Հանցավոր կազմակերպությունը հափշտակել է 810 մլն դրամ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ս.Խ.-ն 2021 թվականի նոյեմբերից մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 8-ը մասնակցել է մի խումբ անձանց կողմից 2021 թվականի հոկտեմբերին ստեղծված և ղեկավարվող հանցավոր կազմակերպությանը:
Մասնավորապես՝ Ս.Խ.-ն հանցավոր կազմակերպության ղեկավարների կողմից հավաքագրված և դրանում ներգրավված առնվազն 144 անդամների, այդ թվում՝ անչափահասների հետ կիրառելով կեղծ բովանդակությամբ համացանցային կայքեր, օգտագործելով նախապես ստեղծված համակարգչային համակարգով ու ցանցով գործարկվող հաշիվներ, ապահովելով ինչպես իր, այնպես էլ կազմակերպության մյուս անդամների կողմից առանց նույնականացում անցած տուժողների թույլտվության կամ իրավաչափ այլ հիմքերի՝ դրանց հասանելիություն ստանալու, դրանցում առկա տեղեկատվությունը փոփոխելու և իրականությանը չհամապատասխանող տվյալներ լրացնելու տեխնիկական հնարավորություն, գործարկել է բարձր տոկոսով շահութաբերություն ապահովող ներդրումներ կատարելու առաջարկ պարունակող կայքեր և նախնական նույնականացումն ապահովող հարթակներ:
Այնուհետև, վերջինս տուժողներին մոլորեցնելուց և նրանց վստահությունն ամրապնդելուց հետո ուղղորդել է տարբեր չափերի գումարներ փոխանցել իրենց կողմից կառավարվող հաշվեհամարներին՝ այդ կերպ հափշտակելով արտասահմանյան երկրների ավելի քան 1404 տուժողների՝ ավելի քան 810 մլն 71 հզր 577 ՀՀ դրամի ֆինանսական միջոցները:
Ս․Խ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից կատարված առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը):
Վերջինիս վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Преступная организация похитила 810 миллионов драмов
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений, совершенных в сфере высоких технологий Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что С.Х. с ноября 2021 г. по 8 декабря 2023 г. участвовал в преступной организации, созданной и управляемой группой лиц в октябре 2021 г.
В частности, С.Х., с не менее 144 членами, завербованными главарями преступной организации и вовлеченными в нее, в том числе несовершеннолетними, используя веб-сайты с поддельным контентом, используя предварительно созданные учетные записи, управляемые компьютерной системой и сетью, предоставляя техническую возможность как для себя, так и для других членов организации получать доступ к ним без разрешения потерпевших, прошедших идентификацию, или на других законных основаниях, изменять имеющуюся в них информацию и заполнять недостоверные данные без разрешения или на других законных основаниях, запустил веб-сайты, содержащие предложения по инвестированию с высокой процентной доходностью, и платформы, обеспечивающие предварительную аутентификацию.
Затем, после того, как последний ввел в заблуждение потерпевших и укрепил их доверие, он направил их перевести различные суммы на управляемые ими счета, таким образом похитив финансовые средства более чем 1404 потерпевших из зарубежных стран на сумму более 810 миллионов 71 тысячи 577 драмов РА.
В отношении С. Х. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 319 (участие в преступной организации) и пунктам 1 и 3 части 3 статьи 257 Уголовного кодекса РА (компьютерное хищение в особо крупных размерах, совершенное преступной организацией).
Уголовное производство в отношении последнего было направлено надзирающему прокурору с обвинительным заключением для его утверждения и направления в суд для рассмотрения по существу.