2025 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում լուծվել է տևական ժամանակ քննվող 179 քրեական վարույթի ընթացք. Քննչական կոմիտեի նախագահը խորհրդակցություն է անցկացրել Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում, որին մասնակցել են Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, Տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահե Միրզոյանը, Հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչության պետ Արման Գալստյանը, Տավուշի մարզային քննչական վարչության պետ Արամ Հարությունյանը, մարզի դատախազ Արմեն Մուրադյանը, վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնի պետ Արտակ Ոսկանյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզային քննչական վարչության քննչական բաժինների պետերը և քննիչները:
Արամ Հարությունյանը Քննչական կոմիտեի նախագահին է ներկայացրել 2024 թվականի ընթացքում Տավուշի մարզային քննչական վարչության կատարած աշխատանքները:
Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում 2024 թվականի ընթացքում քննվել է 2676 քրեական վարույթ, որից 423-ը փոխանցվել է 2023 թվականից, ևս 101 քրեական վարույթ ակտիվացվել է նախորդ տարիների պասիվացված վարույթներից: 2025 թվականի հունվար ամիս փոխանցվել է 537 վարույթ, որից 78-ը եղել են 1 տարուց ավելի ժամկետում քննվող:
2024 թվականին քննված 2676 քրեական վարույթից լուծվել է 2139 վարույթի ընթացք, որից դատավարական ավարտ են ունեցել 1357-ը, որից 347-ը՝ 362 անձի նկատմամբ մեղադրական եզրակացությամբ, 1-ը՝ եզրափակիչ ակտով ուղարկվել է դատարան, 1009-ը կարճվել է, որից 874-ը՝ ռեաբիլիտացնող, 135-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով: 267 վարույթ միացվել է, 114-ն ուղարկվել է այլ մարմին, 401-ը՝ պասիվացվել:
Հաշվետու ժամանակահատվածում աճել է դատարան ուղարկված վարույթներով արտադրողականությունը, որը կազմել է 13%՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 12.4%-ի համեմատ: Մեկ քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը եղել է 149 քրեական վարույթ:
Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում ստացվել է առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ 2256 հաղորդում, որից 2048-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
2024 թվականի ընթացքում դատարան ուղարկված, ինչպես նաև՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով կարճված քրեական վարույթներով պատճառված գույքային վնասի չափը կազմել է  134 մլն 989 հզր ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 42 մլն 539 հզր ՀՀ դրամը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքերով քննվել է 24 քրեական վարույթ, որից 5-ն ուղարկվել է դատարան, 11-ը կարճվել է, 2-ը պասիվացվել է, 1-ը՝ միացվել այլ վարույթի, 5-ը փոխանցվել է 2025 թվականի հունվար ամիս:
Նույն ժամանակահատվածում անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերով քննվել է 62 քրեական վարույթ, որից 7-ն ուղարկվել է դատարան, 23-ը կարճվել է, 10-ը հաշվառվել է որպես անհրաժեշտ վարութային և ապացուցողական գործողությունները կատարված, 3-ը միացվել է, 19-ը փոխանցվել է 2025 թվականի հունվար ամիս:
2024 թվականի ընթացքում քննվել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների  վերաբերյալ 20 քրեական վարույթ, որից 1-ն ուղարկվել է դատարան, 2-ը կարճվել է ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով, 1-ը պասիվացվել է, 5-ն ուղարկվել է այլ մարմին:
2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ի դրությամբ առկա է եղել 1 տարուց ավելի ժամկետով քննվող 78 քրեական վարույթ:
2025 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում լուծվել է 1 տարուց ավելի ժամկետում քննվող 49 քրեական վարույթի ընթացք, որից 8-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 26-ը կարճվել է, 1-ը՝ միացվել է այլ վարույթի, 3-ն՝ ուղարկվել է այլ մարմին, 10-ը՝ պասիվացվել է, 1-ով կասեցվել է հետապնդման ժամկետը, իսկ 2025 թվականի հունիսի 20-ի դրությամբ լուծվել է 1 տարի և ավել ժամկետում քննվող 179 քրեական վարույթի ընթացք:
2025 թվականի ընթացքում դատարան ուղարկված, ինչպես նաև՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով կարճված քրեական վարույթերով պատճառված գույքային վնասի չափը կազմել է 124 մլն 40 հզր 443 ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 118 մլն 701 հզր 193 ՀՀ դրամը (ներառված է նաև համարժեք գույքի արժեքը):
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում 2025 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում քննվել է 1217 քրեական վարույթ, որից 537-ը փոխանցվել է 2024 թվականի դեկտեմբերից:
2025 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում քննված 1217 քրեական վարույթից լուծվել է 440 վարույթի ընթացքը, որից դատավարական ավարտ են ունեցել 268-ը:
2025 թվականի հունիսի 20-ի դրությամբ քննված քրեական վարույթներով հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքների վերացման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ համապատասխան իրավաբանական և պաշտոնատար անձանց քննիչի կողմից ներկայացվել է 8 միջնորդագիր:
Վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնի պետը ևս ներկայացրել է 2024 թվականի ցուցանիշները:
2024 թվականին գրանցվել է 253 հաղորդում, որից 234-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
2024 թվականի ընթացքում քննվել է 919  քրեական վարույթ, որից 615-ը փոխանցվել է 2023 թվականից: 919 քրեական վարույթից ավարտվել է 240-ի նախաքննությունը:
2024 թվականին դատարան ուղարկված, ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով կարճված քրեական վարույթներով պետությանը պատճառվել է 9 մլն 483 հզր 836 ՀՀ դրամի նյութական վնաս, որից վերականգնվել է 4 մլն 18 հզր 868 ՀՀ դրամը:
2024 թվականին ըստ քննված քրեական վարույթների 1 քննիչի ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 58 քրեական վարույթ, իսկ նույն ժամանակահատվածում ըստ դատավարական ավարտի` 40:
Խորհրդակցության արդյունքներով Քննչական կոմիտեի նախագահը գոհունակությամբ շեշտել է, որ էական առաջընթաց է գրանցվել 2 տարուց ավելի ժամկետում քննվող քրեական վարույթների քանակի նվազման և դրանց ընթացքը լուծելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքներում՝ ընդգծելով այդ ուղղությամբ տրված հանձնարարականների պահանջներն անշեղորեն և հետևողականությամբ շարունակելու անհրաժեշտությունը:
Արթուր Պողոսյանը խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձել է ապօրինի անտառահատումների և ապօրինի ընդերքօգտագործման դեպքերին և հանձնարարել է այդ դեպքերով շարունակել անհրաժեշտ հետևողականությունը քրեական վարույթների բնականոն ընթացքն ապահովելու և պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:
Հանձնարարվել է նաև հետևողականություն ցուցաբերել հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները պարզելու և առարկայական միջնորդագրեր ներկայացնելու, ինչպես նաև կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական վարույթների ընթացքը ողջամիտ ժամկետում լուծելու ուղղությամբ:
Խորհրդակցության վերջում Քննչական կոմիտեի նախագահը շրջայց է կատարել մարզային քննչական ստորաբաժանումներում:

In the First Term of 2025 179 Criminal Proceedings, Investigated for a Long Time, Resolved; Chairman of Investigative Committee Held Meeting in Tavush Regional Investigative Department
The Chairman of the RA Investigative Committee Artur Pohgosyan held a meeting in Tavush Regional Investigative Department. Hayk Ghalumyan, Governor of Tavush, Vahe Mirzoyan, acting Head of General Department for Control over Activity of Territorial Investigative Departments, Arman Galstyan, Head of General Department on Special Assignments, Aram Harutyunyan, Head of Tavush Regional Investigative Department, Armen Muradyan, Prosecutor of the region, Artak Voskanyan, Head of the Sixth Garrison Investigative Unit, head of regional structures of the Ministry of Internal Affairs, National Security Service, heads and investigators of the investigative divisions of the regional department were present at the meeting.
Aram Harutyunyan presented the work carried out by Tavush Regional Investigative Department in 2024.
In 2024 2676 criminal proceedings were investigated in Tavush Regional Investigative Department, 423 of which had been transferred from 2023, 101 more criminal proceedings were activated from proceedings deactivated in previous years. 537 proceedings were transferred to January, 2025, 78 of which had been investigated for more than a year.
2139 out of 2676 criminal proceedings were resolved, 1357 of which had a procedural outcome, 347 of which on 362 persons, with the bill of indictment, 1 with a final act were sent to court, 1009 were terminated, 874 on rehabilitative, 135 on non-rehabilitative base. 267 proceedings were combined, 114 were sent to other structures, and 401 were deactivated.
In the reporting period the productivity within proceedings sent to court has increased, which made 13%, as compared to the same period of the same year, 12.4%. The average workload of one investigator has made 149 criminal proceedings.
2256 reports on the apparent crime were received in Tavush Regional Investigative Department, on 2048 of which a criminal proceeding was initiated.
In 2024 the pecuniary damage caused within criminal proceedings sent to court, as well as terminated on non-rehabilitative base, has made 134 million 989 thousand AMD, 42 million 539 thousand AMD of which has been recovered.
In the reporting period 24 criminal proceedings on crime cases committed by minors were investigated, 5 of which were sent to court, 11 were terminated, 2 were deactivated, 1 was combined to another proceeding, 5 were transferred to January, 2025.
In the same period 62 criminal proceedings on crime cases committed against minors were investigated, 7 of which were sent to court, 23 were terminated, 10 were registered as ones within which the necessary procedural and evidentiary actions were completed, 3 were combined, 19 were transferred to January, 2025.
In 2024 20 criminal cases on corruption related crimes were investigated, 1 of which was sent to court, 2 were terminated on non-rehabilitative base, 1 was deactivated, 5 were sent to other structures.
As of December 2, 2024, there were 78 criminal proceedings which had been investigated for more than a year.
In the first quarter of 2025 49 criminal proceedings, which had been investigated for more than a year, were resolved, 8 of which with the bill of indictment were sent to court, 26 were terminated, 1 was combined to another proceeding, 3 were sent to another structure, 10 were deactivated, within 1 proceeding the prosecution period was suspended, and as of June 20, 2025 179 criminal proceedings investigated for more than a year were resolved.
In the first quarter of 2025 the pecuniary damage caused within criminal proceedings sent to court, as well as terminated on non-rehabilitative base has made 124 million 40 thousand 443 AMD, 118 million 701 thousand 193 AMD (the cost of equivalent property is also included) of which has been recovered.
In the first quarter of 2025 1217 criminal proceedings were investigated in Tavush Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee, 537 of which had been transferred from 2024.
440 criminal proceedings out of 1217 criminal proceedings investigated in the first quarter of 2025 were resolved, 268 of which had a procedural outcome.
As of June 20, 2025, 8 motions were submitted by the investigator to relevant legal entities and officials regarding measures to be taken to eliminate the circumstances contributing to the commitment of the crime within criminal proceedings investigated.
The Head of the Sixth Garrison Investigative Unit also presented the indicators of 2024.
In 2024 253 reports were registered, on 234 of which a criminal proceeding was initiated.
In 2024 919 criminal proceedings were investigated, 615 of which had been transferred from 2023. Preliminary investigation of 240 out of 919 was completed.
In 2024 pecuniary damage of 9 million 483 thousand 836 AMD was caused within criminal proceedings sent to court, as well as terminated on non-rehabilitative base, 4 million 18 thousand 868 AMD of which was recovered.
According to the investigated proceedings, the average workload of 1 investigator in 2024 has made 58 criminal proceedings, according to the procedural outcome in the same period – 40 criminal proceedings.
As a result of the meeting, the Chairman of the Investigative Committee underlined with satisfaction that significant progress has been made in reducing the number of criminal proceedings pending for more than 2 years and in resolving their progress, stressing the need to continue implementing the recommendations given in this regard with steadfastness and consistency,
During the meeting Artur Poghosyan referred to cases of illegal tree felling and illegal mining, and assigned to go on with consistency within these cases to ensure the normal process of the criminal proceedings and to recover the damage caused to the state.
It was also instructed to demonstrate consistency in identifying the circumstances contributing to the commitment of crime and submitting substantive motions, as well as resolving the process of criminal proceedings regarding corruption-related crimes within a reasonable time frame.
At the end of the meeting the Chairman of the RA Investigative Committee made a tour in the regional investigative subdivisions.