Բանկի աշխատակիցը հափշտակել է իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերի 1.555.671.000 ՀՀ դրամ գումար և կատարել փողերի լվացում. վերջինիս մասով նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների  քննության բաժնում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել են բանկի աշխատակցի կողմից իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերի գումարը հափշտակելու և փողերի լվացման դեպքի բոլոր հանգամանքները:
Ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող առևտրային բանկերից մեկի պլաստիկ քարտերով գործառնությունների վարչության տեխնիկական սպասարկման բաժնի մասնագետը, ունենալով բան­կո­մատ­ների վերալիցքավորման աշխատանքներ իրականացնելու պարտականություն, 2021 թվականի ապրիլից նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, նախնական համաձայնության գալով «Ինկասացիոն ծառայություն» ՓԲԸ աշխատակցի հետ, կանխիկ ելքի հայտարարագրերի հիման վրա նրա տիրապետմանը հանձնված՝ բանկոմատների լիցքավորման համար նախատեսված առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ թղթադրամներն օրինական հիմքերով ստանալուց հետո, բանկոմատների լիցքավորման և ապալիցքավորման գործընթացների ժամանակահատվածներում հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 1.555.671.000 ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, բանկի հիշյալ աշխատակիցը, հափշտակած գումարների հանցավոր ծագումը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով, իր ազգականների անվամբ ձեռք է բերել շարժական և անշարժ գույքեր՝ այդ կերպ իրականացնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 138.784.080 ՀՀ դրամի (գույքի) փոխարկում:
Հանցագործության բացահայտումից հետո Բանկի աշխատակիցը փորձել է փախուստի դիմել, սակայն Գյումրի քաղաքի «Շիրակ» օդանավակայանի մեկնման սրահից բերման է ենթարկվել և ձերբակալվել:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ «Ինկասացիոն ծառայություն» ՓԲԸ աշխատակցին մեղադրանք է առաջադրվել՝ 2003թ. ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Բանկի աշխատակցի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Վերջինիս վերաբերյալ մասն անջատվել է, և քրեական վարույթի նյութերը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել են դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Сотрудник банка похитил доверенную ему сумму в особо крупных размерах 1.555.671.000 драмов РА и совершил отмывание денег: по части последнего предварительное следствие завершено
В результате крупномасштабных следственных и производственных действий, осуществленных в Отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Ереван Следственного комитета РА, были установлены все обстоятельства хищения сотрудником банка доверенной ему суммы в особо крупных размерах и отмывания денег.
Согласно полученным фактическим данным, специалист отдела технического обслуживания Управления по операциям с пластиковыми картами одного из коммерческих банков, действующих в Республике Армения, имея обязанность осуществлять работы по пополнению банкоматов, в период с апреля по ноябрь 2021 года, достигнув предварительного соглашения с сотрудником ЗАО «Инкассационная служба», после получения по законным основаниям наличных купюр в особо крупных размерах, переданных в его распоряжение на основании деклараций о наличном списании, предусмотренных для пополнения банкоматов, в периоды процессов пополнения и разряжения банкоматов похитили общую сумму в особо крупных размерах – 1.555.671.000 драмов РА.
Кроме того, упомянутый сотрудник банка с целью сокрытия и искажения преступного происхождения похищенных сумм приобрел на имя своих родственников движимое и недвижимое имущество, осуществив таким образом конверсацию 138.784.080 драмов РА (имущества), полученных преступным путем, в особо крупных размерах.
После раскрытия преступления сотрудник банка попытался скрыться, однако был подвергнут приводу и задержан в зале вылета аэропорта «Ширак» города Гюмри.
Совокупностью полученных достаточных доказательств сотруднику ЗАО «Инкассационная служба» предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА, принятого в 2003г. В отношении сотрудника банка возбуждено общественное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 256 и пункту 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса РА. В отношении него в качестве меры пресечения был применен арест.
В отношении последнего была выделена часть, и материалы уголовного производства с обвинительным заключением были направлены прокурору, осуществляющему процессуальное руководство, с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и о направлении в суд.