Հանցավոր կազմակերպությունը հափշտակել է 810 մլն դրամ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ս.Խ.-ն 2021 թվականի նոյեմբերից մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 8-ը մասնակցել է մի խումբ անձանց կողմից 2021 թվականի հոկտեմբերին ստեղծված և ղեկավարվող հանցավոր կազմակերպությանը:
Մասնավորապես՝ Ս.Խ.-ն հանցավոր կազմակերպության ղեկավարների կողմից հավաքագրված և դրանում ներգրավված առնվազն 144 անդամների, այդ թվում՝ անչափահասների հետ կիրառելով կեղծ բովանդակությամբ համացանցային կայքեր, օգտագործելով նախապես ստեղծված համակարգչային համակարգով ու ցանցով գործարկվող հաշիվներ, ապահովելով ինչպես իր, այնպես էլ կազմակերպության մյուս անդամների կողմից առանց նույնականացում անցած տուժողների թույլտվության կամ իրավաչափ այլ հիմքերի՝ դրանց հասանելիություն ստանալու, դրանցում առկա տեղեկատվությունը փոփոխելու և իրականությանը չհամապատասխանող տվյալներ լրացնելու տեխնիկական հնարավորություն, գործարկել է բարձր տոկոսով շահութաբերություն ապահովող ներդրումներ կատարելու առաջարկ պարունակող կայքեր և նախնական նույնականացումն ապահովող հարթակներ:
Այնուհետև, վերջինս տուժողներին մոլորեցնելուց և նրանց վստահությունն ամրապնդելուց հետո ուղղորդել է տարբեր չափերի գումարներ փոխանցել իրենց կողմից կառավարվող հաշվեհամարներին՝ այդ կերպ հափշտակելով արտասահմանյան երկրների ավելի քան 1404 տուժողների՝ ավելի քան 810 մլն 71 հզր 577 ՀՀ դրամի ֆինանսական միջոցները:
Ս․Խ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից կատարված առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը):
Վերջինիս վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

810 Million AMD Swindled by Criminal Organization
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in the Department for Investigation of Cybercrime and High Technology Crime of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that between November, 2021 and December 8, 2023 S.KH. was involved in the criminal organization created in October , 2021 and managed by a group of people.
Particularly, S.Kh., with at least 144 members, including minors, recruited and involved by the leaders of the criminal organization, using websites with false content, using pre-created computer and network-based accounts, providing both himself and other members of the organization with the technical ability to access them, change the information contained therein, and fill in data that does not correspond to reality, without the permission of the identified victims or other legitimate grounds, launched websites offering high-yield investments and platforms that require initial identification.
Then, after misleading the victims and strengthening their trust, the latter directed them to transfer various amounts of money to accounts managed by them, thus swindling more than 810 million 71 thousand 577 AMD of the financial resources of more than 1,404 victims from foreign countries.
Public criminal prosecution was initiated against S.Kh. according to the Part 1 of the Article 319 of RA Criminal Code and the Points 1 and 3 of the Part 3 of the Article 257 of RA Criminal Code.
The criminal proceeding on the latter with the bill of indictment was sent to the prosecutor for approval and referral to court.