Հափշտակություն՝ 35.000 ԱՄՆ դոլարի չափով
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում ավարտվել է բանկի կառավարչի կողմից քաղաքացուց 35.000 ԱՄՆ դոլար հափշտակելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Գործով մեղադրյալ 43-ամյա Ա.Մարգարյանը 2010-2013թթ. հանդիսացել է  հայաստանյան բանկերից մեկի «Շենգավիթ» մասնաճյուղի կառավարիչը։ Նախնական քննությամբ պարզվել է, որ 2011 թվականի գարնանն իր ծանոթներից մեկի՝ գործով տուժող Վ.Պետրոսյանի հետ հերթական հանդիպումներից մեկի ժամանակ Ա.Մարգարյանը տեղեկացրել է բանկին պատկանող, Արշակունյաց պողոտայում գտնվող տարածքներից մեկի վաճառքի մասին՝ նշելով, որ  կարող է օգնել Վ.Պետրոսյանին` այն ձեռնտու պայմաններով՝ 110.000 ԱՄՆ դոլարով,  ձեռք բերելու հարցում։ Տարածքին ծանոթանալուց հետո վերջինս առաջարկի նկատմամբ դրսևորել է հետաքրքրություն։
Նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ Ա.Մարգարյանը 2011 թվականի մարտի 29-ին գործով տուժողից որպես կանխավճար ստացել է 35.000 ԱՄՆ դոլար, որի մասին նույն օրը գրել է ստացական։ Սակայն գործարքը տեղի չի ունեցել, գումարը ևս չի վերադարձվել։ Տուժողն իր խաբված լինելու մասին համոզվել է 2013 թվականին, երբ Ա.Մարգարյանն ազատվել է աշխատանքից։
Քննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ Ա.Մարգարյանը բանկի կողմից լիազորված չի եղել նշված տարածքի նկատմամբ գործողություն իրականացնելու, այն ձեռք բերելու նպատակով բանկի դրամարկղ որևէ վճարում նրա կողմից չի կատարվել։
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ 43-ամյա Ա.Մարգարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն):
Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:

Swindling of 35.000 USD
Preliminary investigation of the criminal case initiated on swindling 35.000 USD from a citizen by a bank manager was completed in the Investigative Division of Shengavit administrative district of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee.
The accused 43 year-old A. Margaryan was the manager of “Shengavit” branch of one of the Armenian banks from 2010 to 2013. Through preliminary investigation it was found that in spring, 2011 during a meeting with an acquaintance V. Petrosyan who was the injured party in the case, A. Margaryan informed him about the sale of an area that belonged to the bank and was located in Arshakunyats avenue mentioning that he could help V. Petrosyan to acquire it in favorable conditions – for 110.000 USD. After getting acquainted with the area the latter was interested in the offer.
According to prior agreement, on March 29, 2011 A. Margaryan received 35.000 USD as a deposit from the injured party and on the same day wrote a receipt on it. However, the transaction did not occur and the money was not returned. In 2013, when A. Margaryan was dismissed from work, the injured party made sure that he had been cheated.
During the investigation it was grounded that A. Margaryan had not been authorized by the bank to carry out any action related to the mentioned area and no payment had been made by him to acquire it.
On the base of the evidence obtained during pretrial proceeding 43 year-old A. Margaryan was charged according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 of RA Criminal Code (swindling in particularly large amount by cheating).