Ի պատասխան «Սրբազան պայքար» անվանումը ստացած շարժման ղեկավարների և մասնակիցների պաշտպանների կողմից կատարված հրապարակումների
Վերջին օրերին «Սրբազան պայքար» անվանումը ստացած շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու փաստի կապակցությամբ նախաձեռնված և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկված քրեական վարույթով մեղադրյալների պաշտպանները, չսպասելով օրենքով սահմանված ընթացակարգի շրջանակներում Դատարանի կողմից սահմանված հերթականությամբ և հաջորդականությամբ ապացույցների հետազոտման վերաբերյալ որոշմանը, հանրային հարթակները և զանգվածային լրատվական միջոցներն օգտագործելով սկսել են հրապարակել քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներից առանձին հատվածական մասեր և իրենց միակողմանի կարծիքն ու վերլուծությունները ներկայացնել այս կամ այն ապացույցի՝ գործի համար ունեցած նշանակության վերաբերյալ։
Ընդ որում, պաշտպանության կողմն, ակնհայտորեն գիտակցելով, որ հիմնական դատալսումներում ապացույցների հետազոտման հերթականությունը և հետազոտման ենթակա ապացույցների ցանկը քննարկվում և լուծվում է դատարանի կողմից կայացված որոշմամբ, անտեսելով քրեադատավարական օրենքի պահանջը, հանրային հարթակները վերածել են «փոքր դատավարությունների», որտեղ առկա չեն ոչ միայն հակադիր շահեր ներկայացնող կողմեր, այլև հենց իրենք են այս կամ այն ապացույցի թույլատրելիության, արժանահավատության և վերաբերելիության հարցերը քննարկում և վերջում էլ լուծում մեղադրյալներին վերագրվող փաստական հանգամանքների, արարքի հակաիրավականության, մեղադրյալների կողմից այդ արարքը կատարելու և մեղավորության ապացուցվածության վերաբերյալ հարցեր։
Տարակուսանք է առաջացնում հատկապես պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի անտրտունջ և աննահանջ դատավարական վարքագիծը, ով անձնվիրաբար և համառորեն այս ողջ ընթացքում փորձում է գտնել «պատերի տակ գյուլլելու և ընտանիքներին կոմպենսացիա տրամադրելու» արտահայտության վերաբերյալ Բագրատ Գալստանյանի հնչեցրած մտքի իրական թիրախներին՝ մի դեպքում դա վերագրելով «դասալիքներին», մյուս դեպքում՝ «թմրավաճառներին», «թիմակիցներին» և այդպես շարունակ։
Նախ ողջունելի է, որ ի վերջո պաշտպանության կողմն ընդունել է, որ ձայնագրության մեջ խոսակցություն վարող անձը հենց Բագրատ Գալստանյանն է, ինչի վերաբերյալ նախկինում, թերևս պաշտպանության մարտավարության տեսանկյունից, այլ կարծիք և դիրքորոշում են ունեցել։
Միևնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ օրինապաշտ և իրավահպատակ ցանկացած անձի համար պետք է, որ անընդունելի լիներ պատերի տակ զենքի գործադրմամբ մարդկանց կյանքից զրկելու կամ նրանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու դրսևորման թույլատրելիության կամ դրանց քարոզի վերաբերյալ ցանկացած խոսք, առավել ևս՝ հոգևոր արժեքներ կրող հոգևորականի համար, հետևաբար այս առումով պաշտպանության կողմը կարող է նույն ջանասիրությամբ և եռանդով շարունակել զենքի գործադրմամբ անձանց կյանքից զրկելու մասին Բագրատ Գալստանյանի մտադրության հետագա թիրախների փնտրտուքը, ինչն ամենևին չի նսեմացնում քրեական վարույթով ձեռք բերված այդ փաստական տվյալների ապացուցողական նշանակությունը։
Կարծում ենք, նույն ոգևորությամբ և հետևողականությամբ պաշտպանության կողմը կարող է դարձյալ մեջբերումներ կատարել և վերլուծության ենթարկել գաղտնի քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված և օրենքով սահմանված կարգով ամրագրված՝ ահաբեկչական գործողությունների նախապատրաստության մասին վկայող այնպիսի փաստական տվյալներ, որոնք վերաբերվում են բնակչությանն ահաբեկելու, նրանց շրջանում անկառավարելի վիճակ ստեղծելու, հանրային իշխանության մարմինների գործունեությունը կազմալուծելու, քաղաքացիական անձանց կյանքից զրկելու, առողջությանը ծանր կամ միջին ծանրության վնաս պատճառելու, խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելու և այլ ծանր հետևանքներ առաջացնելու վտանգով զուգորդված հանրավտանգ արարքներին։
Ակնհայտ է, որ պաշտպանության կողմը նման գործելաոճով փորձում է ազդել հանրային տրամադրությունների կամ կարծիքի վրա՝ դրանով իսկ նպատակ հետապնդելով նսեմացնել քրեական վարույթով ձեռք բերված իր տեսակով եզակի և անփոխարինելի նշանակություն ունեցող ապացուցողական զանգվածը, որը ձեռք է բերվել բացառապես օրենքով սահմանված պատշաճ իրավական ընթացակարգերի շրջանակներում և իրավացիորեն դրվել է անձանց մեղքը հաստատող ապացուցողական զանգվածում։
Ի վերջո, այս բոլոր հարցերի պատասխանը կարող է տրվել բացառապես օրինական ուժի մեջ մտած վերջնական դատական ակտով, հետևաբար կրկին հորդորում ենք խստորեն պահպանել փաստաբանի վարքագծի կանոնագրքի պահանջները, հարգանքով վերաբերվել դատավարության մասնակիցներին և զերծ մնալ ապատեղեկատվություն տարածելու անթույլատրելի գործելաոճից և դատավարության մասնակիցների գործողություններին անդրադառնալ օրենքով սահմանված եղանակներով` դիմումների, հայտարարությունների, միջնորդությունների, բացարկների, առարկությունների կամ բողոքների միջոցով:

В ответ на публикации защитников лидеров и участников движения, получившего название «Священная борьба»
В последние дни защитники обвиняемых по уголовному производству, инициированному по факту подготовки к совершению терроризма и захвата власти лидерами и участниками движения, получившего название «Священная борьба» и направленному в суд для рассмотрения по существу, не дожидаясь постановления суда об исследовании доказательств в порядке и последовательности, установленных в рамках установленной законом процедуры, используя общественные платформы и средства массовой информации, начали публиковать отдельные отрывки доказательств, полученных в ходе уголовного производства, и представлять свое одностороннее мнение и анализ о значении того или иного доказательства для дела.
При этом сторона защиты, очевидно, осознавая, что порядок исследования доказательств на основных судебных заседаниях и перечень доказательств, подлежащих исследованию, обсуждаются и разрешаются вынесенным судом постановлением, игнорируя требование Уголовно-процессуального закона, превратили общественные площадки в «малые судебные процессы», в которых отсутствуют не только стороны, представляющие противоположные интересы, но и они сами обсуждают и, в конце концов, решают вопросы допустимости, достоверности и относимости того или иного доказательства к фактическим обстоятельствам, приписываемым обвиняемым, вопросы о совершении обвиняемыми этого деяния и доказанности вины.
Вызывает недоумение, в частности, беспокойное и непреклонное процессуальное поведение защитника Оганнеса Худояна, который самоотверженно и настойчиво все это время пытается найти истинные цели озвученной Багратом Галстаняном мысли о фразе «застрелить под стенами и выплачивать компенсацию семьям», в одном случае приписывая это «дезертирам», в другом - «наркоторговцам», «товарищам по команде» и так далее.
Прежде всего, отрадно, что, в конце концов, сторона защиты признала, что лицом, ведущим беседу в записи, является именно Баграт Галстанян, относительно которого в прошлом, возможно, с точки зрения тактики защиты, у них было другое мнение и позиция.
В то же время следует отметить, что для любого законопослушного человека должно быть неприемлемо любое слово о лишении жизни людей с применением оружия или применении к ним насилия или их пропаганде, тем более для священнослужителя, несущего духовные ценности, следовательно, в этом плане сторона защиты может с тем же усердием и энергией продолжить поиск дальнейших целей намерения Баграта Галстаняна лишить жизни людей с применением оружия, что нисколько не уменьшает доказательной значимости этих фактических данных, полученных в ходе уголовного производства.
Мы считаем, что с тем же энтузиазмом и последовательностью сторона защиты может снова процитировать и подвергнуть анализу такие фактические данные, полученные в результате негласных следственных действий и закрепленные в установленном законом порядке, свидетельствующие о подготовке террористических актов, которые касаются запугивания населения, создания неуправляемой ситуации среди них, дезорганизации деятельности органов публичной власти, лишения жизни гражданских лиц, причинения тяжкого или средней тяжести вреда здоровью, причинения имущественного ущерба в крупных размерах и общественно опасным деяниям, сопряженным с опасностью причинения других тяжких последствий.
Очевидно, что сторона защиты таким образом пытается повлиять на общественное мнение или настроение, преследуя тем самым цель преуменьшить доказательную массу, имеющую уникальное и незаменимое значение в своем роде, полученную в ходе уголовного производства, которая была получена исключительно в рамках надлежащих правовых процедур, установленных законом, и была справедливо помещена в доказательную массу, подтверждающую вину лиц.
В конце концов, ответ на все эти вопросы может быть дан исключительно вступившим в законную силу окончательным судебным актом, поэтому мы еще раз призываем строго соблюдать требования кодекса поведения адвоката, относиться с уважением к участникам судебного разбирательства и воздерживаться от недопустимого способа распространения дезинформации и реагировать на действия участников судебного разбирательства способами, установленными законом, посредством заявлений, объявлений, ходатайств, отводов, возражений или жалоб.