Քննչական կոմիտեի նախագահն այցելել է Լոռու մարզային քննչական ստորաբաժանումներ
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն այցելել է Լոռու մարզային քննչական ստորաբաժանումներ, որտեղ խորհրդակցություն է անցկացրել և ծանոթացել շենքային պայմաններին:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Լոռու մարզպետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Ավետիսյանը, Տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Արթուր Չախոյանը, Հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Գագիկ Գևորգյանը, Լոռու մարզային քննչական վարչության պետ Էդվարդ Կարապետյանը, մարզի դատախազ Արմեն Շահբազյանը, յոթերորդ կայազորային քննչական բաժնի պետ Մարտիրոս Ավագյանը, Լոռու կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնակատար Էդուարդ Վերմիշյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզային քննչական վարչության քննչական բաժինների պետերը և քննիչները:
Էդվարդ Կարապետյանը Քննչական կոմիտեի նախագահին է ներկայացրել 2024 թվականի ընթացքում, ինչպես նաև 2025 թվականի երեք ամիսների ընթացքում Լոռու մարզային քննչական վարչության կատարված աշխատանքները։
Լոռու մարզային քննչական վարչությունում 2024 թվականի ընթացքում քննվել է 4803 քրեական վարույթ, որից 434-ը փոխանցվել է 2023 թվականից, իսկ 684-ը փոխանցվել է 2025 թվականի հունվար ամիս:
2024 թվականի ընթացքում քննված 4803 քրեական վարույթից լուծվել է 4119-ի ընթացքը, որից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 542 քրեական վարույթ, 2090-ը կարճվել է, 319-ը միացվել է, 162-ն ուղարկվել է այլ մարմին, 1006-ով վարույթային և ապացուցողական գործողությունները համարվել են ավարտված:
Լոռու մարզային քննչական վարչությունում 2024 թվականի ընթացքում ստացվել է առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ 3863 հաղորդում, որից 3733-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Աճել է մեկ քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը, որը կազմել է 146 քրեական վարույթ:
2024 թվականի ընթացքում դատարան ուղարկված, ինչպես նաև՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով կարճված քրեական վարույթներով պատճառված գույքային վնասի չափը կազմել է 149 մլն 983 հզր 768 ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 56 մլն 247 հզր 900 ՀՀ դրամը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքերով քննվել է 40 քրեական վարույթ, որից 5-ն ուղարկվել է դատարան, 18-ը կարճվել է, 4-ը՝ միացվել, 1-ն՝ ուղարկվել այլ մարմին, 2-ի վարույթային և ապացուցողական գործողությունները համարվել են ավարտված, 10-ը փոխանցվել է 2025 թվականի հունվար ամիս։
Նույն ժամանակահատվածում անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերով քննվել է 191 քրեական վարույթ, որից 18-ն ուղարկվել է դատարան, 95-ը կարճվել է, 8-ը միացվել է, 6-ն՝ ուղարկվել այլ մարմին, 36-ի վարույթային և ապացուցողական գործողությունները համարվել են ավարտված, 28-ը փոխանցվել է 2025 թվականի հունվար ամիս:
2024 թվականի ընթացքում Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ 92 քրեական վարույթ, որից 3-ն ուղարկվել է դատարան, 8-ը կարճվել է, 47-ն ուղարկվել է այլ մարմին, 7-ը միացվել է, ևս 7-ը՝ պասիվացվել: 2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ի դրությամբ քննվել է կոռուպցիոն բնույթի 21 քրեական վարույթ, որից 4-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 5-ը՝ կարճվել:
2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2025 թվականի հուլիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում քննվել է կոռուպցիոն բնույթի 59 քրեական վարույթ։
2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ի դրությամբ առկա է եղել 1 տարի և ավելի ժամկետում քննվող 104 քրեական վարույթ:
2025 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում լուծվել է 1 տարի և ավելի ժամկետում քննվող 22 քրեական վարույթի ընթացք, որից 3-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 12-ը՝ կարճվել, 4-ը՝ պասիվացվել, 1-ով կասեցվել է հետապնդման ժամկետը, 1-ն ուղարկվել է այլ մարմին, 1-ը՝ միացվել։
2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ից մինչև 2025 թվականի հունիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում լուծվել է 1 տարի և ավել ժամկետում քննվող 92 քրեական վարույթի ընթացք։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում 2025 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում քննվել է 2072 քրեական վարույթ, որից 684-ը փոխանցվել է 2024 թվականի դեկտեմբերից, իսկ 1388-ը ստացվել է 2025 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում:
2025 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում քննված 2072 քրեական վարույթից լուծվել է 937 վարույթի ընթացք, որից դատավարական ավարտ են ունեցել 653-ը:
Յոթերորդ կայազորային քննչական բաժնի պետը ևս ներկայացրել է 2024 թվականի ցուցանիշները:
Հաշվետու ժամանակահատվածում քննչական բաժնում քննվել է 400 քրեական վարույթ, որից 61-ը՝ 61 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:
2024 թվականի ընթացքում ստացվել է հանցագործության մասին 212 հաղորդում, որից 199-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Դատարան ուղարկված, ոչ արդարացնող հիմքով կարճված քրեական վարույթներով հանցագործություններով պատճառված նյութական վնասը կազմել է 4 մլն 221 հզր 43 ՀՀ դրամ, որը ամբողջությամբ վերականգնվել է:
2025 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում ստացվել է հանցագործության մասին 130 հաղորդում, որից 121-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում բաժնում քննվել է 265 քրեական վարույթ, որից 86-ը փոխանցվել է 2024 թվականից:
Քննչական կոմիտեի նախագահը հանձնարարել է կոռուպցիոն բնույթի և ընդերքի ապօրինի շահագործման դեպքերով նախաձեռնված քրեական վարույթների նախաքննության ընթացքում միջոցներ ձեռնարկել պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու և գույքի վրա արգելանք դնելու ուղղությամբ:
Միևնույն ժամանակ, Արթուր Պողոսյանը կարևորել է ապօրինի անտառհատումների դեմ պայքարի ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը և հանձնարարել է այդ կապակցությամբ սերտ համագործակցել իրավապահ այլ կառույցների հետ:
Խորհրդակցության ընթացքում Քննչական կոմիտեի նախագահն ընդգծել է նաև տևական ժամանակ քննվող քրեական վարույթների նախաքննության ժամկետների ձգձգումը բացառելու անհրաժեշտությունը:
Հանձնարարվել է հետևողական լինել հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքերը պարզելու հարցում, ներկայացնել առարկայական միջնորդագրեր՝ հատկապես անչափահասների վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթներով, ինչպես նաև անչափահասների կողմից թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության յուրաքանչյուր դեպքով կազմակերպել այցելություններ ուսումնական հաստատություններ, հանդիպում-քննարկումներ մանկավարժական գործունեություն իրականացնող աշխատակիցների և աշակերտների հետ:

The Chairman of Investigative Committee Paid Visit to Regional Investigative Subdivisions of Lori
The Chairman of the RA Investigative Committee Artur Poghosyan paid a visit to the regional investigative subdivisions of Lori, where he held a meeting and got acquainted with the building conditions.
Hovhannes Avetisyan, acting Governor of Lori, Artur Chakhoyan, Deputy Head of General Department for Control over Activity of Territorial Investigative Departments, Gagik Gevorgyan, Deputy Head of General Department on Special Assignments, Edward Karapetyan, Head of Lori Regional Investigative Department, Armen Shahbazyan, Prosecutor of the region, Martiros Avagyan, Head of the Seventh Garrison Investigative Unit, Edward Vermishyan, acting Military Prosecutor of the Lori Garrison, heads of regional structures of the Ministry of Internal Affairs, National Security Service, heads and investigators of the investigative divisions of regional investigative department were present at the meeting.
Edward Karapetyan presented the work carried out by Lori Regional Investigative Department in 2024, as well as in the first three months of 2025.
In 2024 4803 criminal proceedings were investigated in Lori Regional Investigative Department, 434 of which had been transferred from 2023, and 684 were transferred to January, 2025.
4119 criminal proceedings out of 4803 ones investigated on 2024 were resolved, 542 of which with the bill of indictment were sent to court, 2090 were terminated, 319 were combined, 162 were sent to another structure, and within 1006 the procedural and evidentiary actions were considered to be completed.
In 2024 3863 reports on apparent crime were received in Lori Regional Investigative Department, on 3733 of which a criminal proceeding was initiated. The average workload of one investigator has increased, which has made 146 criminal proceedings.
In 2024 the pecuniary damage caused within criminal proceedings sent to court, as well as terminated on non-rehabilitative base has made 149 million 983 thousand 768 AMD, 56 million 247 thousand 900 AMD of which has been recovered.
In the reporting period 40 criminal proceedings on crime cases committed by minors were investigated, 5 of which were sent to court, 18 were terminated, 4 were combined, 1 was sent to another structure, within 2 criminal proceedings procedural and evidentiary actions were considered to be completed, and 10 were transferred to January 2025.
In the same period 191 criminal proceedings on crime cases committed against minors were investigated, 18 of which were sent to court, 95 were terminated, 8 were combined. 6 were sent to other structures, within 36 proceedings procedural and evidentiary actions were considered to be completed, 28 were transferred to January, 2025.
In 2024 92 criminal proceedings on corruption-related crimes were investigated in Lori Regional Investigative Department, 3 of which were sent to court, 8 were terminated, 47 were sent to other structures, 7 were combined, and 7 more were deactivated. As of December 2, 2024, 21 criminal proceedings on corruption-related crimes were investigated, 4 of which with the bill of indictment were sent to court, and 5 were terminated.
Between January 1 and July 1, 2025 59 criminal proceedings on corruption-related crimes were investigated.
As of December 2, 2024 there were 104 criminal proceedings investigated for a year or more.
In the first quarter of 2025 22 criminal proceedings, which had been investigated for more than a year, were resolved, 3 of which with the bill of indictment were sent to court, 12 were terminated, 4 were deactivated, within 1 proceeding the prosecution period was suspended, 1 was sent to another structure, and 1 was combined.
Between December 2 and June 1, 2025 92 criminal proceedings investigated for a year or more were resolved.
In the first quarter of 2025 2072 criminal proceedings were investigated, 684 of which had been transferred from December, 2024, and 1388 were received during the first quarter of 2025.
937 criminal proceedings out of 2072 ones investigated in the first quarter of 2025, were resolved, 653 of which had a procedural outcome.
The Head of the Seventh Garrison Investigative Unit also presented the indicators of 2024.
In the reporting period 400 criminal proceedings were investigated in the investigative unit, 61 of which on 61 people with the bill of indictment were sent to court.
In 2024 212 reports on apparent crime were received, on 199 of which a criminal proceeding was initiated.
The pecuniary damage caused within criminal proceedings sent to court, as well as terminated on non-rehabilitative base has made 4 million 221 thousand 43 AMD, which was fully recovered.
In the first term of 2025 130 reports on apparent crime were received, on 121 of which a criminal proceeding was initiated.
In the reporting period 265 criminal proceedings were investigated in the investigative unit, 86 of which had been transferred from 2024.
The Chairman of the Investigative Committee assigned to take measures within criminal proceedings initiated on corruption-related crimes and illegal mining, to recover the damage caused to the state and to impose a ban on the property.
At the same time, Artur Poghosyan attached importance to the need to intensify the work to combat illegal tree felling and assigned to closely cooperate with other law enforcement bodies in that regard.
During the meeting the Chairman of the Investigative Committee emphasized the need to exclude the delay of preliminary investigation periods within criminal proceedings that have been under investigation for a long time.
It was instructed to be consistent in identifying the circumstances contributing to the commitment of crime, to submit substantive motions, especially within criminal proceedings involving minors, as well as to organize visits to educational institutions, meetings and discussions with employees and students engaged in pedagogical activities within each case of illegal turnover of narcotic drugs committed by minors.