Դատավարական ավարտով քրեական վարույթների զգալի աճ. ամփոփվել են Երևան քաղաքի քննչական վարչության և ենթակա քննչական ստորաբաժանումների 2025 թվականի առաջին կիսամյակում կատարված աշխատանքները
Արթուր Պողոսյանի նախագահությամբ 2025 թվականի օգոստոսի 1-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի քննչական վարչության և ենթակա քննչական ստորաբաժանումների 2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում կատարված աշխատանքները:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վազգեն Ավետիսյանը, Տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետի պաշտոնակատար Վահե Միրզոյանը, Հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչության պետ Արման Գալստյանը, Ներքին անվտանգության վարչության պետ Հայկ Երեմյանը, Երևան քաղաքի քննչական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը, Երևան քաղաքի քննչական վարչության պետի տեղակալները և ենթակա քննչական ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Հիմնական զեկուցմամբ հանդես է եկել Ռաֆայել Վարդանյանը՝ ներկայացնելով հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում Երևան քաղաքի քննչական վարչության և ենթակա ստորաբաժանումների կողմից քննվել է 25.290 վարույթ՝ նախորդ տարվա 19.446-ի համեմատ։
Հաշվետու ժամանակահատվածում 1 քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 121 քրեական վարույթ՝ նախորդ տարվա 88-ի համեմատ:
Ռաֆայել Վարդանյանն անդրադառնալով Երևան քաղաքի քննչական վարչության ստորաբաժանումներում քննված քրեական վարույթների քանակին՝ նշել է, որ վարույթների աճը գերազանցապես պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ 2023 թվականից 2024 թվական է փոխանցվել 5.359 քրեական վարույթ, իսկ 2024 թվականից 2025 թվական է փոխանցվել 10.679 քրեական վարույթ: Բացի այդ, 2024 թվականի առաջին կիսամյակում պասիվացված վարույթներից 1.035-ն տեղափոխվել է ընթացիկ քննվող վարույթների շարք, իսկ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 1.766-ը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում 2025 թվականի առաջին կիսամյակում ստացվել է առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ 15.522 հաղորդում, իսկ 2024 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 14.507 հաղորդում, այսինքն՝ 1.015-ով ավելի:
2025 թվականի առաջին կիսամյակում նախաձեռնվել է 11.335 քրեական վարույթ՝ 2024 թվականի 11.664-ի համեմատ, այսինքն՝ 329-ով պակաս:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ավելացել է նախաքննությունն ավարտված քրեական վարույթների քանակը: Ավարտվել է 6.279 քրեական վարույթի նախաքննություն՝ 2024 թվականի առաջին կիսամյակի 4.507-ի համեմատ, այսինքն՝ 1.772-ով ավելի:
Ռաֆայել Վարդանյանն իր ելույթում արձանագրել է, որ Երևան քաղաքի քննչական վարչության բոլոր ստորաբաժանումներում ավարտված քրեական վարույթների քանակը դրական տարբերություն ունի նախորդ հաշվետու ժամանակահատվածի համեմատ:
2025 թվականի առաջին կիսամյակում Երևան քաղաքի քննչական վարչության ենթակա բոլոր ստորաբաժանումներում արտադրողականության դրական տարբերություն է արձանագրվել: Նախաքննությունն ավարտված քրեական վարույթներով արտադրողականությունը 9,6-ով կամ 47,1%-ով գերազանցել է նախորդ տարվա հաշվետու ժամանակահատվածի արդյունքներին: Միջինում յուրաքանչյուր քննիչի կողմից նախորդ տարվա 20.4-ի համեմատ այս կիսամյակում ավարտվել է 30 քրեական վարույթ։
Հաշվետու ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ ավարտված քրեական վարույթների քանակը ևս գերազանցել է 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի արդյունքներին, մասնավորապես՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում 2.237 քրեական վարույթ՝ 2.316 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան՝ 2024 թվականի առաջին կիսամյակի 1.336 քրեական վարույթի համեմատ:
Այսպիսով՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում մեղադրական եզրակացությամբ ավարտվել է 901-ով կամ 67,4%-ով ավելի քրեական վարույթի նախաքննություն, քան 2024 թվականի առաջին կիսամյակում:
2025 թվականի առաջին կիսամյակում Երևան քաղաքի քննչական վարչության տարածքային և մասնագիտական ստորաբաժանումներում լուծվել է 14.105 քրեական վարույթի ընթացք՝ 2024 թվականի առաջին կիսամյակի 12.590-ի համեմատ, այսինքն՝ 1.515-ով կամ 12%-ով ավելի:
Քննչական վարչությունում 2025 թվականի առաջին կիսամյակում վերականգնվել է 2 մլրդ 250 մլն 894 հզր ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա հաշվետու ժամանակահատվածի 604 մլն 507 հզր ՀՀ դրամի համեմատ, այսինքն վերականգնված գումարն աճել է 1 մլրդ 646 մլն 387 հզր ՀՀ դրամով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում քննիչների կողմից ներկայացվել Է 10 միջնորդագիր՝ հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները պարզելու և դրանց վերացնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Խորհրդակցության արդյունքներով Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն արձանագրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում դատավարական ավարտներով զգալի առաջընթաց է գրանցվել և հույս է հայտնել, որ վարչությունը կշարունակի նույն գործելաոճը:
Քննչական կոմիտեի նախագահը հանձնարարել է ուշադրություն դարձնել տևական ժամանակ քննվող՝ հատկապես կոռուպցիոն բնույթի քրեական վարույթներին, վեր հանել դրանց ձգձգման պատճառները և միջոցներ ձեռնարկել դրանց ընթացքը լուծելու ուղղությամբ:
Արթուր Պողոսյանն անդրադառնալով վարչության կողմից ներկայացված միջնորդագրերին՝ կարևորել է, որ դրանք կրեն շարունակական բնույթ և հանձնարարել է ակտիվացնել տարբեր պետական մարմիններ ուղարկվող միջնորդագրերը՝ հատկապես ընտանեկան բռնության և անչափահասների հետ կապված հանցագործությունների դեպքերի վերաբերյալ քրեական վարույթների նախաքննության ընթացքում:
Խորհրդակցության արդյունքներով Քննչական կոմիտեի նախագահը նշել է, որ Երևանի քաղաքի քննչական վարչության ենթակա ստորաբաժանումներում տեղի կունենան կադրային փոփոխություններ, նշանակումներ կամ փոխատեղումներ, որոնց հիմքում դրվելու են բացառապես ստորաբաժանումների կատարողական արդյունքները:

Significant Increase in Criminal Proceedings with Procedural Outcome; Work Carried out in the First Term of 2025 by Yerevan Investigative Department and Subordinate Investigative Subdivisions Summed up
Under the chairmanship of Artur Poghosyan, on August 1, 2025, the work carried out by Yerevan Investigative Department and subordinate investigative subdivisions during the first term of 2025 was summarized.
Vazgen Avetisyan, Deputy Chairman of the RA Investigative Committee, Vahe Mirzoyan, acting Head of General Department for Control over Activity of Territorial Investigative Departments, Arman Galstyan, Head of General Department on Special Assignments, Hayk Yeremyan, Head of the Department of Internal Security, Rafayel Vardanyan, Head of Yerevan Investigative Department, Deputies Head of Yerevan Investigative Department and the heads of subordinate investigative subdivisions were present at the meeting.
Rafayel Vardanyan made the main speech presenting the statistical data on the work carried out in the mentioned period.
In the first term of 2025 25.290 criminal proceedings were investigated by Yerevan Investigative Department and subordinate subdivisions, as compared to 19.446 ones of the previous year.
In the reporting period the average workload of one investigator has made 121 criminal proceedings, as compared to 88 of the previous year.
Referring to the number of criminal proceedings investigated in the subdivisions of Yerevan Investigative Department, Rafayel Vardanyan noted that the increase in proceedings is largely due to the fact that 5.359 criminal proceedings were transferred from 2023 to 2024, and 10.679 criminal proceedings were transferred from 2024 to 2025. Besides, 1.035 of the criminal proceedings deactivated in the first term of 2024 were transferred to the list of currently ongoing proceedings, and 1.766 in the first term of 2025.
In the reporting period, in the first term of 2025 15.522 reports on apparent crime were received, and in the first term of 2024 14.507 reports were received, namely more in 1.015.
In the first term of 2025 11.335 criminal proceedings were initiated, as compared to 11.664 in 2024, namely more in 329.
In the reporting period the number of the completed criminal proceedings has increased. Preliminary investigation of 6.279 criminal proceedings was completed, as compared to 4.507 in the first term of 2024, namely more in 1.772.
In his speech Rafayel Vardanyan recorded that the number of completed criminal proceedings in all subdivisions of Yerevan Investigative Department has a positive difference compared to the previous reporting period.
In the first term of 2025 all the subdivisions subordinate to Yerevan Investigative Department positive difference of productivity has been recorded.
The productivity within the completed criminal proceedings has exceeded the results of the previous year's reporting period in 9,6 or 47,7%.
On average, each investigator completed 30 criminal proceedings this term, compared to 20.4 last year.
In the reporting period the number of the criminal proceedings which had been completed with the bill of indictment has also exceeded the results of the same period of 2024, particularly, in the first term of 2025 2.237 criminal proceedings on 2.316 people, with the bill of indictment, were sent to court, compared to 1.336 criminal proceedings in the first term of 2024.
Thus, in the first term of 2025, preliminary investigation of 901 or 67,4% more criminal proceedings was completed with the bill of indictment, compared to the first term of 2024.
In the first term of 2025 14.105 criminal proceedings were resolved in the territorial and professional subdivisions of Yerevan Investigative Department, compared to 12.590 criminal proceedings in the first term of 2024, namely more in 1.515 or 12%.
In the first term of 2025 2 billion 250 million 894 thousand AMD was recovered in the investigative department, compared to 604 million 507 thousand AMD in the reporting period of the previous year, namely the recovered amount has increased in 1 billion 646 million 387 thousand AMD.
In the reporting period 10 motions were submitted by investigators to identify the circumstances contributing to crime commitment and to take measures to eliminate them.
As a result of the consultation, Artur Poghosyan, the Chairman of the Investigative Committee recorded that in the reporting period significant progress was made in procedural outcomes and expressed hope that the department would go on with the same work style.
The Chairman of the Investigative Committee assigned to focus especially on the criminal proceedings of corruption nature investigated for a long time, to uncover the reasons for their delay and take measures to resolve them.
Referring to the motions submitted by the department, Artur Poghosyan emphasized the importance of their being continuous and instructed to activate the motions submitted to various state bodies, especially in the course of preliminary investigation of the criminal proceedings on domestic violence and minors.
As a result of the consultation, the Chairman of the Investigative Committee noted that personnel changes, appointments or transfers will take place in the subdivisions subordinate to Yerevan Investigative Department, based exclusively on the performance results of the subdivisions․