«Նոր Զովք» ընկերությունը վերականգնել է պետությունից թաքցված հարկային պարտավորություններից 2.000.000.000 դրամը
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է «Նոր Զովք» ՍՊ ընկերության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հարկ չվճարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով քննվող քրեական վարույթով նախաքննությունը։
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է փաստական տվյալներ էին ստացվել այն մասին, որ «Նոր Զովք» ՍՊ ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասի սեփականատեր Ա.Ա.-ն «Նոր Զովք» ՍՊ ընկերության պատասխանատու անձանց՝ տնօրեն Ռ.Ա.-ի և գլխավոր հաշվապահ Ս.Ս.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ,  ծրագրային ապահովման ոլորտում գործունեություն իրականացնող ՍՊԸ-ի սեփականատիրոջ օժանդակությամբ «Նոր Զովք» ՍՊ ընկերության խանութների ցանցում ներդրել են թաքցված էլեկտրոնային սերվերային համակարգին համակցված առևտրային ծրագիր։ Դրա օգնությամբ 2019-2023թթ. ընթացքում «Նոր Զովք» ՍՊ ընկերության փաստացի իրացման շրջանառությունից հարկային մարմին ներկայացված նշված ժամանակահատվածի վերաբերյալ հաշվարկ-հաշվետվություններում պակաս է ցույց տրվել իրացման շրջանառությունը, որի հետևանքով չի հաշվարկվել և պետական բյուջե չի վճարվել ընդհանուր 4.127.611.164 ՀՀ դրամ հարկ:
Նախաքննության ընթացքում «Նոր Զովք» ՍՊԸ սեփականատեր Ա.Ա.-ին, ընկերության տնօրեն Ռ.Ա.-ին, գլխավոր հաշվապահ Ս.Ս.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու, իսկ ծրագրային ապահովման ոլորտում գործունեություն իրականացնող վերոնշյալ ՍՊԸ սեփականատեր Վ.Ս.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու համար։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում «Նոր Զովք» ՍՊԸ սեփականատեր Ա.Ա.-ն, ընկերության տնօրեն Ռ.Ա.-ն, գլխավոր հաշվապահ Ս.Ս.-ն ընդունել են դիտավորությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու հանգամանքը և ընկերության կողմից հարկային մարմնին ներկայացված ճշտված հաշվետվությունների արդյունքում պետական բյուջե է վճարվել 2.000.000.000 դրամ։ Հաշվի առնելով, որ նման  պայմաններում քրեական վարույթով մեղադրյալների օրինական վարքագիծը հնարավոր է ապահովել նվազ խիստ խափանման միջոցի կիրառմամբ՝ նշված 3 անձանց նկատմամբ նախկինում որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոփոխվել է և նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը։
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

2.000.000.000 AMD of Tax Obligations Hidden from State Recovered by “Nor Zovq” Company
Preliminary investigation of the criminal proceeding investigated according to the Points 1 and 2 of the Part 3 of the Article 290 of RA Criminal Code on non-fulfillment of tax obligations in particularly large amount committed by “Nor Zovq” LLC is ongoing in the General Department of Investigation of Smuggling and Economic Crimes of the RA Investigative Committee.
As it was already informed factual data were obtained on the allegation that the owner of 100% share of “Nor Zovq” LLC A.A. with prior agreement with the persons in charge – the director R.A. and chief accountant S.S. of “Nor Zovq” LLC, with the help of the owner of a software LLC introduced a trading program combined with a hidden electronic server system in the chain of stores of “Nor Zovq” LLC. With its help the sales turnover was less in the calculations-reports submitted to the tax authority for the specified period than the actual sales turnover of “Nor Zovq” LLC between 2019 and 2023 due to which 4.127.611.164 AMD in total was not calculated and paid to the state budget.
During preliminary investigation charges were pressed against the owner of “Nor Zovq” LLC A.A., the director R.A. and the chief accountant S.S. for committing crimes envisaged by the Points 1 and 2 of the Part 3 of the Article 290 of RA Criminal Code and the owner of the above-mentioned software LLC V.S. – for committing a crime envisaged by the Points 1 and 2 of the Part 3 of the Article 46-290 of RA Criminal Code.
During preliminary investigation of the criminal proceeding the owner of “Nor Zovq” LLC A.A., the director R.A. and the chief accountant S.S. accepted the circumstance of not paying taxes in particularly large amount deliberately and in the result of the specified reports submitted by the company to the tax authority 2.000.000.000 AMD was paid to the state budget. Taking into account that in such conditions, the legal behavior of the accused within the criminal proceeding can be ensured by using a less severe pretrial measure, detention used formerly as a pretrial measure against the mentioned 3 persons changed and absence ban was chosen as a pretrial measure against them.