Լոռու մարզային քննչական վարչությունում վարույթ են ընդունվել թիվ 32/18 ընտրատեղամասում 2 անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ստացվել են թիվ 32/18 ընտրատեղամասում 2 անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքերի առթիվ ոստիկանության բաժնում հարուցված քրեական գործերը։
ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ժամանակ արձանագրված խախտումների վերաբերյալ «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության հրապարակած ահազանգերի ուղղությամբ կատարված քննությամբ պարզվել է, որ Լոռու մարզի բնակիչներ Վահան Շիրիկի Բաղդասարյանը և Ցողիկ Վաղարշակի Սարիբեկյանը ընդգրկված են եղել թիվ 32/18 ընտրատեղամասի ընտրողների ցուցակներում։ Նախնական տվյալներով՝ նշված ընտրողները քվեարկությանը չեն մասնակցել, սակայն նրանց փոխարեն կատարվել է քվեարկություն:
Վ.Բաղդասարյանի և Ց.Սարիբեկյանի փոխարեն քվեարկություն կատարելու դեպքերի առթիվ ոստիկանության բաժնում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով, որոնք 2016 թվականի փետրվարի 11-ին ստացվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում և նույն օրը քննիչի կողմից ընդունվել վարույթ։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ բոլոր հանգամանքները պարզելու համար:

Члену участковой избирательной комиссии №32/18 предъявлено обвинение в голосовании вместо других лиц
По расследуемому степанаванским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Лорийской области уголовному делу установлена личность человека, проголосовавшего вместо другого лица на избирательном участке №32/18.
Следствием было установлено, что 6 декабря 2015 года в ходе референдума по изменению Конституции РА подложные данные в графах напротив имен Ц. Сарибекяна и В. Багдасаряна, включенных в список избирателей на участке №32/18, внесла и вместо них проголосовала член указанной комиссии Л. Сукиасян.
По результатам расследования было принято решение объединить уголовные дела по фактам голосования вместо Ц. Сарибекяна и В. Багдасаряна в одно производство. На основе добытых доказательств члену комиссии Л. Сукиасян предъявлено обвинение по статье 153 Уголовного кодекса РА за голосование вместо двоих лиц. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия.