Լոռու մարզային քննչական վարչությունում վարույթ են ընդունվել թիվ 32/18 ընտրատեղամասում 2 անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ստացվել են թիվ 32/18 ընտրատեղամասում 2 անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքերի առթիվ ոստիկանության բաժնում հարուցված քրեական գործերը։
ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ժամանակ արձանագրված խախտումների վերաբերյալ «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության հրապարակած ահազանգերի ուղղությամբ կատարված քննությամբ պարզվել է, որ Լոռու մարզի բնակիչներ Վահան Շիրիկի Բաղդասարյանը և Ցողիկ Վաղարշակի Սարիբեկյանը ընդգրկված են եղել թիվ 32/18 ընտրատեղամասի ընտրողների ցուցակներում։ Նախնական տվյալներով՝ նշված ընտրողները քվեարկությանը չեն մասնակցել, սակայն նրանց փոխարեն կատարվել է քվեարկություն:
Վ.Բաղդասարյանի և Ց.Սարիբեկյանի փոխարեն քվեարկություն կատարելու դեպքերի առթիվ ոստիկանության բաժնում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով, որոնք 2016 թվականի փետրվարի 11-ին ստացվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում և նույն օրը քննիչի կողմից ընդունվել վարույթ։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ բոլոր հանգամանքները պարզելու համար:

Criminal cases initiated on voting instead of 2 persons in polling station N 32/18 received in Lori Regional Investigative Department
Criminal cases initiated in police station on voting instead of 2 persons in polling station N 32/18 were received in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
Through investigation conducted on the base of the reports on breaches recorded during referendum on Constitutional reforms published by “Citizen Observer” Initiative it was found that the residents of Lori region Vahan Baghdasaryan and Tsoghik Saribekyan were involved in the voter list of polling station N 32/18. According to initial data the mentioned voters did not take part in voting but somebody else has voted instead of them.
Criminal cases were initiated in police station on voting instead of V. Baghdasaryan and Ts. Saribekyan according to the Article 153 of RA Criminal Code which were received in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee on February 11, 2016.
Necessary investigatory and procedural actions are conducted to find all the circumstances of the case.