Անօրինական միգրացիա՝ 42 հզր դոլարի դիմաց. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համատեղ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացիներ Ա.Ա․-ն, Կ.Ե․-ն և Հ.Թ․-ն նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում, կեղծ փաստաթղթերի և տեղեկությունների օգտագործմամբ՝ 42 հզր ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց կազմակերպել են Ս.Յ․-ի և Ա.Յ․-ի ելքը Հայաստանի Հանրապետությունից, օտարերկրյա պետություն մուտքը և օտարերկրյա պետությունում գտնվելը:
Մասնավորապես՝ Ա.Ա․-ն, Կ.Ե․-ն և Հ.Թ․-ն կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա կազմակերպել են Ս.Յ․-ի և Ա.Յ․-ի կողմից «Շենգենյան համաձայնության երկրներ» մուտքի թույլտվության ստացումը։
Այնուհետև, Ա.Ա․-ի, Կ.Ե․-ի և Հ.Թ․-ի կազմակերպմամբ Ս.Յ․-ն և Ա.Յ․-ն ԱՄՆ հասնելու նպատակով մեկնել են Իտալիա, այնուհետև՝ Բրազիլիա, Պանամա, Նիկարագուա, Հոնդուրաս, Գվատեմալա, Մեքսիկա։ Վերջիններս Մեքսիկայից 4–րդ փորձից միայն կարողացել են մուտք գործել ԱՄՆ, որտեղ ամիսներ շարունակ մնալով տարբեր քրեակատարողական հիմնարկներում՝ վերադարձել են Հայաստանի Հանրապետություն։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում Ա.Ա.-ի, Կ.Ե.-ի և Հ.Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 470-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ անօրինական միգրացիայի կազմակերպումը):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նաև պարզվել է, որ վերջիններս նախկինում նույնպես կատարել են նույնաբնույթ հանցանքներ, մասնավորապես՝ Հ.Թ․-ն նախաքննության փուլում գտնվող այլ քրեական վարույթով, իսկ Ա.Ա․-ն և Կ.Ե․-ն՝ դատաքննության փուլում գտնվող քրեական գործով ունեն մեղադրյալի կարգավիճակ։
ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում ենք՝ անօրինական միգրացիայի զոհ չդառնալու համար զերծ մնալ գումարի դիմաց կեղծ փաստաթղթերի պատրաստմամբ՝ ԱՄՆ կամ այլ երկրներ մեկնելու խոստումներ տվող անձանց դիմելուց և այդ եղանակով մեկնելու փորձերից:
ՀՀ իրավապահ մարմինները մշտապես հետևողական աշխատանքներ են տանում նմանատիպ դեպքերի բացահայտման և հանցանք կատարած անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Незаконная миграция за 42 тыс. долларов: предварительное следствие по уголовному производству завершено
В результате совместных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Следственного комитета и Службы национальной безопасности РА выяснилось, что граждане РА А.А., К.Е. и А.Т., по предварительному сговору в составе группы, с использованием поддельных документов и информации, в обмен на 42 тыс. долларов США организовали выезд С.Я. и А.Я. из Республики Армения, въезд в иностранное государство и пребывание в иностранном государстве.
В частности, А.А., К.Е. и А.Т. на основании поддельных документов организовали получение С.Я. и А.Я. разрешения на въезд в “Страны Шенгенского соглашения”.
Затем, по организации А.А․, К.Е. и А.Т., С.Я. и А.Я. отправились в Италию, чтобы добраться до США, затем в Бразилию, Панаму, Никарагуа, Гондурас, Гватемалу, Мексику.
Последние смогли въехать в США только с четвертой попытки из Мексики, где, пробыв в течение нескольких месяцев в различных уголовно-исполнительных учреждениях, вернулись в Республику Армения.
В рамках уголовного производства, расследуемого в Главном управлении по расследованию преступлений, направленных против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета РА, в отношении А.А․, К.Е. и А.Т. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 1 части 3 статьи 470 Уголовного кодекса (организация незаконной миграции группой лиц по предварительному сговору).
В ходе предварительного следствия уголовного производства также было установлено, что последние ранее также совершали аналогичные преступления, в частности, у А.Т. по другому уголовному производству, находящемуся на стадии предварительного следствия, и у А.А․ и К.Е. по уголовному делу, находящемуся на стадии судебного разбирательства, статус обвиняемого.
Призываем граждан Армении воздержаться от обращения к лицам, дающим обещания выехать в США или другие страны, и попыток выехать таким образом путем подготовки поддельных документов за деньги, чтобы не стать жертвами незаконной миграции.
Правоохранительные органы Армении постоянно проводят последовательную работу по раскрытию подобных случаев и привлечению к уголовной ответственности лиц, совершивших преступление.