«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղերից մեկի տնօրենը պետությանը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերով վնաս
Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է 2018 թվականին նախաձեռնված Հայանտառ ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղերից մեկի տնօրենի կողմից պետությանն առանձնապես խոշոր չափերով գույքային վնաս պատճառելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ անտառտնտեսության տնօրենը 2017-2018 թվականների ընթացքում տեղյակ լինելով տարբեր անձանց կողմից մասնաճյուղի պահաբաժիններում իրականացվող ապօրինի ծառահատումների, փայտանյութի մթերման և վաճառքի մասին՝ անձնական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, բանավոր ոչ իրավաչափ հանձնարարություններ է տվել այդ փաստերը հայտնաբերած անտառապետերին և անտառապահներին, որպեսզի վերջիններս չարձանագրեն ապօրինի ծառահատումների դեպքերը և դրանք թաքցնելու ուղղությամբ կատարեն որոշակի գործողություններ:
Արդյունքում, մասնաճյուղի ենթակայությամբ գործող պահաբաժիններում ապօրինի կերպով հատվել է 3221 տարբեր տեսակի ծառ, ինչը հայտնաբերվել է միայն վարույթն իրականացնող մարմնի նախաձեռնությամբ ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի աշխատակիցների կողմից անտառտնտեսության մասնաճյուղի տարբեր պահաբաժիններում իրականացված ստուգման արդյունքում:
Մասնաճյուղի տնօրենի գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 360 մլն 377 հզր 625 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Հ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը):
Նախաքննության ընթացքում պատճառված վնասից 21 մլն 111 հզր 587 ՀՀ դրամի չափով արգելանք է դրվել Հ.Ա.-ին պատկանող շարժական և անշարժ գույքերի վրա:

Damage in Particularly Large Amount Caused to State by Director of “Hayantar” SNCO Branch
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in 2018 on causing pecuniary damage in particularly large amount to the state by the director of a branch of “Hayantar” SNCO, was completed in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation apparent factual data were obtained on the allegation that in 2017-2018 the director of the forestry, being aware of the illegal tree felling, timber harvesting and sale carried out by various individuals in the branch's reserve units, out of personal and group interests, gave verbal and unlawful instructions to the foresters and forest managers, who had discovered these facts, not to record the cases of illegal tree felling and take certain actions to conceal them.
As a result, in the reserve units operating under the branch 3221 various types of trees were cut down, which was disclosed only as a result of an inspection carried out in various reserve units of the forestry branch by the employees of the RA Nature Protection and Mineral Inspection Body, at the initiative of the investigative body.
As a result of the actions of the branch director, pecuniary damage in particularly large amount, 360 million 377 thousand 625 AMD was caused to the state.
Public criminal prosecution was initiated against H.A. according to the Points 2 and 5 of the Part 2 of the Article 441 of RA Criminal Code.
In the course of preliminary investigation ban in the amount of 21 million 111 thousand 587 AMD was imposed to the movable and immovable property owned by H.A..