Մեղադրանք է առաջադրվել Երևանի բնակչին՝ թիվ 10/14 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել է թիվ 10/14 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկած անձի ինքնությունը։
2015 թվականի դեկտեմբերի 06-ին «newsbook» տեղեկատվական հարթակում հրապարակվել է  «Ընտրախախտում 10/14 ընտրատեղամասում. տարեց կնոջ անվան դիմաց նախապես ստորագրված է եղել» վերտառությամբ նյութը։
Ահազանգի հիման վրա կատարված քննությամբ պարզվել է, որ թիվ 10/14 ընտրական տեղամասի ընտրող  Ժենյա Ղասաբօղլյանը, այցելելով ընտրատեղամաս, պարզել է, որ իր անվան դիմաց ընտրացուցակում առկա է այլ անձի ստորագրություն:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով։ Կատարվում է քննություն։
Պարզվել է, որ  թիվ 10/14 ընտրական տեղամասի ընտրող  Ժենյա Վաղարշակի Ղասաբօղլյանը, այցելելով ընտրատեղամաս, պարզել է, որ իր անվան դիմաց ընտրացուցակում առկա է այլ անձի ստորագրություն:
Դեպքի առթիվ Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով, ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
Գրանցամատյանների զննությամբ պարզվել է, որ  Ժ.Ղասաբօղլյանի անվան դիմաց լրացված են եղել Երևանի բնակիչ  Մ.Ռշտունու անձնագրային տվյալները։ Նախնական քննության տվյալներով՝ վերջինս 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին գնացել է թիվ 10/14 ընտրատեղամաս, ներկայացրել իր անձնագիրը և ընտրացուցակում ստորագրելով այլ ընտրողի անվան դիմաց՝ քվեարկել այլ անձի փոխարեն։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Մ.Ռշտունուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով:

Charge pressed against a resident of Yerevan for voting instead of another person in polling station N 10/14
In the framework of the criminal case investigated in the Investigative Division of Kentron and Norq Marash administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee the person who had voted instead of another person in polling station N 10/14 was identified.
On December 6, 2015 in the news site “newsbook” there was a publication entitled “Breach in polling station N 10/14; a signature before elderly woman’s name”.
Through investigation conducted on the base of the report it was found that the voter of the polling station N 10/14 Zhenya Ghasaboghlyan attended the polling station and found that in the voter list there was a signature of another person before her name.
A criminal case was initiated according to the Article 153 of RA Criminal Code.
It was found that the voter of polling station N 10/14 Zhenya Ghasaboghlyan attended the polling station and found that there was another person’s signature before her name in the voter list.
A criminal case was initiated in the Investigative Division of Kentron and Norq Marash administrative districts according to the Article 153 of RA Criminal Code. Necessary investigatory and procedural actions were taken to provide the comprehensive, objective and complete investigation of the circumstances of the case, to identify the person having committed the apparent crime.
Through inspection of voting register it was found that the passport data of the resident of Yerevan M. Rshtuni had been written before Zh. GHasaboghlyan’s name. According to data of preliminary investigation on December 6, 2015 the latter went to polling station N 10/14, presented his passport, signed before the name of another voter in the voter list thus voting instead of another person.
On the base of the obtained evidence charge was pressed against M. Rshtuni according to the Article 153 of RA Criminal Code.