Ավարտվել է Նոր Նորք վարչական շրջանի նախկին ղեկավարի աշխատակազմում տեղի ունեցած ծեծկռտուքի դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ավարտվել է Նոր Նորք վարչական շրջանի նախկին ղեկավարի աշխատակազմում տեղի ունեցած ծեծկռտուքի և նախորդ օրը ակտիվիստի և ավագանու անդամի կողմից վարչական շրջանի աշխատակազմի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու դեպքերի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթների նախաքննությունը:
Նախաձեռնված երկու քրեական վարույթները միացվել են մեկ վարույթում:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Նոր Նորք վարչական շրջանի նախկին ղեկավարը վարչական շրջանի շենքում անցկացվող հանրային լսումների ժամանակ, տեղեկանալով Ա.Չ.-ի՝ իր ընդունարանում գտնվելու և նրա մասնակցությամբ նախորդ օրը հեռախոսային խոսակցության ընթացքում փոխադարձ վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնելու կապակցությամբ պարզաբանումներ ստանալու հարցի շուրջ առաջացած վիճաբանության մասին, դուրս է եկել աշխատասենյակից՝ Ա.Չ.-ին հարվածներ հասցնելու դիտավորությամբ միանալով ընդունարանում գտնվող վարչական շրջանի աշխատակազմի երեք աշխատակիցներին և Երևանի ավագանու անդամին: Վերջիններս, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, խմբի կազմում մեկ միասնական դիտավորությամբ, ոտքերով և ձեռքերով բազմաթիվ հարվածներ են հասցրել Ա.Չ.-ին, որի հետևանքով վերջինիս պատճառվել է միջին ծանրության վնաս:
Բացի այդ, 2025 թվականի ապրիլի 28-ին Նոր Նորք վարչական շրջանի նախկին ղեկավարը և Ա.Չ.-ն հեռախոսային խոսակցության ժամանակ միմյանց հասցեին հնչեցրել են վիրավորական և անպարկեշտ արտահայտություններ: Դրանից հետո, Ա.Չ.-ն տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ՝ տարբեր լրատվամիջոցների համացանցի ուղիղ եթերի թողարկմամբ Երևան քաղաքի ավագանու անդամի հետ, ապրիլի 29-ին այցելել են Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի վարչական շենք:
Վերջիններս վարչական շենքում իրենց կողմից նախապես հրավիրված տարբեր լրատվամիջոցների տեսախցիկների առջև հասարակության՝ լրագրողների, վարչական շրջանի աշխատակազմի աշխատակիցների, շենքում գտնվող այլ անձանց և տեսանյութը դիտողների նկատմամբ անհարգալից, բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք դրսևորելով, շենքի առաջին հարկի անցակետի մոտ փակցրել են վարչական շրջանի նախկին ղեկավարի լուսանկարները, միացրել վերջինիս հետ ունեցած հեռախոսային խոսակցության ընթացքում վիրավորական և անպարկեշտ արտահայտություններով ձայնագրությունը, որից հետո իրենց հետ նախապես վերցրած շշի մեջ առկա սպիտակ հեղուկը լցրել են նախկին ղեկավարի լուսանկարներին՝ խոչընդոտելով Նոր Նորք վարչական շրջանի աշխատակազմի բնականոն աշխատանքը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Նոր Նորք վարչական շրջանի նախկին ղեկավարի, աշխատակազմի 3 աշխատակցի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը), Հ.Ս.-ի նկատմամբ՝ 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (անձի կամ նրա մերձավոր ազգականի կամ մերձավորի նկատմամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը` կապված այդ անձի կողմից իր պետական, քաղաքական, ծառայողական, մասնագիտական կամ հասարակական գործունեության կամ պարտքի կատարման հետ), Ա.Չ.-ի և Մ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից կատարված խուլիգանությունը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated with regard to Fight in Staff of Former Head of Nor Nork Administrative District Completed
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated with regard to cases of fight in the staff of the former head of the Nor Nork administrative district and disrespectful behavior towards the administrative district staff by an activist and a council member that took place the previous day, was completed in Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee.
The two criminal proceedings initiated with regard to the cases were combined in one proceeding.
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding apparent factual data were obtained on the allegation that during the public hearings held in the building of the administrative district, the former head of Nor Nork administrative district having learned about the dispute that arose over the issue of A.Ch. being in his reception and receiving explanations regarding the mutual insults uttered during a telephone conversation with him the previous day, went out of his room, joining three employees of the staff of the administrative district and the member of the Yerevan City Council, who were in the reception, to hit A.Ch.. The mentioned people, complementing each other's actions, hit A.Ch. with hands and feet causing the latter bodily damage of medium gravity.
Besides, on April 28, 2025 during a telephone conversation the former head of Nor Nork administrative district and A.Ch. uttered insulting and obscene expressions towards each other. After that, A.Ch., using information and communication technologies, with a live broadcast on the Internet by various media outlets, on April 29 visited the administrative building of the staff of the head of the Nor Nork administrative district, along with a member of the Yerevan City Council.
The latters, in front of the cameras of various media outlets they had previously invited to the administrative building, displayed a disrespectful and openly contemptuous attitude towards the public, journalists, employees of the administrative district staff, other people in the building, and those watching the video, and posted photos of the former head of the administrative district near the checkpoint on the first floor of the building, turned on the recording of a telephone conversation with offensive and obscene expressions, after which they poured the white liquid in the bottle they had previously taken with them onto the photos of the former head, obstructing the normal work of the staff of the Nor Nork administrative district.
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding public criminal prosecution was initiated against 3 employee of the staff of the former head of Nor Nork administrative district according to the Point 7 of the Part 2 of the Article 167 of RA Criminal Code, against H.S. according to the Point 1 of the Part 2 of the Article 167 of RA Criminal Code, against A.Ch. and M.M. according to the Points 1 and 3 of the Part 2 of the Article 297 of RA Criminal Code.