Բանկից խարդախությամբ հափշտակվել է 450.000 ԱՄՆ դոլար
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել են բանկից 450.000 ԱՄՆ դոլարի հափշտակության հանգամանքները. երկու անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով պարզվել է, որ սահմանափակ պատասխանատվությամբ X ընկերություններից մեկի տնօրենն ընկերներին ասել է, որ ցանկանում է բանկից վարկ վերցնել բիզնեսի համար: Ընկերները տնօրենին ծանոթացրել են Ա.Ղուկասյան անուն-ազգանունով մի անձի հետ, ով, վերցնելով X ընկերության համապատասխան փաստաթղթերը, խոստացել է, որ կկազմակերպի վարկավորումը:
Ա.Ղուկասյանը վարկ   «դասավորելու համար» նախնական համաձայնության է եկել բանկերից մեկի վարկային մասնագետ Դ.Մաթևոսյանի հետ` խոստանալով դրական արդյունքի դեպքում նրան տրամադրել  40.000 ԱՄՆ դոլար:
Բանկի աշխատակից Դ.Մաթևոսյանը, պայմանավորվածության համաձայն, բանկում առկա վարկառու այլ ընկերության փաստաթղթերը տվել է Ա.Ղուկասյանին, ով դրանք ներկայացրել է բանկ: Նշված փաստաթղթերի հիման վրա բանկը X ընկերության տնօրենին է հանձնել  450.000 ԱՄՆ դոլարը: Վերջինս այդ գումարից վերցրել է 25.000 ԱՄՆ դոլարը` չիմանալով, որ գրավադրված անշարժ գույքը ձեռք է բերվել կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա,  մնացած գումարը փոխանցել է «միջնորդին»՝ Ա.Ղուկասյանին:
2013 թվականի փետրվարի 27-ին բանկի աշխատակից  Դ.Մաթևոսյանը միջնորդից մեկ այլ անձի միջոցով որպես մասնաբաժին ստացել է 40.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք՝ 16.360.800 ՀՀ դրամ:
Մինչդատական վարույթի ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Դ.Մաթևոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Մեղադրյալ Ա.Ղուկասյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում, դեպքի բազմակողմանի և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:

Stole 450.000 USD from bank by cheating
In the framework of the criminal case investigated in the Investigative Division of Arabkir administrative district of RA Investigative Committee circumstances of stealing 450.000 USD from the bank by cheating were found. Two persons were involved as defendants.
By the evidence obtained through preliminary investigation it was found that the director of one of the X LLC-s told his friends that he wanted to take a loan from the bank for business. The friends acquainted him with a person called A. Ghukasyan who taking the appropriate documents of the X LLC promised to organize the loaning.
A. Ghukasyan reached a prior agreement with the loan specialist of one of the banks D. Matevosyan in order to “organize” the loaning promising to give him 40.000 USD if the result was positive.
According to the agreement, the bank clerk D. Matevosyan gave the documents of another borrower company available in the bank to A. Ghukasyan who submitted them to the bank. Based on the mentioned documents, the bank gave the director of the X company 450.000 USD. The latter took 25.000 USD from that money without knowing that the mortgaged property was acquired on the base of false documents. The rest of money was transferred to the “mediator” A. Ghukasyan.
On February 27, 2013 the bank clerk D. Matevosyan through another person received 16.360.000 AMD tantamount to 40.000 USD from the mediator.
On the base of the evidence obtained during pretrial proceeding D. Matevosyan was charged according to the Part 2 of the Article 214 and the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 of RA Criminal Code. Imprisonment was chosen as a pretrial measure against him. Search was declared against A. Ghukasyan and imprisonment was chosen as a pretrial measure.
Preliminary investigation is ongoing. Measures are taken to provide the comprehensive and complete examination of the case.