) և մեկ անձի նկատմամբ՝ 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը), 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ, 5-րդ կետերով (առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը), 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ, 8-րդ կետերով (սպանության փորձը) և 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով քաղաքացիական ողորկափող հրազեն, գազային, օդաճնշիչ, սառը կամ նետողական զենք կրելը):

Завершено предварительное следствие уголовного производства, инициированного по факту убийства двух лиц
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Следственном управлении Араратского марза Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что 8 ноября 2024 года во время ссоры между группой лиц в общественной территории, расположенной в общине Арташат, были произведены взаимные выстрелы, в результате чего один из участников погиб.
Кроме того, во время ссоры один из участников ударил несовершеннолетнего колюще-режущим предметом, убив его.
В ходе предварительного следствия уголовного производства также было установлено, что охотничье ружье, являющееся орудием преступления, было перемещено с места происшествия и спрятано братом лица, предположительно совершившего преступление, по месту своего фактического проживания.
Публичное уголовное преследование возбуждено в отношении одного лица по части 1 статьи 334 (незаконное ношение гражданского гладкоствольного огнестрельного, газового, пневматического, холодного или метательного оружия), по пункту 7 части 2 статьи 155 (убийство), по пункту 7 части 2 статьи 44-155 (покушение на убийство) (2 эпизода), в отношении одного лица – по пункту 5 части 2 статьи 171 (причинение легкого вреда здоровью) и пунктам 4, 5 части 2 статьи 171 (причинение легкого вреда здоровью), в отношении двух лиц – по пункту 5 части 2 статьи 171 (причинение легкого вреда здоровью), пунктам 4, 5 части 2 статьи 171 (причинение легкого вреда здоровью) и пунктам 5, 8 части 2 статьи 155 (убийство), а в отношении одного лица – по пункту 5 части 2 статьи 171 (причинение легкого вреда здоровью), пунктам 4, 5 части 2 статьи 171 (причинение легкого вреда здоровью), пунктам 7, 8 части 2 статьи 44-155 (покушение на убийство) и частью 1 статьи 334 Уголовного кодекса РА (незаконное ношение гражданского гладкоствольного огнестрельного, газового, пневматического, холодного или метательного оружия).
В отношении двух лиц в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу, в отношении троих – запрет на выезд.