Թիվ 10/20 ընտրատեղամասում այլ անձանց փոխարեն քվեարկություն կատարելու համար մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել են թիվ 10/20 ընտրատեղամասում այլ անձանց փոխարեն քվեարկություն կատարելու հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը։ Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա` մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի։
Քրեական գործով իրականացված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ թիվ 10/20 ընտրատեղամասի  ընտրողներ Լուսինե  Ասլանյանի, Մարիամ Դեմիրճյանի և Անահիտ Հարությունյանի փոխարեն դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին մասնակցել են այլ անձինք։
Ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ կին ընտրողների անվան դիմաց լրացվել են արական սեռի ներկայացուցիչների անձնագրային տվյալներ։
Նախնական քննության տվյալներով՝ Ա.Մեհրաբյանը, հաշվառված լինելով թիվ 10/12 ընտրատեղամասի ընտրացուցակներում, այլ անձի փոխարեն քվեարկելու նպատակով 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին գնացել է թիվ 10/20 ընտրատեղամաս և հանձնաժողովի անդամ Լ.Մնացականյանին ներկայացնելով իր անձնագիրը` ստորագրել է նույն ընտրատեղամասի ընտրացուցակում ընդգրկված Լուսինե Ասլանյանի անվան դիմաց՝ այսպիսով քվեարկելով այլ անձի փոխարեն:
Ա.Նադարյանը և Դ.Նադարյանը, հաշվառված լինելով թիվ 10/19 ընտրատեղամասի ընտրացուցակներում, այլ անձի փոխարեն քվեարկելու նպատակով 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին   գնացել են թիվ 10/20 ընտրատեղամաս և հանձնաժողովի անդամ Լ.Մնացականյանին ներկայացնելով իրենց անձնագրերը` ստորագրել են նույն ընտրատեղամասի ընտրողներ  համապատասխանաբար Մարիամ Դեմիրճյանի և Անահիտ ի Հարությունյանի անունների դիմաց:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Ա.Մեհրաբյանին, Ա.Նադարյանին, Դ.Նադարյանին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով՝ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար, իսկ թիվ 10/20 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամ Լ.Մնացականյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-153-րդ հոդվածով՝ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն օժանդակելու համար: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքաննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:

Charge pressed against 4 persons for voting instead of other persons in polling station N 10/20
In the framework of the criminal case investigated in the Investigative Division of Kentron and Norq-Marash administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee circumstances of voting instead of other persons in polling station N 10/20 were found, the persons having committed the apparent crime were identified. On the base of the obtained evidence charge was pressed against 4 persons.
Through preliminary investigation conducted in the framework of the criminal case it was grounded that instead of the voters of polling station N 10/20 Lusine Aslanyan, Mariam Demirchyan and Anahit Harutyunyan other persons had participated in referendum on Constitutional reforms held on December 6.
In the result of investigatory actions it was found that passport data of males were filled in before the names of female voters.
According to preliminary investigation data, A. Mehrabyan, involved in the voter lists of polling station N 10/12, on December 6, 2015 went to polling station N 10/20 to vote instead of another person and showing his passport to the commission member L. Mnatsakanyan signed before the name of Lusine Aslanyan involved in the voter list of the same polling station, thus voting instead of another person.
A. Nadaryan and D. Nadaryan, involved in voter lists of polling station N 10/19, on December 6, 2015 went to polling station N 10/20 to vote instead of another person and showing their passports to the commission member L. Mnatsakanyan signed before the names of the same polling station Mariam Demirchyan and Anahit Harutyunyan, accordingly.
On the base of the obtained evidence charge was pressed against A. Mehrabyan, A. Nadaryan, D. Nadaryan according to the Article 153 of RA Criminal Code for voting instead of another person, the member of electoral commission of polling station N 10/20 was charged with supporting to vote instead of another person according to the Article 38-153 of RA Criminal Code. Signature not to leave was chosen as a pretrial measure against them.