Ավարտվել է 2020 թվականին Երևանում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններին մասնակցած ևս 10 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Երևան քաղաքում կազմակերպված զանգվածային անկարգությունների վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Կատարված բազմաթիվ քննչական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ Հ․Ս-ն, Ս․Հ-ն, Ն․Մ-ն, Ա․Ջ-ն, Շ.Կ-ն, Ե.Ս-ն, Գ.Ղ-ն, Հ.Զ-ն, Մ.Ա-ն, Ս.Մ-ն 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին տեղեկանալով, որ ՀՀ կառավարության շենքի մոտ բազմություն է հավաքվել և կատարվում են զանգվածային անկարգություններ, գնացել են նշված վայր ու միացել զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներին:
Մասնավորապես՝ վերջիններս զանգվածային անկարգության մյուս մասնակիցների հետ հաղթահարելով ոստիկանական պատնեշը, մոտեցել են Կառավարության շենքի գլխավոր և հարակից մուտքի դռներին ու պատուհաններին, լրացնելով այլ անձանց գործողությունները, ոտքերով և ձեռքերով մի քանի անգամ հարվածել են շենքի մուտքի դռներին և պատուհաններին, ինչի հետևանքով այն վնասվել, ապա բացվել է:
Դրանից հետո, վերջիններս անտեսելով հատուկ պահպանվող տարածքների պահպանության ռեժիմը, զանգվածային անկարգություններն անմիջապես Կառավարության շենքի ներսում շարունակելու դիտավորությամբ առանց խոչընդոտների ապօրինի մուտք են գործել շենք ու մասնակցել զանգվածային անկարգություններին, ինչի արդյունքում ջարդվել են Կառավարության անդամների և աշխատակազմի մի շարք աշխատասենյակների դռները, դահլիճներում առկա գույքը, առանձնապես խոշոր չափերով վնասվել կամ ոչնչացվել է գործադիր իշխանության բնականոն գործունեության ապահովման համար անհրաժեշտ պետական և մասնավոր գույքը, որպիսի գործողությունների հետևանքով խաթարվել է ՀՀ կառավարության գործունեությունը, վտանգվել է հասարակական անվտանգությունը:
Նկարագրված արարքները կատարելու համար Հ․Ս-ի, Ս․Հ-ի, Ն․Մ-ի, Ա․Ջ-ի, Շ.Կ-ի, Ե.Ս-ի, Գ.Ղ-ի, Հ.Զ-ի, Մ.Ա-ի, Ս.Մ-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը):
Վերջիններիս վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Այլ անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է: Կատարվում են ակտիվ ապացուցողական և այլ վարութային գործողություններ՝ զանգվածային անկարգությունների այլ մասնակիցներին և կազմակերպիչներին հայտնաբերելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ, որոնց վերաբերյալ Քննչական կոմիտեն հանդես կգա պաշտոնական հաղորդագրությամբ:

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding on 10 more Individuals Involved in Mass Disorder in Yerevan in 2020, Completed
Preliminary investigation of the criminal proceeding regarding the mass disorders organized in Yerevan on November 10, 2020 is ongoing in General Department for Investigation of Crimes against the State, Fundamentals of the Constitutional Order and Public Security of the RA Investigative Committee.
As a result of numerous investigative and procedural actions it was grounded that on November 10 H.S., S.H., N.M.,A.J., Sh.K., Ye․ S., G.․Gh․, H.Z.․ M.A., S.M., learning that there was a crowd at the administrative building of the RA Government and mass disorders were being committed, went to the mentioned place and joined those involved in mass disorder.
Particularly, getting over the police barricade together with others involved in mass disorder, they approached the main and adjacent entrance doors and windows of the government building, complementing the actions of other people, they hit the entrance doors and windows for several times with hands and feet. As a result, they were spoilt, and then opened.
After it, ignoring the protection regime of specially protected areas, with the intent to continue the mass disorder inside the Government building, they illegally entered the building without obstacles and took part in mass disorder. As a result, the doors of a number of offices of government members and staff, the property available in the halls were broken, state and private property necessary for the normal functioning of the executive branch was damaged or destroyed on a particularly large scale․ As a result, the activities of the RA Government have been disrupted and public security has been endangered.
Public criminal prosecution was initiated against H.S., S.H., N.M.,A.J., Sh.K., Ye․ S., G.․Gh․, H.Z.․ M.A., S.M. for committing the mentioned committals according to the Part 1 of the Article 327 of RA Criminal Code.
The criminal proceeding with the bill of indictment on them was sent to the prosecutor for approval and referral to court.
Preliminary investigation on others is ongoing. Active evidentiary and other procedural actions are conducted to find the participants and organizers of mass disorders, as well as to take criminal law enforcement measures, regarding which the Investigative Committee will issue an official statement.