Քննչական կոմիտեի դեպոզիտ հաշվին է փոխանցվել 311.400.000 ՀՀ դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի փոխհատուցում
Ավտոմեքենաների տեխնիկական զննությամբ զբաղվող ընկերությունների կողմից Քննչական կոմիտեի դեպոզիտ հաշվին է փոխանցվել 311.400.000 ՀՀ դրամ՝ որպես պատճառված վնասի փոխհատուցում:
Ավտոմեքենաների տեխնիկական զննությամբ զբաղվող ընկերությունների կողմից թույլ տրված առերևույթ չարաշահումների դեպքերի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումների վարույթում քննվում է 28 քրեական գործ, որոնցով շարունակվում են ձեռնարկվել ակտիվ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ բոլոր հանգամանքները պարզելու, պետությանը պատճառված իրական վնասի ծավալները հստակեցնելու ուղղությամբ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հանրապետության տարբեր մարզերում և մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում գործող մի շարք ընկերություններ, ՀՀ տրասնպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության կողմից ստացած համապատասխան լիցենզիայի հիման վրա, իրականացրել են տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննություն, որի ընթացքում առերևույթ թույլ են տրվել չարաշահումներ՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի վնաս։
Ավտոմեքենաների տեխնիկական զննությամբ զբաղվող մի շարք ընկերությունների կողմից ՀՀ ՔԿ դեպոզիտ հաշվին ընդհանուր առմամբ փոխանցվել է 311.400.000 ՀՀ դրամ՝ որպես պատճառված վնասի մասնակի փոխհատուցում։

На депозитный счет Следственного комитета РА перечислено 311.400.000 драмов – в качестве возмещения причиненного государству ущерба
По фактам предполагаемых злоупотреблений, допущенных компаниями, занимающимися техническим осмотром автомобилей, в производстве территориальных подразделений Следственного комитета РА расследуются 28 уголовных дел, по которым продолжают предприниматься активные следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств, уточнение размера причиненного государству реального ущерба.
Как уже сообщил СК, ряд компаний, действующих в различных областях республики и административных районах столицы, на основе соответствующей лицензии, выданной Министерством транспорта, связи и информационных технологий, проводили обязательный технический осмотр транспортных средств, в ходе которого, предположительно, допустили злоупотребления, причинив государству ущерб в особо крупных размерах.
Рядом компаний, занимающихся проведением технического осмотра автомобилей, на депозитный счет СК РА перечислено 311.400.000 драмов – в качестве частичного возмещения причиненного ущерба.