Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն ընդունել է Իտալիայի դեսպանին
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արթուր Պողոսյանը կարևորել է երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև ձևավորված սերտ փոխգործակցությունը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Քննչական կոմիտեի նախագահին՝ կողմերի միջև համագործակցության շարունակականության ապահովման ուղղությամբ դրսևորած պատրաստակամության համար:
Հանդիպման ընթացքում Արթուր Պողոսյանն անդրադարձել է իրավական փոխօգնության շրջանակներում Քննչական կոմիտեի կողմից Իտալիայի իրավապահ մարմիններին ուղարկված փոխօգնության խնդրանքներին, քրեական վարույթներով ցուցաբերվող իրավական օգնությանը՝ գոհունակությամբ արձանագրելով, որ մի շարք դեպքերով իրավական փոխօգնության շրջանակներում ստացված հարցումներն էական նշանակություն են ունեցել հանրային հնչեղություն ստացած քրեական վարույթների ընթացքը լուծելու համար:
Կողմերը քննարկել են փորձաքննությունների և տեխնոլոգիական միջոցների կիրառման ոլորտում փորձի փոխանակման, քննիչների համատեղ մասնագիտական վերապատրաստումների, փոխայցելությունների հնարավորությունները:
Հանդիպման վերջում կողմերը պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել փոխադարձ կապերն առավել ընդլայնելու, սերտ համագործակցություն ապահովելու և փորձի փոխանակման ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնելու վերաբերյալ:

Председатель Следственного комитета Артур Погосян принял посла Италии
Председатель Следственного комитета Армении Артур Погосян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Италии в Армении Алессандро Ферранти.
Приветствуя посла, Артур Погосян подчеркнул важность тесного взаимодействия, сформировавшегося между правоохранительными системами двух стран.
Посол поблагодарил Председателя Следственного комитета за готовность, проявленную в направлении обеспечения непрерывности сотрудничества между сторонами.
В ходе встречи Артур Погосян коснулся запросов о взаимной правовой помощи, направленных Следственным комитетом правоохранительным органам Италии в рамках правовой взаимопомощи, правовой помощи, оказываемой в рамках уголовных производств, с удовлетворением отметив, что запросы, полученные в рамках правовой взаимопомощи по ряду случаев, имели существенное значение для разрешения процесса уголовных производств, получивших общественный резонанс.
Стороны обсудили возможности обмена опытом в области экспертиз и применения технологических средств, совместной профессиональной переподготовки следователей, взаимных визитов.
В конце встречи стороны достигли договоренности о дальнейшем расширении взаимных связей, обеспечении тесного сотрудничества и проведении работ по обмену опытом.