Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվել է ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ 1535 քրեական վարույթ
Ընթացիկ տարվա կիսամյակային ցուցանիշների ամփոփման արդյունքում ՀՀ քննչական կոմիտեում` ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ քննված քրեական վարույթների հատվածում արձանագրվել են  վիճակագրական ներքոհիշյալ ցուցանիշները։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով Կոմիտեում քննվել է ընտանեկան բռնության վերաբերյալ 1535 քրեական վարույթ։
Հիշյալ քրեական վարույթներից 197-ն ավարտվել է մեղադրական եզրակացությամբ  և 199 անձի  վերաբերյալ ուղարկվել է դատարան, 4-ն ավարտվել է եզրափակիչ ակտով և ուղարկվել դատարան, 345 քրեական վարույթ կարճվել է, որից 307-ը` ռեաբիլիտացնող, իսկ 38-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով, 328-ով ավարտվել են վարույթային և ապացուցողական գործողությունները, 17 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ ենթակայության, 116-ը միացվել է, 528 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2024թ. 2-րդ կիսամյակ:
Մասնավորապես, դատարան ուղարկված (առանց կրկնակիի) 195 վարույթներից
1-ը քննվել է սպանության,
2-ը՝ սպանության փորձի,
6-ը՝ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու,
17-ը՝ առողջությանը թեթև վնաս պատճառելու,
2-ը՝ մարդուն առևանգելու,
1-ը՝ ազատությունից ապօրինի զրկելու,
140-ը՝ ֆիզիկական ներգործության,
5-ը՝ սեռական ազատության դեմ ուղղված,
1-ը՝ ծնողի կամ այլ մերձավոր ազգականի և երեխայի միջև տեսակցության իրականացումը խոչընդոտելու,
1-ը՝ ալիմենտ (ապրուստավճար) վճարելուց խուսափելու,
19-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Դատարան ուղարկված վարույթներով 199 մեղադրյալներից 160-ը  հանդիսացել են կին/ամուսին, 21-ը՝ ծնող/տատ և պապ, 8-ը՝ քույր/եղբայր, 10-ը՝ զավակ/թոռ:
Դատարան ուղարկված վարույթներով 206 տուժողներից  7-ը եղել են մինչև 12, 3-ը՝ 12-14, 7-ը՝ 14-18 տարեկան, 189-ը՝ 18-ից բարձր տարիքի:

В первом полугодии текущего года в Следственном комитете РА было расследовано 1535 уголовных производств по делам о домашнем насилии
В результате подведения итогов полугодовых показателей текущего года в рамках уголовных производств, расследованных в Следственном комитете РА по делам о домашнем насилии, были зафиксированы следующие статистические показатели. В соответствии с соответствующими статьями Уголовного кодекса РА Комитет расследовал 1535 уголовных производств о насилии в семье.
Из упомянутых уголовных производств 197 завершены обвинительным заключением и направлены в суд в отношении 199 лиц, 4 завершены заключительным актом и направлены в суд, 345 уголовных производств прекращены, из которых 307 – по реабилитирующим, а 38 – по нереабилитирующим основаниям, по 328 завершены процессуальные и доказательственные действия, 17 уголовных производств направлены по подследственности, 116 соединены, 528 уголовных производств переданы на рассмотрение во 2-е полугодие 2024 года.
В частности, из 195 производств, переданных в суд (без повтора)
1 расследовался по факту убийства,
2 – покушения на убийство,
6 – причинения средней тяжести вреда здоровью,
17 – причинения легкого вреда здоровью,
2 – похищения человека,
1 – незаконного лишение свободы,
140 – физического воздействия,
5 – против сексуальной свободы,
1 – препятствование свиданиям между родителем или другим близким родственником и ребенком,
1 – уклонения от уплаты алиментов (прожиточного минимума),
19 – другим преступлениям.
По производствам, направленным в суд, 160 из 199 обвиняемых были супругами, 21 – родителями/бабушками и дедушками, 8 – братьями/сестрами, 10 – детьми/внуками. По производствам, направленным в суд, из 206 потерпевших 7 были моложе 12 лет, 3 – от 12 до 14 лет, 7 – от 14 до 18 лет, 189 – старше 18 лет.