Oտարերկրյա քաղաքացին տարբեր անձանցից խարդախությամբ հափշտակել է ընդհանուր 157.487.430 ՀՀ դրամ գումար. նախաքննությունն ավարտվել է
Պարզվել են օտարերկրյա քաղաքացու կողմից ՀՀ-ում տարբեր անձանցից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպքի հանգամանքները:
Քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում իրականացված քննչական և վարութային մեծածավալ գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ այլ երկրի քաղաքացին, Կանադայի վիզա տրամադրելու պատրվակով անձանցից գումարներ հափշտակելու համար Իրանի Իսլամական Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից գտնվելով հետախուզման մեջ, 2019 թվականի նոյեմբերի 16-ին ժամանել է Հայաստան և մի քանի օր անց՝ նոյեմբերի 21-ին, առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, վստահություն ստեղծելու համար, միգրացիոն խորհրդատվություն և տուրիստական, ճանապարհորդական ծառայություններ մատուցելու պատրվակով հիմնադրել է «Ամերիկան Հոմ Էդուքեյշն Քոլեջ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը:
Ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ սկզբնական շրջանում չկարողանալով հավաքագրել քաղաքացիների՝ տվյալ անձը 2021 թվականի գարնանը ընկերությունում աշխատանքի է ընդունել մի քաղաքացուհու, ում հանձնարարել է հիշյալ ընկերության գործունեության վերաբերյալ «Ֆեյսբուք» և «Ինստագրամ» սոցիալական կայքերում վճարովի գովազդներ տեղադրել։ Արդյունքում 2021 թվականի մայիսի 12-ից մինչև 2022 թվականի մարտի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում, ընկերության ծառայությունից օգտվելու նպատակով հիշյալ գրասենյակ է այցելել 86 քաղաքացի: Վերջիններիս օտարերկրյա անձը ներկայացել է Մեծ Բրիտանիայի Թագավորությունում մեծ համբավ ունեցող, միգրացիոն փաստաբան-խորհրդատու Սոհրաբ Սադեղի անվամբ, որպես ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակից, հիշյալ և Կանադայի դեսպանատների համագործակցող անձ և, այդ երկրներ մեկնելու համար վիզաներ ձևակերպելու կեղծ պատրվակով, նրանցից խաբեությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 157.487.430 ՀՀ դրամ գումար։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ հարուցված հանրային քրեական հետապնդման հիման վրա օտարերկրյա քաղաքացուն մեղադրանք է ներկայացվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով:
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։
Նախաքննությունն ավարտվել է։ Քրեական վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Иностранный гражданин путем мошенничества похитил у разных лиц в общем 157.487.430 драмов РА: предварительное следствие завершено
Установлены обстоятельства совершения иностранным гражданином в РА хищения в особо крупных размерах у разных лиц.
В результате крупномасштабных следственных и процессуальных действий, осуществленных в Отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Ереван Следственного комитета РА в рамках уголовного производства, было обосновано, что гражданин другой страны, находясь в розыске компетентными органами Исламской Республики Иран за хищение денег у лиц под предлогом предоставления визы в Канаду, 16 ноября 2019 года прибыл в Армению и через несколько дней, 21-го ноября, с умыслом совершения хищения в особо крупных размерах, для создания доверия, под предлогом предоставления миграционных консультаций и туристических услуг основал Общество с ограниченной ответственностью “American Home Education Colleague”.
Полученными доказательствами было обосновано, что изначально не сумев привлечь граждан, данное лицо весной 2021 года приняло на работу в компанию гражданку, которой было поручено размещать платную рекламу в социальных сетях «Фейсбук» и «Инстаграм» относительно деятельности упомянутой компании.
В результате, в период с 12 мая 2021 года по 29 марта 2022 года упомянутый офис посетили 86 граждан, чтобы воспользоваться услугами компании.
Иностранное лицо представилось на имя адвоката-консультанта по вопросам миграции Сохраба Садега, имеющего большую известность в Королевстве Великобритании, как сотрудник посольства США, лицо, сотрудничающее с упомянутым посольством и посольством Канады, и под ложным предлогом оформления виз для поездки в эти страны путем обмана похитило у них сумму в особо крупных размерах – 157.487.430 драмов РА.
Совокупностью полученных достаточных доказательств на основании возбужденного публичного уголовного преследования иностранному гражданину предъявлено обвинение по п. 3 ч. 3 ст. 255 УК РА.
В отношении него избрана мера пресечения в виде ареста.
Предварительное следствие завершено.
Материалы уголовного производства направлены прокурору, осуществляющему процессуальное руководство, с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и о направлении в суд.