Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվել է ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ 1535 քրեական վարույթ
Ընթացիկ տարվա կիսամյակային ցուցանիշների ամփոփման արդյունքում ՀՀ քննչական կոմիտեում` ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ քննված քրեական վարույթների հատվածում արձանագրվել են  վիճակագրական ներքոհիշյալ ցուցանիշները։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով Կոմիտեում քննվել է ընտանեկան բռնության վերաբերյալ 1535 քրեական վարույթ։
Հիշյալ քրեական վարույթներից 197-ն ավարտվել է մեղադրական եզրակացությամբ  և 199 անձի  վերաբերյալ ուղարկվել է դատարան, 4-ն ավարտվել է եզրափակիչ ակտով և ուղարկվել դատարան, 345 քրեական վարույթ կարճվել է, որից 307-ը` ռեաբիլիտացնող, իսկ 38-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով, 328-ով ավարտվել են վարույթային և ապացուցողական գործողությունները, 17 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ ենթակայության, 116-ը միացվել է, 528 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2024թ. 2-րդ կիսամյակ:
Մասնավորապես, դատարան ուղարկված (առանց կրկնակիի) 195 վարույթներից
1-ը քննվել է սպանության,
2-ը՝ սպանության փորձի,
6-ը՝ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու,
17-ը՝ առողջությանը թեթև վնաս պատճառելու,
2-ը՝ մարդուն առևանգելու,
1-ը՝ ազատությունից ապօրինի զրկելու,
140-ը՝ ֆիզիկական ներգործության,
5-ը՝ սեռական ազատության դեմ ուղղված,
1-ը՝ ծնողի կամ այլ մերձավոր ազգականի և երեխայի միջև տեսակցության իրականացումը խոչընդոտելու,
1-ը՝ ալիմենտ (ապրուստավճար) վճարելուց խուսափելու,
19-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Դատարան ուղարկված վարույթներով 199 մեղադրյալներից 160-ը  հանդիսացել են կին/ամուսին, 21-ը՝ ծնող/տատ և պապ, 8-ը՝ քույր/եղբայր, 10-ը՝ զավակ/թոռ:
Դատարան ուղարկված վարույթներով 206 տուժողներից  7-ը եղել են մինչև 12, 3-ը՝ 12-14, 7-ը՝ 14-18 տարեկան, 189-ը՝ 18-ից բարձր տարիքի:

1535 Criminal Proceedings on Domestic Violence Investigated in the RA Investigative Committee in the First Semester of this Year
As a result of summery of semi-annual indicators of this year, the below-mentioned statistical indicators were recorded in the section of criminal proceedings related to domestic violence investigated in the RA Investigative Committee.
1535 criminal proceedings on crimes related to domestic violence were investigated in the proceeding of the Committee according to the relevant articles of the RA Criminal Code.
197 of the mentioned criminal proceedings were completed with the bill of indictment and on 199 persons were sent to court, 4 were completed with a final act and sent to court, 345 criminal proceedings were terminated 307 of which on rehabilitative, 38 – on non-rehabilitative base, procedural and evidentiary actions within 328 proceedings were completed, 17 criminal proceedings were sent according to subordination, 116 were combined, 528 criminal proceedings were transferred to the second semester of 2024.
Particularly, out of 195 criminal proceedings sent to court (without double)
1 was investigated on murder,
2 – on murder attempt,
6 – on infliction of damage of medium gravity to health,
17 – infliction of light damage to health,
2 – on kidnapping,
1 – on illegal deprivation of freedom,
140 – on physical impact,
5 – against sexual freedom,
1 – on prevention of visitation between a parent or other close relative and a child,
1 – on avoiding paying alimony,
19 – on other crimes.
Out of 199 defendants within criminal proceedings sent to court 160 were wife/husband, 21 – parent/grandmother and grandfather, 8 – sister/brother, 10 – child, grandchild.