Ավարտվել է Պարեկային ծառայության աշխատակիցների կողմից քաղաքացուն խոշտանգելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության խոշտանգումների և պաշտոնատար անձանց կողմից բռնություն գործադրելով  լիազորությունները չարաշահելու կամ անցնելու հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է Պարեկային ծառայության աշխատակիցների կողմից անձին խոշտանգելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2022 թվականի օգոստոսի 11-ին քաղաքացու կողմից տրանսպորտային միջոցը ոչ սթափ վիճակում վարելու համար Պարեկային ծառայության աշխատակիցներն իրականացրել են վարչարարություն, որի ժամանակ վարորդի ուղևորը դուրս գալով ավտոմեքենայից մոտեցել է վերջիններիս և միջամտել նրանց կողմից իրականացվող վարչարարությանը՝ վարորդին հորդորելով նստել ավտոմեքենան:
Պարեկային ծառայության երկու աշխատակիցները պահանջել են չմիջամտել իրենց ծառայողական լիազորությունների իրականացմանը, սակայն քաղաքացին չի ենթարկվել օրինական պահանջին՝ շարունակելով խոչընդոտել նրանց կողմից վարչարարության իրականացմանը:
Արդյունքում, պարեկային ծառայողները վարչական ձերբակալման են ենթարկել տվյալ քաղաքացուն և տեղափոխել Ոստիկանության բաժին, որտեղ նրանցից մեկը մյուս ծառայողի ներկայությամբ հակաիրավական վարքագիծ դրսևորելու համար պատժելու նպատակով բռունցքով հարվածներ է հասցրել իրենց իրավազորության տակ գտնվող, ձերբակալված անձի կրծքավանդակին՝ վերջինիս պատճառելով ֆիզիկական ցավ և հոգեկան տառապանք:
Պարեկային ծառայության մյուս աշխատակիցը միջոցներ չի ձեռնարկել բռնության գործադրումը կանխելու և խափանելու ուղղությամբ, բացի այդ, ընթացք չի տվել քաղաքացու նկատմամբ տեղի ունեցած խոշտանգման դեպքին, ինչը մնացել է հաշվառումից դուրս:
Պարեկային ծառայության աշխատակիցներից մեկի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խոշտանգումը), իսկ մյուսի նկատմամբ՝ 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը):
Վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ և հսկող դատախազի հաստատմամբ կասեցվել է վերջիններիս պաշտոնավարումը:

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Torturing Citizen by Patrol Officers Completed
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on torturing a person by the employees of Patrol Service was completed in the Department for Investigation of Crimes on Torture and Abusing or Exceeding Authorities by Officials through Using Violence of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of preliminary investigation it was found out that on August 11, 2022 patrol officers conducted an administrative action against a citizen for driving a vehicle under the influence of alcohol, during which the passenger getting out of the car, approached them and interrupted the administrative action conducted by them, urging the driver to get into the car.
The two patrol officers demanded that he should not interrupt in the implementation of their service powers; however the citizen did not obey their legal demand, continuing to obstruct the implementation of administrative action.
As a result, the patrol officers placed the citizen under administrative arrest and transported him to the Police Department, where one of them in the presence of another officer punched the arrested person under their jurisdiction on the chest in order to punish him for displaying illegal behavior: causing physical pain and mental suffering to the latter.
The other patrol officer did not take measures to prevent and disrupt the use of violence; in addition, he did not proceed with the case of torture against the citizen, which remained unrecorded.
Public criminal prosecution was initiated against one of the patrol officers according to the Part 1 of the Article 450 of RA Criminal Code, and against the other according to the Part 1 of the Article 441 of RA Criminal Code.