«Ստեփանավանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի պահաբաժիններում ապօրինի հատվել է 1301 հատ ծառ. հարուցվել է քրեական գործ
«Ստեփանավանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի պահաբաժիններում ապօրինի հատվել է 1301  հատ ծառ. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով իրականացված լայնածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝  «Հայանտառ» ՊՈԱԿ «Ստեփանավանի անտառտնտեսության» մասնաճյուղի պահաբաժիններում տեղի ունեցած ապօրինի ծառահատումների վերաբերյալ. հարուցվել է նոր քրեական գործ:
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի մի շարք աշխատակիցների կողմից առերևույթ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով բազմակողմանի քննությունն ապահովելու նպատակով քննիչի որոշմամբ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Ստեփանավանի անտառտնտեսության» մասնաճյուղի Ստեփանավանի անտառպետության 12-րդ և 14-րդ պահաբաժիններում նշանակվել էր մասնագիտական ստուգում, որի կատարումը հանձնարարվել էր ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանության և ընդերքի տեսչությանը։
Վարույթն իրականացնող մարմինն ստացել է ստուգման ակտը, որի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ պահաբաժինների անտառածածկ տարածքներում մասնագիտական խմբի կողմից արձանագրվել են ապօրինի հատված 1301 տարբեր տեսակի և տրամագծերի ծառերի կոճղեր: Պետությանը պատճառված վնասը, նախնական տվյալներով, գնահատվել է  88.773.750 ՀՀ դրամ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի հանցագործությունների քննության վարչությունում հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և որոշում կայացվել՝ այն «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի մի շարք աշխատակիցների կողմից առերևույթ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործին  միացնելու մասին:
Միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի բոլոր հանգամանքները, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու և նրանց գործողություններին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

1301 Tress Cut Down Illegally in Sections of “Stepanavan Forestry” Branch; Criminal Case Initiated
In the result of investigatory actions of great volume conducted in the framework of the criminal case investigated in General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee actual data were obtained on illegal tree felling committed in sections of branch “Stepanavan Forestry” of “Hayantar” SNCO, a new criminal case was initiated.
In order to provide the comprehensive investigation of the criminal case investigated in the RA IC General Department of Investigation of Particularly Important Cases on allegedly abusing official authorities and forgery committed by a number of employees of “Hayantar” SNCO , by the investigator’s decision a professional inspection was commissioned in the sections 12 and 14 of “Stepanavan Forestry” of “Hayantar” SNCO the conduction of which was tasked to Environmental Inspectorate of  the RA Ministry of Nature Protection.
The investigative body received the inspection act. Through examination of the act it was found out that 1301 tree trunks of different types and diameters cut illegally were recorded in forest areas of the sections by the professional group. Pursuant to initial data, the damage caused to the state is 88.773.750 AMD.
A new criminal case was initiated in the Department of Investigation of General Crimes of General Department of Investigation of Particularly Important Cases according to the Part 3 of the Article 296 of RA Criminal Code and a decision was made to join it to the criminal case initiated on allegedly abusing official authorities and forgery by a number of employees of “Hayantar” SNCO.
Measures are taken to find out all circumstances, to identify those having committed the alleged crime and to give appropriate criminal legal assessment to their actions.