Առերևույթ ընտրախախտումների վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեն 24:00-ի դրությամբ ստացել է 51 հաղորդում
ՀՀ Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում՝ ժամը 24:00-ի դրությամբ, ստացվել է 51 հաղորդում՝ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների ընթացքում արձանագրված ընտրախախտումների վերաբերյալ, որոնք առերևույթ պարունակում են քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։
Ստացված հաղորդումներից 9-ը Երևանում է, 5-ը՝ Սյունիքի, 9-ը՝ Շիրակի, 4-ը՝ Արագածոտնի, 9-ը՝ Արարատի, 8-ը՝ Գեղարքունիքի, 2-ը՝ Արմավիրի, 1-ական՝ Վայոց Ձորի, Տավուշի և Լոռու մարզերում: Եվս 2 նյութ, կրկնակի քվեարկության փորձ կատարելու վերաբերյալ, ստացվել է Զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում:
Առերևույթ ընտրախախտում պարունակող նյութերից 47-ը վերաբերում է կրկնակի քվեարկության փորձին, 3-ը՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելուն, 1-ը ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելուն:
Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում ստացված նյութերից մեկով 19/25 ընտրատեղամասում Կարմիր գյուղի բնակչուհին իր հարսի անձնագրի փոխարեն օպերատորին երկրորդ անգամ հանձնել է իր անձնագիրը, որի պատճառով սարքը տպագրել է կրկնակի քվեարկության փորձ:
Նույն վարչությունում ստացված մեկ այլ նյութով ևս արձանագրվել է կրկնակի քվեարկություն փորձ: Մասնավորապես ՝ թիվ 20/19 ընտրատեղամասում տեխնիկական սարքը սպասարկող օպերատորը Ծովագյուղ գյուղի՝ 1940 թվականին ծնված բնակչի անձնագիրը մուտքագրելուց հետո սարքում թղթի բացակայության պատճառով կտրոններ չի տպվել: Օպերատորի կողմից անձնագրային տվյալները մուտքագրվել են երկրորդ անգամ, որի արդյունքում արձանագրվել է կրկնակի քվեարկության փորձ:
Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ստացված նյութերից մեկով ևս արձանագրվել է կրկնաքվեարկության փորձ: 30/49 ընտրատեղամասում Շիրակի մարզի Հացիկ գյուղի բնակչուհին իր անձնագիրը ներկայացնելու փոխարեն ներկայացրել է արդեն ընտրությանը մասնակցած մոր անձնագիրը, ինչի արդյունքում արձանագրվել է կրկնաքվեարկության փորձ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Վեդիի քննչական բաժին է ստացվել «www.1in.am» լրատվական կայքում հրապարակված՝ «Անվերահսկելի իրավիճակ՝ Արարատի մարզի 13/5 ընտրական տեղամասում» վերտառությամբ հրապարակումը:
Հիշյալ հրապարակման ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Արարատի մարզի թիվ 13/5 ընտրական տեղամասում, ժամը 10.30-ի դրությամբ, հանձնաժողովի նախագահի և մյուս անդամների ներկայությամբ քաղաքացիները մտնում էին քվեախցիկ՝ քվեարակողին օգնելու համար:
«Մեր դիտարկմանը, որ օգնողները չեն գրանցվել, հանձնաժողովի նախագահն ասաց, որ գիտակցում է՝ դա օրենքի խախտում է, բայց երբեմն կարելի է խախտել օրենքը՝ ընտրատեղամասում առաջացած խառնաշփոթ վիճակը շտկելու համար: Մեր դիտարկմանը, որ խառնաշփոթն առաջացել է, քանի որ սահմանված 15 հոգուց ավել մարդ կա տեղամասում, հանձնաժողովի նախագահը հերքեց:
Ընտրողներից մեկը նույնիսկ բաց քվեարկություն իրականացրեց՝ տեսնելով, որ քվեախցիկները զբաղված են, պատուհանագոգին քվեարկեց և քվեաթերթիկը բոլորի ներկայությամբ դրեց ծրարում: Հանձնաժողովի նախագահը դա ևս նորմալ որակեց՝ համարելով, որ դա անհրաժեշտ է, որպեսզի տեղամասում կուտակումներ չառաջանան. «Ոչինչ, գիտեմ, որ օրենքը թույլ չի տալիս, բայց երբեմն կարելի է օրենքը խախտել, որպեսզի այս խառնաշփոթ իրավիճակը վերացնենք» - ասաց հանձնաժողովի նախագահը»,- նշված է հրապարակման մեջ:
ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ իններորդ կայազորային քննչական բաժին ստացված նյութերից մեկով ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայողը, թիվ 34/14 ընտրատեղամասում տեղեկանալով, որ իր քվեարկության համարը թիվ 86-ն է, մոտեցել է մատնահետքի սարքի սպասարկման աշխատակցին, սակայն շփոթվելով՝ 86 թվի փոխարեն նշել է 56, որի պատճառով մատնահետքի սարքը տպել է կրկնակի քվեարկության փորձ թերթիկը:
2018թ․ դեկտեմբերի 9-ին Սյունիքի մարզի դատախազությունից Սյունիքի մարզային քննչական վարչության Սիսիանի քննչական բաժին է ստացվել 34/35 ընտրատեղամասում կրկնակի քվեարկության փորձ կատարելու վերաբերյալ նախապատրաստվող նյութերը։
Նախապատրաստվող նյութերով պարզվել է, որ 2018թ․ դեկտեմբերի 9-ին Սիսիան համայնքի Բռնակոթ բնակավայրի բնակիչ, ծնված 1949թ, տան ճաշասենյակի սեղանից սխալմամբ վերցրել է քվեարկություն կատարած ամուսնու անձնագիրը և գնացել նույն բնակավայրում տեղակայված թիվ 34/35 ընտրատեղամաս։
Անձնագիրը տվել է այն ստուգող սարքի պատասխանատու անձին, ով առանց անձնագիրը ստուգելու, այն անցկացրել է սարքի միջով, որից անմիջապես հետո՝ ժամը 13։59-ին, սարքը արձանագրել է մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ:

As of 24:00, 51 Reports on Apparent Electoral Breaches Received in RA Investigative Committee
As of 24:00, 51 reports on electoral breaches recorded during snap elections of National Assembly with apparent crime elements envisaged by RA Criminal Code were received in territorial subdivisions of the RA Investigative Committee.
9 of the reports are in Yerevan, 5 – in Syunik, 9 – in Shirak, 4 – in Aragatsotn, 9 – in Ararat, 8 – in Gegharkunik, 2 – in Armavir, 1 – in Vayots Dzor, 1 – in Tavush and 1 – in Lori provinces. 2 more materials on double voting attempt were received in General Military Investigative Department.
47 of the materials with apparent electoral breaches relate to double voting attempt, 3 – to breaching confidentiality of ballot, 1 – to hindering the citizen to implement his electoral right.
Pursuant to one of the materials received in Gegharkunik Regional Investigative Department in precinct 19/25 instead of her passport the resident of the village of Karmir gave the operator her daughter-in-law’s passport for the second time. As a result, double voting attempt was registered by the electronic device.
Pursuant to another material received in the same department another double voting attempt was registered. Particularly, in precinct 20/19 after entering the passport of the resident of Tsovagyugh village, born in 1940, the cheque was not typed because there was not paper in the electronic device. The operator entered the passport data for the second time. As a result, double voting attempt was registered.
Pursuant to one of the materials received in Shirak Regional Investigative Department one more double voting attempt was registered. In precinct N 30/49 instead of her passport the resident of the village Hatsik presented her mother’s passport who had already voted. As a result, double voting attempt was registered.
The publication entitled “Uncontrolled Situation in Precinct N 13/5 of Ararat Province” published in «www.1in.am» news site was received in Vedi Investigative Division of Ararat Investigative Department of the RA Investigative Committee.
Through examination of the mentioned publication it was found out that in precinct N 13/5 of Ararat province, as of 10:30, in the presence of commission head and other members the citizens entered the voting booth to help the voter.
“In response to our observation that the helpers were not registered the commission head said that he realized that it was a breach of law but the law can sometimes be breached to readjust the situation in the precinct. In response to our observation that there were more than 15 people in the precinct the commission head denied.
One of the voters even voted openly; as the voting booths were busy he voted on the window sill and put the ballot paper into the envelope in everybody’s presence. The commission head considered it normal, too reasoning that it was necessary to avoid crowds in the precinct. “I know that it is forbidden but sometimes the law can be breached to avoid mess”, the commission head said”, the publication says.
Pursuant to one of the materials received in the 9th garrison investigative unit of RA IC General Military Investigative Department in precinct 34/14 the serviceman of unit N of RA Ministry of Defense learning that his voting number was 86 mentioned 56 by mistake on the electronic device taking finger print. As a result, double voting attempt was registered by the device.
On November 9, materials prepared on double voting attempt in precinct N 34/35 were received in Sisian Investigative Division of Syunik Regional Investigative Department.
Through materials it was found out that on December 9, 2018 the resident of Brnakot of Sisian community, born in 1949, took her husband’s passport by mistake from the table in the living-room and went to the precinct N 34/35 located in the same community. She gave the passport to the operator who entered it in the device without checking. As a result, attempt to vote more than once was registered at 13:59.