Կառուցապատող ընկերության տնօրենը հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով գույք
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է կառուցապատող ընկերության տնօրեն Ա.Կ.-ի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ անշարժ գույքի գնահատող ընկերության տնօրեն Հ.Ա.-ն Երևան քաղաքի Աբովյան-Նալբանդյան-Արամի փողոցների հարող հատվածում գերակա հանրային շահ ճանաչված տարածքներ ձեռքբերող ընկերության տնօրեն Ա.Կ.-ին է տրամադրել գնահատման ենթակա անշարժ գույքերի վերաբերյալ իրական շուկայական արժեքից մի քանի անգամ ցածր կեղծ գնահատման հաշվետվություն։
Արդյունքում, հաշվետվության հիման վրա Ա.Կ.-ն խարդախությամբ հափշտակել է Վ.Գ.-ին և Ս.Յ.-ին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 370 մլն 700 հզր ՀՀ դրամ արժողության անշարժ գույքը՝ դրա դիմաց վճարելով ընդամենը գնահատման հաշվետվությամբ սահմանված 74 մլն 906 հզր ՀՀ դրամ։
Ա.Կ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կատարված խարդախությունը) և 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը) և Հ.Ա.-ի նկատմամբ՝ 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կատարված խարդախությանն օժանդակելը) և 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը):

Real Estate in Particularly Large Amount Swindled by Director of Construction Company
Preliminary investigation of the criminal proceeding on swindling in particularly large amount committed by A.K., director of a construction company, was completed in the Department for Investigation of General and Election-Related Crimes of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding apparent factual data were obtained on the allegation that the director of a real estate appraisal company, H.A., provided the director of the company acquiring areas of primary public interest in the area adjacent to Abovyan-Nalbandyan-Arami streets in Yerevan with a false appraisal report that was several times lower than the real market value of the real estate subject to appraisal.
As a result, based on the report, A.K. swindled by fraud the real estate in particularly large amount, worth 370 million 700 thousand AMD, owned by V.G. and S.Y., paying for it a total of 74 million 906 thousand AMD, as determined by the appraisal report.
Public criminal prosecution was initiated against A.K. according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 255 and the Part 1 of the Article 457 of RA Criminal Code, against H.A. according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 46-255 and the Part 1 of the Article 457 of RA Criminal Code.