Մեղադրանք է առաջադրվել` թիվ 39/39 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նույն մարզի բնակիչ Վ.Ստեփանյանին՝ թիվ 39/39 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վայոց ձոր մարզի բնակիչ Վ.Ստեփանյանը 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 11-ի սահմաններում, թիվ 39/39 ընտրատեղամասում քվեարկելով մասնակցել է ՀՀ Սահմանադրության բարեփոխումների հանրաքվեին, որից հետո նույն օրը՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, կրկին գնացել է նույն ընտրատեղամաս և քվեարկել եղբոր փոխարեն։ Նշված հանգամանքը հայտնաբերվել է ընտրատեղամասային հանձնաժողովի նախագահ Կարինե Հաբեթյանի կողմից, ինչի մասին հաղորդում է ներկայացվել ոստիկանության Վայքի բաժնում:
Փաստի առթիվ նույն օրը ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով:
08.12.2015թ. Վ.Ստեփանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց  ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը, իսկ դեկտեմբերի 15-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով։ Վերջինս իրեն մեղավոր է ճանաչել լիովին և տվել ցուցմունքներ:

Предъявлено обвинение в голосовании вместо другого лица на избирательном участке №39/39
По расследуемому в производстве следственного управления Следственного комитета РА по Вайоцдзорской области уголовному делу обвинение предъявлено жителю той же области В. Степаняну в голосовании вместо другого лица на избирательном участке №39/39.
Следствием установлено, что 6 декабря 2015 года около 11:00 житель Вайоцдзорской области В. Степанян принял участие в референдуме по реформе Конституции Армении, проголосовав на избирательном участке №39/39, после чего в тот же день около 12:30 вновь отправился на тот же избирательный участок, где проголосовал вместо своего брата. Указанные обстоятельства были выявлены председателем участковой избирательной комиссии Карине Абетян, о чем было сообщено в отделе Полиции Вайка.
По данному факту в то же день следственным управлением Следственного комитета РА по Вайоцдзорской области было возбуждено уголовное дело по статье 153 Уголовного кодекса РА.
8 декабря 2015 года в отношении В. Степаняна была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. 15 декабря ему было предъявлено обвинение по статье 153 Уголовного кодекса РА. Он полностью признал себя виновным и дал показания.