Դատավարական ավարտով քրեական վարույթների զգալի աճ. ամփոփվել են Երևան քաղաքի քննչական վարչության և ենթակա քննչական ստորաբաժանումների 2025 թվականի առաջին կիսամյակում կատարված աշխատանքները
Արթուր Պողոսյանի նախագահությամբ 2025 թվականի օգոստոսի 1-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի քննչական վարչության և ենթակա քննչական ստորաբաժանումների 2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում կատարված աշխատանքները:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վազգեն Ավետիսյանը, Տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետի պաշտոնակատար Վահե Միրզոյանը, Հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչության պետ Արման Գալստյանը, Ներքին անվտանգության վարչության պետ Հայկ Երեմյանը, Երևան քաղաքի քննչական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը, Երևան քաղաքի քննչական վարչության պետի տեղակալները և ենթակա քննչական ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Հիմնական զեկուցմամբ հանդես է եկել Ռաֆայել Վարդանյանը՝ ներկայացնելով հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում Երևան քաղաքի քննչական վարչության և ենթակա ստորաբաժանումների կողմից քննվել է 25.290 վարույթ՝ նախորդ տարվա 19.446-ի համեմատ։
Հաշվետու ժամանակահատվածում 1 քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 121 քրեական վարույթ՝ նախորդ տարվա 88-ի համեմատ:
Ռաֆայել Վարդանյանն անդրադառնալով Երևան քաղաքի քննչական վարչության ստորաբաժանումներում քննված քրեական վարույթների քանակին՝ նշել է, որ վարույթների աճը գերազանցապես պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ 2023 թվականից 2024 թվական է փոխանցվել 5.359 քրեական վարույթ, իսկ 2024 թվականից 2025 թվական է փոխանցվել 10.679 քրեական վարույթ: Բացի այդ, 2024 թվականի առաջին կիսամյակում պասիվացված վարույթներից 1.035-ն տեղափոխվել է ընթացիկ քննվող վարույթների շարք, իսկ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 1.766-ը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 2025 թվականի առաջին կիսամյակում ստացվել է առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ 15.522 հաղորդում, իսկ 2024 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 14.507 հաղորդում, այսինքն՝ 1.015-ով ավելի:
2025 թվականի առաջին կիսամյակում նախաձեռնվել է 11.335 քրեական վարույթ՝ 2024 թվականի 11.664-ի համեմատ, այսինքն՝ 329-ով պակաս:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ավելացել է նախաքննությունն ավարտված քրեական վարույթների քանակը: Ավարտվել է 6.279 քրեական վարույթի նախաքննություն՝ 2024 թվականի առաջին կիսամյակի 4.507-ի համեմատ, այսինքն՝ 1.772-ով ավելի:
Ռաֆայել Վարդանյանն իր ելույթում արձանագրել է, որ Երևան քաղաքի քննչական վարչության բոլոր ստորաբաժանումներում ավարտված քրեական վարույթների քանակը դրական տարբերություն ունի նախորդ հաշվետու ժամանակահատվածի համեմատ:
2025 թվականի առաջին կիսամյակում Երևան քաղաքի քննչական վարչության ենթակա բոլոր ստորաբաժանումներում արտադրողականության դրական տարբերություն է արձանագրվել: Նախաքննությունն ավարտված քրեական վարույթներով արտադրողականությունը 9,6-ով կամ 47,1%-ով գերազանցել է նախորդ տարվա հաշվետու ժամանակահատվածի արդյունքներին: Միջինում յուրաքանչյուր քննիչի կողմից նախորդ տարվա 20.4-ի համեմատ այս կիսամյակում ավարտվել է 30 քրեական վարույթ։
Հաշվետու ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ ավարտված քրեական վարույթների քանակը ևս գերազանցել է 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի արդյունքներին, մասնավորապես՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում 2.237 քրեական վարույթ՝ 2.316 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան՝ 2024 թվականի առաջին կիսամյակի 1.336 քրեական վարույթի համեմատ:
Այսպիսով՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում մեղադրական եզրակացությամբ ավարտվել է 901-ով կամ 67,4%-ով ավելի քրեական վարույթի նախաքննություն, քան 2024 թվականի առաջին կիսամյակում:
2025 թվականի առաջին կիսամյակում Երևան քաղաքի քննչական վարչության տարածքային և մասնագիտական ստորաբաժանումներում լուծվել է 14.105 քրեական վարույթի ընթացք՝ 2024 թվականի առաջին կիսամյակի 12.590-ի համեմատ, այսինքն՝ 1.515-ով կամ 12%-ով ավելի:
Քննչական վարչությունում 2025 թվականի առաջին կիսամյակում վերականգնվել է 2 մլրդ 250 մլն 894 հզր ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա հաշվետու ժամանակահատվածի 604 մլն 507 հզր ՀՀ դրամի համեմատ, այսինքն վերականգնված գումարն աճել է 1 մլրդ 646 մլն 387 հզր ՀՀ դրամով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում քննիչների կողմից ներկայացվել Է 10 միջնորդագիր՝ հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները պարզելու և դրանց վերացնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Խորհրդակցության արդյունքներով Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն արձանագրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում դատավարական ավարտներով զգալի առաջընթաց է գրանցվել և հույս է հայտնել, որ վարչությունը կշարունակի նույն գործելաոճը:
Քննչական կոմիտեի նախագահը հանձնարարել է ուշադրություն դարձնել տևական ժամանակ քննվող՝ հատկապես կոռուպցիոն բնույթի քրեական վարույթներին, վեր հանել դրանց ձգձգման պատճառները և միջոցներ ձեռնարկել դրանց ընթացքը լուծելու ուղղությամբ:
Արթուր Պողոսյանն անդրադառնալով վարչության կողմից ներկայացված միջնորդագրերին՝ կարևորել է, որ դրանք կրեն շարունակական բնույթ և հանձնարարել է ակտիվացնել տարբեր պետական մարմիններ ուղարկվող միջնորդագրերը՝ հատկապես ընտանեկան բռնության և անչափահասների հետ կապված հանցագործությունների դեպքերի վերաբերյալ քրեական վարույթների նախաքննության ընթացքում:
Խորհրդակցության արդյունքներով Քննչական կոմիտեի նախագահը նշել է, որ Երևանի քաղաքի քննչական վարչության ենթակա ստորաբաժանումներում տեղի կունենան կադրային փոփոխություններ, նշանակումներ կամ փոխատեղումներ, որոնց հիմքում դրվելու են բացառապես ստորաբաժանումների կատարողական արդյունքները:

Значительное увеличение уголовных производств с процессуальным завершением: подведены итоги работы, проделанной Следственным управлением города Еревана и подведомственными следственными подразделениями в первом полугодии 2025 года
Под председательством Артура Погосяна 1 августа 2025 года были подведены итоги работы, проделанной Следственным управлением города Еревана и подведомственными следственными подразделениями в первом полугодии 2025 года.
В совещании приняли участие заместитель председателя Следственного комитета РА Вазген Аветисян, и. о. начальника Главного управления по контролю над деятельностью территориальных следственных управлений Ваге Мирзоян, начальник Главного управления по особым поручениям Арман Галстян, начальник Управления внутренней безопасности Гайк Еремян, начальник Следственного управления города Еревана Рафаел Варданян, заместители начальника Следственного управления города Еревана и руководители подчиненных следственных подразделений.
С основным докладом выступил Рафаел Варданян, представив статистические данные о проделанной за отчетный период работе.
В течение первого полугодия 2025 года Следственным управлением города Еревана и подведомственными подразделениями было расследовано 25 290 производств по сравнению с 19 446 в прошлом году.
За отчетный период средняя нагрузка на одного следователя составила 121 уголовное производство по сравнению с 88 в прошлом году.
Относительно количества уголовных производств, расследованных в подразделениях Следственного управления города Еревана, Рафаел Варданян отметил, что рост производств в основном обусловлен тем обстоятельством, что с 2023 года на 2024 было передано 5 359 уголовных производств, а с 2024 года на 2025 было передано 10 679 уголовных производств. Кроме того, 1.035 из пассивированных производств в первой половине 2024 года были переведены в ряд расследуемых в настоящее время производств, а в первой половине 2025 года - 1.766.
За отчетный период в первой половине 2025 года было получено 15 522 сообщения об очевидном преступлении, а в первой половине 2024 года - 14 507 сообщений, то есть на 1015 сообщений больше.
В первой половине 2025 года было инициировано 11 335 уголовных производств по сравнению с 11 664 в 2024 году, то есть на 329 меньше.
За отчетный период увеличилось количество уголовных производств, завершенных предварительным следствием. Завершено предварительное следствие 6.279 уголовных производств по сравнению с 4.507 в первом полугодии 2024 года, то есть на 1.772 больше.
Рафаел Варданян в своем выступлении отметил, что количество уголовных производств, завершенных во всех подразделениях Следственного управления города Еревана, имеет положительную разницу по сравнению с предыдущим отчетным периодом.
В первом полугодии 2025 года во всех подразделениях, подведомственных Следственному управлению города Еревана, была зафиксирована положительная разница в производительности. Производительность уголовных производств, завершенных предварительным следствием, превысила результаты за отчетный период прошлого года на 9,6%, или на 47,1%. В среднем за это полугодие каждым следователем было завершено 30 уголовных производств по сравнению с 20,4 в прошлом году.
За отчетный период количество уголовных производств, завершенных обвинительным заключением, также превысило результаты того же периода 2024 года, в частности, в первом полугодии 2025 года в суд было направлено 2.237 уголовных производств с обвинительным заключением в отношении 2.316 лиц по сравнению с 1.336 уголовными производствами в первом полугодии 2024 года.
Таким образом, в первой половине 2025 года предварительное следствие по 901 уголовному производству было завершено обвинительным заключением, что на 67,4% больше, чем в первой половине 2024 года.
В первом полугодии 2025 года в территориальных и профессиональных подразделениях Следственного управления города Еревана был разрешен ход по 14 105 уголовным производствам по сравнению с 12 590 в первом полугодии 2024 года, то есть на 1 515 или 12% больше.
В следственном управлении в первом полугодии 2025 года восстановлено 2 млрд 250 млн 894 тыс. драмов РА по сравнению с 604 млн 507 тыс. драмов за отчетный период прошлого года, то есть восстановленная сумма увеличилась на 1 млрд 646 млн 387 тыс. драмов РА.
За отчетный период следователями было подано 10 ходатайств об установлении обстоятельств, способствующих совершению преступления, и принятии мер по их устранению.
По итогам совещания Председатель Следственного комитета Артур Погосян констатировал, что за отчетный период был достигнут значительный прогресс по процессуальным завершениям, и выразил надежду, что Управление продолжит ту же практику.
Председатель Следственного комитета поручил обратить внимание на уголовные производства, расследуемые в течение длительного времени, особенно коррупционного характера, выявить причины их затягивания и предпринять меры по их разрешению.
Относительно ходатайства, представленных Управлением, Артур Погосян подчеркнул важность того, чтобы они носили непрерывный характер, и поручил активизировать ходатайства, направляемые в различные государственные органы, особенно в ходе предварительного следствия уголовных производств по делам о семейном насилии и преступлениях, связанных с несовершеннолетними.
По итогам совещания Председатель Следственного комитета отметил, что в подразделениях, подведомственных Следственному управлению города Еревана, будут кадровые изменения, назначения или рокировки, в основе которых будут лежать исключительно результаты работы подразделений.