Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային:
Արթուր Պողոսյանը ողջունել է Նիլակշի Սինհային ՀՀ քննչական կոմիտեում՝ ընդգծելով երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև ձևավորված համագործակցությունը, որը հիմնված է փոխադարձ հարգանքի և բարեկամության վրա:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման նախաձեռնության համար և վստահեցրել, որ երկկողմ համագործակցությունն ունենալու է շարունակական զարգացում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են փորձի փոխանակման, քննիչների վերապատրաստումների հետ կապված ծրագրեր, ինչպես նաև իրավական փոխօգնությանն առնչվող հարցեր:
Արթուր Պողոսյանը բարձր գնահատելով Հնդկաստանի՝ որպես առաջատար և վստահելի գործընկերոջ դերը թվային քննության մեթոդների, միջազգային իրավական համագործակցության ոլորտում, անդրադարձել է քննիչների կարողությունների զարգացման կոնկրետ ոլորտների անհրաժեշտությանը, ինչը կարող է նպաստել վերջիններիս մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը:
Կողմերի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Քննչական կոմիտեի աշխատակիցների մասնագիտական հմտությունների բարձրացման նպատակով Հնդկաստանում վերապատրաստումներ և դասընթացներ կազմակերպելու վերաբերյալ, որոնք միտված են լինելու փորձի փոխանակման միջոցով առավել արդյունավետ դարձնել կիբեռանվտանգության և տեղեկատվական անվտանգության ոլորտներում քննիչների կարողությունները:
Հանդիպման ավարտին կողմերն արձանագրել են, որ միջազգային հարցումներն ամբողջությամբ կատարվում են և իրավական փոխօգնության ոլորտում համագործակցությունը շարունակում է զարգանալ:

Председатель Следственного комитета Артур Погосян принял посла Индии в Армении
Председатель Следственного комитета Республики Армения Артур Погосян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Индии в РА Нилакши Саха Синха.
Артур Погосян приветствовал Нилакши Синха в Следственном комитете РА, подчеркнув сформировавшееся сотрудничество между правоохранительными органами двух стран, основанное на взаимном уважении и дружбе.
Посол поблагодарил за инициативу встречи и заверил, что двустороннее сотрудничество будет иметь постоянное развитие.
В ходе встречи стороны обсудили программы, связанные с обменом опытом, переподготовкой следователей, а также вопросы, касающиеся правовой взаимопомощи.
Артур Погосян, высоко оценив роль Индии как ведущего и надежного партнера в области цифровых методов расследования, международного правового сотрудничества, коснулся необходимости в конкретных областях развития потенциала следователей, что может способствовать развитию их профессиональных навыков.
Между сторонами достигнута договоренность об организации обучения и тренингов в Индии с целью повышения профессиональных навыков сотрудников Следственного комитета, которые будут направлены на повышение эффективности потенциала следователей в области кибербезопасности и информационной безопасности путем обмена опытом.
В конце встречи стороны констатировали, что международные запросы полностью выполняются и сотрудничество в области взаимной правовой помощи продолжает развиваться.