Անօրինական միգրացիա՝ 42 հզր դոլարի դիմաց. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համատեղ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացիներ Ա.Ա․-ն, Կ.Ե․-ն և Հ.Թ․-ն նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում, կեղծ փաստաթղթերի և տեղեկությունների օգտագործմամբ՝ 42 հզր ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց կազմակերպել են Ս.Յ․-ի և Ա.Յ․-ի ելքը Հայաստանի Հանրապետությունից, օտարերկրյա պետություն մուտքը և օտարերկրյա պետությունում գտնվելը:
Մասնավորապես՝ Ա.Ա․-ն, Կ.Ե․-ն և Հ.Թ․-ն կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա կազմակերպել են Ս.Յ․-ի և Ա.Յ․-ի կողմից «Շենգենյան համաձայնության երկրներ» մուտքի թույլտվության ստացումը։
Այնուհետև, Ա.Ա․-ի, Կ.Ե․-ի և Հ.Թ․-ի կազմակերպմամբ Ս.Յ․-ն և Ա.Յ․-ն ԱՄՆ հասնելու նպատակով մեկնել են Իտալիա, այնուհետև՝ Բրազիլիա, Պանամա, Նիկարագուա, Հոնդուրաս, Գվատեմալա, Մեքսիկա։ Վերջիններս Մեքսիկայից 4–րդ փորձից միայն կարողացել են մուտք գործել ԱՄՆ, որտեղ ամիսներ շարունակ մնալով տարբեր քրեակատարողական հիմնարկներում՝ վերադարձել են Հայաստանի Հանրապետություն։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում Ա.Ա.-ի, Կ.Ե.-ի և Հ.Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 470-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ անօրինական միգրացիայի կազմակերպումը):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նաև պարզվել է, որ վերջիններս նախկինում նույնպես կատարել են նույնաբնույթ հանցանքներ, մասնավորապես՝ Հ.Թ․-ն նախաքննության փուլում գտնվող այլ քրեական վարույթով, իսկ Ա.Ա․-ն և Կ.Ե․-ն՝ դատաքննության փուլում գտնվող քրեական գործով ունեն մեղադրյալի կարգավիճակ։
ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում ենք՝ անօրինական միգրացիայի զոհ չդառնալու համար զերծ մնալ գումարի դիմաց կեղծ փաստաթղթերի պատրաստմամբ՝ ԱՄՆ կամ այլ երկրներ մեկնելու խոստումներ տվող անձանց դիմելուց և այդ եղանակով մեկնելու փորձերից:
ՀՀ իրավապահ մարմինները մշտապես հետևողական աշխատանքներ են տանում նմանատիպ դեպքերի բացահայտման և հանցանք կատարած անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Illegal Migration for 42 Thousand USD․ Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Completed
As a result of investigative and operative-intelligence actions conducted jointly by the officers of the RA Investigative Committee and the RA National Security Service, it was found out that RA citizens A.A., K.E. and H.T., acting as a group with prior agreement, organized the departure of S.Y. and A.Y. from the Republic of Armenia, their entry into a foreign state, and their stay in a foreign country, using forged documents and information, in exchange for 42 thousand USD.
Particularly, A.A., K.E. and H.T․, on the basis of forged documents, arranged for S.Y. and A.Y. to obtain entry permits to the “Schengen Agreement Countries”.
Subsequently, organised by A.A., K.E., and H.T., S.Y. and A.Y., with the aim of reaching the United States, travelled to Italy, then to Brazil, Panama, Nicaragua, Honduras, Guatemala, and Mexico. From Mexico, they were able to enter the United States only on their fourth attempt, where, after remaining for several months in various penitentiary institutions, they returned to the Republic of Armenia.
Within the framework of the criminal proceeding investigated in General Department for Investigation of Crimes against the State, Fundamentals of the Constitutional Order and Public Security of the RA Investigative Committee public criminal prosecution was initiated against A.A., K.E. and H.T. according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 470 of RA Criminal Code.
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding it was also found out that they had previously committed similar types of crimes as well. Particularly, within the framework of another criminal proceeding under investigation H.T. has a status of the accused, and A.A. and K.E. have a status of the accused within the criminal proceeding at the trial stage.
We urge the RA citizens to refrain from seeking out individuals who, in exchange for money, offer promises of arranging travel to the United States or other countries through the preparation of forged documents, and to avoid attempting to travel by such means, in order not to become victims of illegal migration.
The RA law enforcement bodies consistently carry out efforts to detect such cases and to hold individuals who have committed crimes criminally liable.