Ավարտվել է սպանության նախապատրաստության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդման կապակցությամբ սպանության նախապատրաստության դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ս.Ս.-ն 2025 թվականի հուլիսին նախապատրաստել է Ա.Ս.-ի սպանությունը:
Մասնավորապես՝ Ս.Ս.-ն Ա.Ս.-ին ապօրինաբար կյանքից զրկելու՝ սպանությունը նախապատրաստելու նպատակով, չպարզված հանգամանքներում դիտավորությամբ ձեռք է բերել և իր բնակության հասցեում պահել է հանցագործության գործիք, ռազմամթերք հանդիսացող մեկ հատ գործարանային արտադրության «Ֆ-1» տեսակի մարտական ձեռքի նռնակ՝ մեկ հատ «ՈՒԶՌԳՄ» տեսակի պայթուցիչով:
Այնուհետև, Ս.Ս.-ն մարտական նռնակի գործադրմամբ Ա.Ս.-ի սպանությունն իրականացնելու նպատակով, չկարողանալով պարզել վերջինիս բնակության հասցեն, սկսել է ուսումնասիրել Երևանում գտնվող նրա գրասենյակը, դրան հարակից հատվածները և այդ նպատակով բազմիցս այցելել է գրասենյակին հարող տարածք: Ա.Ս.-ի՝ գրասենյակում չլինելու պայմաններում, Ս.Ս.-ն իր կամքից անկախ հանգամանքներում, չի կարողացել սկսել դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքի օբյեկտիվ կողմի կատարումը, իսկ հետագա գործողությունները կանխվել են, քանի որ վերջինիս մոտ գտնվող հանցագործության գործիք, ռազմամթերք հանդիսացող մարտական ձեռքի նռնակը հայտնաբերվել է ԱԱԾ աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացած Ս.Ս.-ի բնակության հասցեի խուզարկության ընթացքում:
Ս.Ս.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրիք 43-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության նախապատրաստություն) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը):

Завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту подготовки убийства
В управлении по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту подготовки убийства в связи с сообщением, полученным из Службы национальной безопасности РА.
В ходе предварительного следствия уголовного производства были получены очевидные фактические данные о том, что С.С. в июле 2025 года подготовила убийство А.С.
В частности, С.С., с целью подготовки незаконного лишения жизни А.С., при неустановленных обстоятельствах умышленно приобрел и хранил по адресу своего проживания орудие преступления, одну боевую ручную гранату заводского производства «Ф-1» с одним взрывателем типа «УЗРГМ», являющуюся боеприпасами.
Затем, С.С., с целью совершения убийства А.С. с применением боевой гранаты, не сумев выяснить адрес проживания последнего, начал осматривать его офис в Ереване, прилегающие к нему участки и с этой целью неоднократно посещал территорию, прилегающую к офису.
В условиях отсутствия в офисе А.С., С.С., при независящих от его воли обстоятельствах, не смог приступить к совершению объективной стороны преступления, включенного в умысел, а дальнейшие действия были предотвращены, поскольку находящаяся у последнего боевая ручная граната, являющаяся орудием преступления, была обнаружена во время обыска совместно с сотрудниками СНБ по адресу проживания С.С..
В отношении С.С. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 43-155 (приготовление к убийству) и части 1 статьи 335 Уголовного кодекса РА (незаконный оборот огнестрельного оружия, его основных составных частей, боеприпасов и других материалов, устройств, предметов).