Ավարտվել է խարդախությամբ 445.830 ԱՄՆ դոլար գումար հափշտակելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Մինչդատական վարույթում իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել պարզվել և հիմնավորվել է, որ Էջմիածին քաղաքի բնակիչը քենակալի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել՝ Արմավիրի մարզում հողատարածքներ ձեռք բերելու, դրանցում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելու, այն է՝ դեղձի այգիներ հիմնելու, կոնյակի գործարան կառուցելու և կոնյակ արտադրելու շուրջ, և իր կողմից առաջարկված ու համատեղ մշակված բիզնես-ծրագիրն իրագործելու պատրվակով, 2018թ. նոյեմբերից մինչև 2019թ. հունիսն ընկած ժամանակահատվածում, ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Որպեսզի առավել արժանահավատ լինի ներկայացված բիզնես-առաջարկը, էջմիածնի բնակիչը, քենակալին տվել է այլ անձանց պատկանող անշարժ գույքի գրանցման վկայականներ և խաբելով, թե, իբր, դրանք ձեռք է բերել՝ բիզնես-ծրագրում ծախսեր կատարելու նպատակով անշարժ գույքերի գրավադրմամբ բանկերից վարկեր ստանալու համար, պահանջել և հետ է ստացել դրանք, ինչից հետո իր կնոջ անվամբ, 100 տոկոս բաժնեմասի սեփականության իրավունքով, գրանցել է ՍՊ ընկերություն, որի տնօրեն ձևակերպվել է ինքը և դեղձից կոնյակ ստանալու հեղինակային իրավունքը նշված ընկերության անվամբ գրանցելու հետ կապված վճարումներ կատարելու պատրվակով պահանջել և քենակալից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար:
Քննությամբ պարզվել է, որ Էջմիածնի բնակիչը նշված ժամանակահատվածում քենակալից մաս-մաս ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 445.830 ԱՄՆ դոլար գումար, որը, խաբեության և վստահությունը չարաշահելու եղանակով, խարդախությամբ հափշտակել է՝ բիզնես-ծրագրով նախատեսված որևէ գործարք և ծախս չկատարելով:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Էջմիածնի բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, իսկ որպես խափանման միջոց նրա նկատմամբ ընտրվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Завершено предварительное следствие уголовного дела, возбужденного по факту хищения 445.830 долларов США путем мошенничества
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие уголовного дела, возбужденного по факту мошенничества в особо крупных размерах.
В результате крупномасштабных следственных и процессуальных действий, проведенных в ходе досудебного производства, установлено и обосновано, что житель города Эчмиадзин достиг договоренности со свояком о приобретении земельных участков в марзе Армавир, проведении в них сельскохозяйственных работ, а именно о посадке персиковых садов, строительстве коньячного завода и производстве коньяка, и под предлогом реализации предложенной и совместно разработанной им бизнес-программы, в период с ноября 2018г. по июнь 2019г. получил сумму в особо крупных размерах.
Для того, чтобы представленное бизнес-предложение было более достоверным, житель Эчмиадзина выдал свояку свидетельства о регистрации недвижимого имущества, принадлежащего другим лицам, и обманул, что он якобы приобрел их для получения кредитов от банков под залог недвижимости с целью осуществления расходов в бизнес-программе, потребовал и получил их обратно, после чего на имя своей жены, с правом собственности на 100% акций, зарегистрировал ООО, директор которого оформлен он и под предлогом осуществления платежей, связанных с регистрацией авторского права на получение коньяка от персиков, потребовал и получил от свояка сумму в особо крупных размерах.
Следствием было установлено, что житель Эчмиадзина за указанный период получил от свояка по частям сумму в особо крупных размерах – 445.830 долларов США, которая путем обмана и злоупотребления доверием, путем мошенничества похитил без выполнения какой-либо сделки, предусмотренной бизнес-программой, и расходов.
В совокупности полученных достаточных доказательств, жителю Эчмиадзина предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА, а в качестве меры пресечения в отношении него была избрана подписка о невыезде.
Предварительное следствие завершено, уголовное дело направлено прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и направлении в суд.