Կոտայքի մարզի բնակիչը փորձել է պետական միջոցներից հափշտակել շուրջ 120 մլն դրամ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Կոտայքի մարզի բնակիչ Ա.Հ.-ն ինտեսիվ այգիների զարգացման սուբսիդավորման ծրագրով հատկացված պետական միջոցներից փորձել է հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 120 մլն 926 հզր ՀՀ դրամ գումար:
Մասնավորապես՝ Ա.Հ.-ն այգիների հիմնման նպատակով ներկայացրել է կեղծ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր՝ իրականում կատարված ծախսերը ներկայացնելով ավելի թանկ գներով կամ կատարված ծախսերի թվում ներառելով առհասարակ չկատարված գյուղատնտեսական ծառայություններ՝ այդ կերպ ստանալով իրականում չկատարված ծախսերի համար որպես փոխհատուցում տրամադրման ենթակա գումարները:
Այնուհետև, Ա.Հ.-ն Ն.Բ.ի հետ համաձայնություն է ձեռք բերել որոշակի վարձատրության դիմաց ծրագրի շրջանակներում իր կողմից ներկայացված անձանց որպես շահառու հաշվառելու հարցի շուրջ, որից հետո վերջինիս հայտնել է նշված շահառուների տիրապետության տակ գտնվող հողատարածքներում այգիների հիմնման համար կատարված ծախսերի վերաբերյալ կեղծ տվյալներ, որոնց հիման վրա Ն.Բ.-ն կազմել է համապատասխան փաստաթղթեր և ներկայացրել նախարարություն:
Էկոնոմիկայի նախարարության ՊՈԱԿ-ի կողմից իրականացված մշտադիտարկման արդյունքում արձանագրվել են անհամապատասխանություններ: Մասնավորապես՝ կատարված ծախսերի գերագնահատված լինելու պատճառով իրականացված աշխատանքները չեն համապատասխանել ծրագրի պահանջներին, ինչի արդյունքում Ա.Հ.-ն իր կամքից անկախ հանգամանքներում չի կարողացել ավարտին հասցնել առանձնապես խոշոր չափերով գումարի հափշտակությունը:
Բացի այդ, Ա. Հ.-ն իր անձնական օգտագործման համար ապօրինի ձեռք է բերել և պահել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 341,94 գրամ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց:
Ա.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օերենսգրքի 44-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության փորձը), 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը) և 396-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների կամ պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունն առանց իրացնելու նպատակի):

Resident of Kotayk Region Attempted to Embezzle about 120 Million AMD of State Funds
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in General Department on Special Assignments of the RA Investigative Committee it was found out that A.H., the resident of Kotayk region, attempted to embezzle a particularly large amount of state funds, 120 million 926 thousand AMD allocated under the intensive garden development subsidy program.
Particularly, A.H. submitted documents containing false information for the purpose of establishing gardens by presenting the actual costs incurred at higher prices or by including agricultural services not performed at all among the incurred costs, thereby receiving the amounts to be provided as compensation for expenses not actually incurred.
Then A.H. reached an agreement with N.B. on registering the persons presented by him as beneficiaries within the framework of the program in exchange for a certain fee, after which the latter provided false information regarding the expenses incurred for establishing gardens on land owned by the aforementioned beneficiaries, based on which N.B. made relevant documents and submitted to the ministry.
As a result of the monitoring carried out by the SNCO of the Ministry of Economy, discrepancies were recorded. Particularly, due to overestimation of the costs incurred, the work carried out did not meet the project requirements. As a result, A.H. could not complete the embezzlement of a particularly large amount of money under unforeseen circumstances.
In addition, A.H. illegally procured and kept narcotic drugs in particularly large amount, 341,94 grams of “Marijuana” for his personal use.
Public criminal prosecution was initiated against A.H. according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 44-255, the Part 1 of the Article 457 and the Part 3 of the Article 396 of RA Criminal Code.