Չարաշահումներ՝ տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննությունն իրականացնելու ընթացքում. ընկերության կողմից վերականգնվել է 6.700.000 ՀՀ դրամ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ Տավուշի մարզի Ակնաղբյուր համայնքում գործող «Հ.Ա.Ավտոտեխզննում» ՍՊ ընկերության ղեկավարության կողմից թույլ տրված չարաշահումները պարզելու, պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ։
«Հ.Ա.Ավտոտեխզննում» ՍՊ ընկերությունը, ՀՀ տրասնպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության կողմից ստացած լիցենզիայի համաձայն, իրականացրել է տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննություն, որի ընթացքում թույլ են տրվել չարաշահումներ։
Նախնական տվյալներով՝ տեխնիկական զննության համար քաղաքացիների կողմից պետական բյուջե մուծման ենթակա հաստատագրված վճարները՝ 3.500-10.500-ական ՀՀ դրամ, հափշտակելու դիտավորությամբ ընկերության տնօրինությունը, առանց տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննում անցկացնելու, մատուցվող ծառայությունների վերաբերյալ վճարման հիմք հանդիսացող փաստաթղթերը կեղծելու միջոցով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար։
Իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ պետությանը պատճառված իրական վնասի ծավալները պարզելու, չարաշահումներին առնչություն ունեցած անձանց շրջանակը հստակեցնելու, գործողություններն անհատականացնելու և ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա համապատասխան իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, որպես պատճառված վնասի մասնակի վերականգնում, այսօր ընկերության կողմից ՀՀ ՔԿ դեպոզիտ հաշվին է փոխանցվել 6.700.000 ՀՀ դրամ։

Abuses in Conduction of Mandatory Technical Inspection of Transport Means; 6.700.000 AMD Restored by Company
Within the criminal case investigated in Tavush Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee investigatory and other procedural actions of great volume are conducted to find out the abuses committed by the heads of “H.A. Auto Technical Inspection”, to restore the damage inflicted to the state.
Based on the license received from the RA Ministry of Transport, Communication and Information Technologies, “H.A. Auto Technical Inspection” carried out mandatory technical inspection of transport means during which, pursuant to investigation data, abuses were committed.
According to data obtained through the criminal case, with the purpose of swindling fixed payments to be paid to the state budget by citizens for technical inspection – 3.500 -10.500 AMD by each citizen, the directors of the company swindled money in particularly large amount without carrying out technical inspection of transport means, by forgery of the payment documents for the service.
Necessary investigatory actions are conducted to find out the real volume of the damage caused to the state, to clarify those related to abuses, to personalize actions and based on the obtained evidence to give appropriate legal assessment.
In the result of measures taken within the criminal case 6.700.000 AMD was transferred today to the RA IC deposit account as a partial restoration of the damage caused.
Preliminary investigation is ongoing. Additional information on investigation results will be provided.